Przejdź na WP

Co piąta osoba cierpi na kamicę żółciową. Objawy są niecharakterystyczne (WIDEO)

Na kamicę żółciową cierpi ok. 20 proc. dorosłych. Większość z nich nawet o tym nie wie. Choroba często nie daje bowiem żadnych objawów. Kto jest w grupie ryzyka? Zobacz wideo.

Na kamicę żółciową cierpi około 20 procent dorosłych. Większość z nich nawet o tym nie wie. Choroba często nie daje bowiem żadnych objawów. W grupie ryzyka są osoby otyłe bądź te, które zbyt szybko tracą wagę. Niedawno na fanpage "Patolodzy na klatce" udostępniono zdjęcie przedstawiające kamicę żółciową.

Wygląda jak papryka z kukurydzą. Ta żółta ciecz jest produkowana przez wątrobę. Skutkiem jej nagromadzenia są kamienie w pęcherzyku żółciowym. Na kamicę żółciową częściej chorują kobiety. Na skutek zaburzeń hormonalnych.

Kamica jest też powikłaniem po długotrwałym przyjmowaniu antykoncepcji bądź sterydów. Złogi z cholesterolu pojawiają się u osób mieszkających w Zachodniej Europie i w Stanach Zjednoczonych. To efekt spożywania niezdrowego jedzenia.

By zdiagnozować kamicę żółciową u pacjenta wykonuje się badanie USG brzucha. Leczenie polega na rozbijaniu kamieni ultradźwiękami. W cięższych przypadkach kamicę żółciową usuwa się chirurgicznie.

Zabieg zwany cholecystektomią jest inwazyjny. Zdarza się, że podczas operacji dochodzi do krwotoków i zakażeń rany. Prowadzi ono do zapalenia pęcherzyka żółciowego, żółtaczki, a nawet do raka pęcherzyka żółciowego.

Sprawdź także:

10 produktów spożywczych wspomagających odchudzanie
10 produktów spożywczych wspomagających odchudzanie [10 zdjęć]

Najzdrowszą dla naszego organizmu dietą odchudzającą jest dieta zawierająca odpowiednie ilości węglowodanów,...

zobacz galerię

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy