Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Co to jest i jak powstaje blaszka miażdżycowa? (WIDEO)

Czy wiesz czym jest blaszka miażdżycowa i jakie powoduje konsekwencje? Zapytaliśmy o to profesora Tomasza Pasierskiego.

Z miejscem maksymalnego rozwoju miażdżycy, czyli choroby zapalnej naczyń tętniczych. W tym miejscu dochodzi do największego zawężenia przepływu i to miejsce jest najbardziej narażone na powstawanie skrzepin w obrębie tętnicy. Skrzepin, które mogą być źródłem zawału serca czy udaru mózgowego.

Taka blaszka powstaje w wyniku uszkodzenia takich błon wyścielających światła naczynia, tak zwanego śródbłonka. W wyniku przewlekłego uszkodzenia dochodzi do powstawania tam takiej blizny pozapalnej w pewnym sensie. Gromadzą się komórki, które odpowiadają za zapalenie w organizmie. I one organizują się w ten sposób, że dochodzi do zawężenia tej tętnicy, do gromadzenia się tam cholesterolu czy złogów wapnia w dalszym etapie, które prowadzą do zawężenia tego naczynia.

Miażdżyca niesie poważne konsekwencje, może się rozwijać właściwie wszędzie, ale największe konsekwencje niesie w dwóch obszarach. W obszarze krążenia wieńcowego, to jest naczynia własne serca i w obszarze krążenia mózgowego. Są dwie największe choroby XXI wieku - zawał i udar mózgowy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy