Trwa ładowanie...

Co to jest i jak powstaje blaszka miażdżycowa? (WIDEO)

Avatar placeholder
31.03.2019 20:58

Czy wiesz czym jest blaszka miażdżycowa i jakie powoduje konsekwencje? Zapytaliśmy o to profesora Tomasza Pasierskiego.

Z miejscem maksymalnego rozwoju miażdżycy, czyli choroby zapalnej naczyń tętniczych. W tym miejscu dochodzi do największego zawężenia przepływu i to miejsce jest najbardziej narażone na powstawanie skrzepin w obrębie tętnicy. Skrzepin, które mogą być źródłem zawału serca czy udaru mózgowego.

Taka blaszka powstaje w wyniku uszkodzenia takich błon wyścielających światła naczynia, tak zwanego śródbłonka. W wyniku przewlekłego uszkodzenia dochodzi do powstawania tam takiej blizny pozapalnej w pewnym sensie. Gromadzą się komórki, które odpowiadają za zapalenie w organizmie. I one organizują się w ten sposób, że dochodzi do zawężenia tej tętnicy, do gromadzenia się tam cholesterolu czy złogów wapnia w dalszym etapie, które prowadzą do zawężenia tego naczynia.

Miażdżyca niesie poważne konsekwencje, może się rozwijać właściwie wszędzie, ale największe konsekwencje niesie w dwóch obszarach. W obszarze krążenia wieńcowego, to jest naczynia własne serca i w obszarze krążenia mózgowego. Są dwie największe choroby XXI wieku - zawał i udar mózgowy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.