Inulina - charakterystyka, właściwości

Inulina to jeden ze składników żywności. Można ją odnaleźć w niektórych roślinach, zwłaszcza z rodziny astrowatych, np. w cykorii, mniszku lekarskim, słoneczniku bulwiastym. Inulina określana jest mianem superprebiotyku. Bardzo korzystnie oddziałuje na układ pokarmowy człowieka.  Inulina prowadzi do wzrostu bifidobakterii, które uznawane są za jedne z najważniejszych drobnoustrojów, jakie zasiedlają ludzki organizm. Odpowiedni ich poziom pozwala regulować stężenie cholesterolu i wchłanianie niezbędnych dla zdrowia składników mineralnych.

1. Inulina - charakterystyka

Inulina to naturalny oligomer fruktozy (polisacharyd). Magazynowany jest w niektórych roślinach, zwłaszcza w ich podziemnych organach (kłączach, bulwach). Inulina wyróżnia się niską rozpuszczalnością, jest nieprzyswajalna dla enzymów trawiennych człowieka.

Zobacz film: "Mikroflora jelitowa"

W sprzedzarzy dostepna jest inulina w proszku, która zawiera nie więcej niż 10 proc. cukrów (glukozy, fruktozy, sacharozy). W smaku jest lekko słodka. Wyróżnia się minimalną kalorycznością i niskim indeksem glikemicznym (IG=14).

Takie właściwości inuliny pozwalają jej działać niczym wypełniacz w ludzkim układzie pokarmowym. Po inulinę coraz częściej sięga także przemysł spożywczy (zwłaszcza cukierniczy), wykorzystując ją jako środek zagęszczający i stabilizujący. Inulinę stosuje się również jako zagęstnik do sosów i zup. Dodaje się ją również do pasztetów i twarożków. Po ugotowaniu przybiera postać galaretki, a zatem można ją wykorzystać wszędzie tam, gdzie konieczny jest dodatek żelatyny, skrobi lub mąki.

Jakie produkty są naturalnymi probiotykami?
Jakie produkty są naturalnymi probiotykami? [7 zdjęć]

Probiotyki to produkty, które dobrze wpływają na stan układu pokarmowego oraz immunologicznego. Zawierają...

zobacz galerię

2. Inulina - właściwości

Jej szczególna budowa chemiczna sprawia, że inulina w niezmienionej postaci dociera do jelit stając się pożywką dla bakterii w nich bytujących. Prowadzi to do wzrostu ich ilości, a to korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu.

Inulina przeciwdziała zaparciom i normalizuje proces wypróżniania, gdyż pobudza kurczliwość jelita, a tym samym poprawia ich perystaltykę. Pozwala to zminimalizować ryzyko wystąpienia zapaleń jelit, polipów i nowotworów jelita grubego.

Inulina obniża aktywność β‑glukuronidazy, enzymu, który – jeśli jest go zbyt dużo - może przyczyniać się do rozwoju hormonozależnych chorób nowotworowych (m.in. raka piersi lub raka prostaty).

Inulina może być spożywana przez chorych na cukrzycę (reguluje glikemię poposiłkową), jest polecana również w diecie przeciwmiażdżycowej. Udowodniono bowiem, że dzięki zdolności wiązania kwasów tłuszczowych w jelicie skutecznie obniża stężenie cholesterolu we krwi.

Zwiększa również biodostępność niektórych minerałów, zwłaszcza magnezu, wapnia, cynku i żelaza. Lepsze wchłanianie tych składników odżywczych wpływa między innymi na poprawę mineralizacji kości (profilaktyka osteoporozy).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Włączenie do diety produktów zawierających inulinę bardzo dobrze wpływa na zdrowie. Jej spożywanie zaleca się diabetykom i pacjentom z chorobami sercowo‑naczyniowymi. Najwięcej zwolenników ma wśród osób zmagających się z nadwagą i otyłością.

Substancję w proszku kupić można w sklepach z ekologiczną żywnością i punktach zielarskich, zaś w formie tabletek – w aptekach. Inulina jest w stanie zapobiec rozwojowi chorób cywilizacyjnych, zawłaszcza cukrzycy i otyłości. Duże znaczenie ma również jej pozytywny wpływ na mikroflorę układu pokarmowego. A im zdrowsza flora bakteryjna, tym lepiej funkcjonuje układ odpornościowy.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.