Ćwiczenia na stepie

Step jest urządzeniem do ćwiczeń często spotykanym w klubach fitness lub na siłowniach. Pojawił się w Ameryce na początku lat 90. XX wieku. Step ma postać podłużnego, dość szerokiego stopnia w formie platformy. Można go zniżać lub podwyższać w zależności od intensywności treningu. Ćwiczenia na stepie najlepiej wykonywać w rytm muzyki. Taka forma aktywności sportowej doskonale modeluje mięśnie nóg i pośladków, wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, poprawia kondycję fizyczną, wydolność organizmu i pomaga stracić zbędne kilogramy.

Uginanie kolana na stepie

Co to jest step?

Można spotkać się z szeregiem nazw: bench-step, step-training, bench-aerobic, step heart, low-impact bench, ostatecznie i krótko – step. Jest to platforma do ćwiczeń, którą podnosi się i obniża za pomocą pięter – płyt regulujących wysokość stepu, w

Step-Step

Step-Step – jest odmianą aerobiku uprawianą z taką samą popularnością przez kobiety i mężczyzn. Jako innowację dla podniesienia intensywności zajęć można...

zależności od stopnia wytrenowania. Podczas jednego seansu step aerobiku mogą ćwiczyć osoby na różnym poziomie zaawansowania, z tą różnicą, że zmienna jest wysokość platformy dla poszczególnych uczestników treningu. Ćwiczenia na stepie są odmianą aerobiku, uprawianą z taką samą popularnością przez kobiety i mężczyzn.

Przeciwwskazaniem do wykonywania ćwiczeń na stepie są problemy ze stawami i kręgosłupem, ponieważ obciążają kolana, biodra i kostki. Step należy do bardzo intensywnej i wyczerpującej aktywności ruchowej, dlatego należy kontrolować wykonywane ćwiczenia i raz w miesiącu dokonywać pomiarów tętna. Podwyższenie stepu zwiększa ilość spalanych kalorii i sprzyja efektywnemu odchudzaniu. Step nie powinien jednak przekraczać 20 cm wysokości dla osób średniego wzrostu i przeciętnie wysportowanych. Kolana nie mogą zginać się głębiej niż pod kątem 90º. Trening na stepie warto połączyć z ćwiczeniami z wykorzystaniem hantli, które pozwalają kształtować mięśnie ramion.

Trening na stepie

Jak bezpiecznie ćwiczyć na stepie, by nie nabawić się kontuzji? Step aerobik wymaga dobrego przygotowania. Podczas zajęć fitness z wykorzystaniem stopnia, solidnej próbie poddawane są kręgosłup, pośladki i nogi wraz ze stawami: skokowym i kolanowym. Wymienione partie ciała przed jakimkolwiek ruchem na stepie należy rozgrzać, by mieć pewność, że stawy i mięśnie są gotowe do wysiłku fizycznego. Rozgrzewka przed stepem powinna obejmować wszystkie partie mięśni. Zacząć należy od głowy, wykonując kilka ruchów głową w przód i tył, a następnie na boki. Potem należy rozciągnąć barki poprzez krążenia ramionami lub wymachy.

Kolejnym punktem cwiczeń jest rozgrzanie mięśni brzucha i grzbietu. Obszerne krążenia tułowia, skrętoskłony i wyprosty to doskonały sposób na poprawę talii i wzmocnienie kręgosłupa, który na stepie jest mocno obciążony. Na końcu rozgrzewki należy skoncentrować się na rozciągnięciu nóg. Warto wykonywać krążenia kolanami w prawo i w lewo oraz krążenia stopami, by rozgrzać staw skokowy. Po rozgrzewce można przejść do prostego układu choreograficznego na podłożu, jeszcze bez użycia stepu. Jest to tzw. step up, który realizuje zasadę wstępnego zmęczenia mięśni. Podczas głównego treningu rozgrzane mięśnie będą już pracowały szybciej, pewniej i efektywniej.

Wejście na stopień to kluczowy problem w czasie zajęć step aerobiku. Właściwa technika ćwiczeń powinna być priorytetem nie tylko dla początkujących. Należy zwrócić uwagę na postawę ciała podczas treningu – plecy proste, brzuch wciągnięty, głowa patrząca przed siebie, kolano „spada” na staw skokowy. O co chodzi z tym „spadaniem” kolana? Otóż, w czasie wejścia na step linia kolano-kostka powinna być prostopadła do podłoża. Oznacza to, że już przy początkowym kontakcie stopy ze stopniem należy wyprostować nogę w stawie kolanowym, dzięki czemu odciąża się kostkę. Podczas ćwiczeń cała stopa przy wchodzeniu na step powinna ściśle przylegać do podłoża. Najpierw należy kłaść przedstopie, później piętę.

Step aerobik na odchudzanie

Step aerobik nie ma szczególnej przewagi w efektach odchudzania nad chodzeniem, bieganiem czy pływaniem. Warto go jednak uprawiać, bo oprócz zrzucenia zbędnych kilogramów, pozwala sukcesywnie modelować i rzeźbić sylwetkę. Liczba spalonych kalorii zwiększa się wraz z podwyższeniem stepu. Jeśli jednak podczas schodzenia ze stopnia czujesz pewien dyskomfort w stawach, to znaczy, że używasz zbyt wysokiego poziomu. Step nie niszczy stawów kolanowych, gdy ćwiczenia wykonywane są zgodnie z zaleceniami instruktora i prawidłowo pod względem technicznym. W jaki sposób zwiększyć skuteczność odchudzania na zajęciach ze stepem?

  1. Dodaj pracę ramion. Linia ramion powinna być równa i kontrolowana. Różnorodność ćwiczeń pozwala uniknąć fizjologicznych komplikacji. Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi lub kontuzjowany staw barkowy, powinieneś uważać przy ćwiczeniach w pozycji z ramionami nad głową.
  2. Dodaj ruchy dynamiczne, czyli takie, podczas których obie stopy są oderwane od podłoża. Powinny być one pomieszane z mniej intensywnymi ćwiczeniami i dostosowane do doświadczenia oraz zdolności uczestnika zajęć.
  3. Dobieraj uważnie ćwiczenia. Koszt energii jest różny w zależności od rodzaju ruchu na stepie. Odpowiedni dobór ćwiczeń pomaga określić intensywność treningu.

Po kilkutygodniowych ćwiczeniach step aerobiku daje się zauważyć poprawę kondycji, spadek wagi oraz przyrost mięśni. Jeśli wolisz modelować sylwetkę, a nie rozbudowywać masę mięśniową, obniż platformę stepu lub zmniejsz ilość ćwiczeń.

Redakcja abcZdrowie.pl, 3 miesiące temu

Bibliografia

  • Arteaga G.R., Aerobik i step. Ćwiczenia dla każdego. Trening na każdy dzień, Wydawnictwo Buchmann, Warszawa 2009, ISBN 978-83-610-4871-8.
  • Bernatek-Brzózka P., Brzózka T., Fitness dla kobiet, Wydawnictwo Siedmioróg, Wrocław 2010, ISBN 978-83-7568-247-2.

Ćwiczenia z przyrządem

Komentarze (3)
~kordian
~kordian ponad rok temu

JA również lubię przesiadywać na siłowni i ćwiczyć na stepie. Dodatkowo polecam ćwiczenia na steperze. też posiadają wiele zalet http://beactive.pl/fitness/cwiczenia-na-steperze-najwieksze-zalety.Wpływają korzystnie na nasz organizm i sylwetkę:)

Odpowiedz
~karolajn
~karolajn ponad rok temu

Zawsze ćwiczyłam na stepie i uwielbiałam tę formę aktywności. W moim rodzinnym mieście - w Łodzi - miałam już swój ukochany klub i kiedy przeniosłam się do Warszawy to od razu zaczełam szukać stepu! Wiem, wiem , trochę obsesja ;) I tak trafiłam do klubu na Ciszewskiego, gdzie zostałam, bo mają bardzo zaawansowany ten step i w ogóle się nie nudze. Step jest najlepszy!

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ćwiczenia na stepie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Ćwiczenia na stepie
Ćwiczenia na stepie

Steper skrętny - definicja, jak ćwiczyć, efekty

Stepper jest bardzo popularnym sprzętem do ćwiczeń, który pozwala na zwiększenie intensyfikacji treningu bez konieczności poświęcenia dodatkowego (...) miejsca na ćwiczenia. Stepper skrętny pozwala na zaangażowanie innych...

Ćwiczenia na stepie

Step aerobik

trwania, tym więcej kalorii zostaje spalonych. Ćwiczenia na stepie polegają na wchodzeniu na podest i schodzeniu z niego. Czynność ta zawsze (...) ćwiczenia na stepie doskonale wzmacniają...

Ćwiczenia na stepie

Ćwiczenia na twisterze

Ćwiczenia na twisterze

Ćwiczenia na twisterze to ćwiczenia jak najbardziej zalecane dla kobiet, które chcą uzyskać w krótkim czasie smukłą talię i zgrabny brzuszek. Trening (...) na twisterze może być także wykorzystywany do ćwiczenia...

Ćwiczenia na uda - trening, triki na jędrne pośladki

Ćwiczenia na mięśnie ud i pośladków (WIDEO)

Ćwiczenia na mięśnie ud i pośladków (WIDEO) Odtwórz wideo

, nie ma zadyszki i zakwasów po długim spacerze czy aktywności fizycznej. Ćwiczenia na mięśnie ud i pośladków powinny być wykonywane na stepie (...) się lekko do góry i coraz wyżej - zwiększa się pracę pośladków. Wykonując...

Ćwiczenia na uda - trening, triki na jędrne pośladki

Ćwiczenia na mięśnie ud na stepie (WIDEO)

Ćwiczenia na mięśnie ud na stepie (WIDEO) Odtwórz wideo

jest także najsilniejszym jego prostownikiem. Uaktywnia się przy zginaniu kończyny dolnej w stawie biodrowym. Podczas wykonywania zaprezentowanego ćwiczenia oprócz (...) . Jednak najważniejszą jego funkcją jest utrzymywanie prostej postawy...

Fitness – zasady, rodzaje, fitness medyczny

Step

różnych ćwiczeń, dostosowanych do kondycji trenującego i jego stopnia zaawansowania. Ćwiczenia na stepie są zawsze wykonywane przy muzyce, a (...) ich właściwą fazę poprzedzają ćwiczenia...

Podesty do ćwiczeń

Stepy do ćwiczeń

różnych ćwiczeń, dostosowanych do kondycji trenującego i jego stopnia zaawansowania. Ćwic zenia na stepie są zawsze wykonywane przy muzyce, a ich właściwą (...) zmienia się za pomocą pięter, czyli płyt. Czy istnieją...

Step

Step-Step

Step-Step

Step-Step - jest odmianą aerobiku uprawianą z taką samą popularnością przez kobiety i mężczyzn. Jako innowację dla podniesienia intensywności zajęć można wprowadzić lekkie hantle.

Ćwiczenia na partie ciała

Jak odchudzić łydki?

Jak odchudzić łydki?

na stepie mogą rozbudować masę nóg - w tym również łydek. Dlatego raczej unikaj tego rodzaju ćwiczeń. Racjonalnie się odżywiaj Całe nasze ciało pokryte (...) nabudowania się mięśni w tej okolicy ciała. Unikaj typowych...

Fitness i sport

Ćwiczenia na mięśnie

Ćwiczenia na mięśnie

Ćwiczenia zawsze należy dobierać do własnych możliwości, nie wolno zapominać o systematyczności oraz stopniowym zwiększaniu poprzeczki.