Trenowanie pompek - rodzaje, zalety

Trenowanie pompek to dobre ćwiczenie na brzuch i ręce, są też doskonałymi ćwiczeniami na wzmocnienie mięśni w kończynach górnych. Pompki pomagają także wyrzeźbić klatkę piersiową, barki, ramiona, a nawet mięśnie brzucha. Jeżeli liczymy na widoczne efekty trenowania pompek, to należy poznać dokłądną technikę ich wykonywania.

Trenowanie pompek - rodzaje

Pompki, to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń fizycznych. Można je wykonywać w różny sposób, wiele osób preferuje pompki na jednej ręce. Znane są także pompki damskie, a więc nieco uproszczona wersja klasycznych pompek. Treningi pompek z początku mogą sprawiać trudności, ale z czasem efekty ich wykonywania będą bardzo zaskakujące.

Zobacz film: "Ćwiczenie - pompki na piłce"

Jak robić pompki? Pompki można wykonać w sposób klasyczny, zmodyfikowany na jednej ręce lub zmodyfikowany specjalnie dla kobiet. Wykonując regularne treningi, nie można zapominać o zbilansowanej diecie, dzięki której ćwiczenia nie będą zmarnowane.

Jedzenie, po które warto sięgać, trenując

Racjonalne żywienie to nie tylko element niezbędny dla zachowania zdrowia na długie lata. Spożywanie niektórych produktów spożywczych jest szczególnie...

Klasyczne pompki

Należy ułożyć się płasko na brzuchu, ręce natomiast położyć płasko na podłożu na wysokości barków, ale nieco szerzej niż szerokość barków. Ciało powinno być cały czas w pozycji wyprostowanej. Następnie powoli należy unosić ciało do góry, prostując ramiona, ale ciągle trzymając ciało w pozycji wyprostowanej. Należy szczególnie uważać na plecy, bowiem częstym błędem podczas treningu pompek jest wyginanie tułowia do tyłu.

Palce stóp powinny być cały czas w pozycji wyprostowanej. Podczas trenowania pompek ciało powinno cały swój ciężar opierać na dłoniach i palcach stóp. Następnie należy opuszczać powoli ciało. Kolejne pompki wykonywane są tylko poprzez wyprostowywanie i zginanie ramion. Najlepsze efekty trenowania pompek uzyskuje się w przypadku, gdy między kolejnymi powtórzeniami ciało nie dotyka podłoża, lecz jest ciągle uniesione w powietrzu.

Pompki na jednej ręce

Ten typ trenowania pompek jest trudny do wykonania i dlatego stosowany jest głównie w treningu siłowym wykonywanym przez doświadczonych sportowców. Podczas ćwiczenia nogi są wyprostowane i rozstawione szeroko. Takie ułożenie nóg pozwala na zachowanie równowagi podczas wykonywania ćwiczenia.

Jak robić pompki na jednej ręce? Pompki na jednej ręce wykonywane powinny być w taki sam sposób, jak pompki klasyczne, tylko że na jednej ręce. Drugą zaś najlepiej położyć na plecach, aby nie przeszkadzała. Tutaj także należy uważać na to, aby plecy były ciągle wyprostowane. Niestety w porównaniu z klasycznymi pompkami, tutaj mięśnie nie pracują symetrycznie, tak więc lepszy wydaje się trening pompek zwykłych.

Pompki dla kobiet

Trenowanie pompek damskich, inaczej pompek lekkich, to nieco uproszczona wersja pompek zwykłych, bowiem ciało zamiast opierać się na palcach stóp, dotyka podłoża poprzez ugięte kolana. Przed rozpoczęciem trenowania pompek lekkich warto podłożyć pod kolana coś miękkiego. Może to być np. mata do ćwiczeń, karimata czy zwykły ręcznik. Wykonanie pompek opiera się na takiej samej zasadzie, jak zwykłe pompki.

Trenowanie pompek - zalety

Trenowanie pompek wcale nie jest trudnym ćwiczeniem, wymaga jednak pewnej dokładności, aby móc uzyskać odpowiednie efekty. Takie ćwiczenie może być wykonywane w domu, jak również na siłowni. Pompki to ćwiczenia rzeźbiące sylwetkę, szczególnie mięśnie pleców, ramion, klatki piersiowej, a nawet brzucha. Jednocześnie mięśnie ulegają wzmocnieniu.

Trenowanie pompek stosowane jest jako element ćwiczeń siłowych czy ćwiczeń wzmacniających. Często pompki wykorzystywane są jako ćwiczenia ogólnorozwojowe w szkołach czy nawet w wojsku. Nie wymagają bowiem żadnego sprzętu do ćwiczeń, można je wykonać prawie wszędzie oraz są bardzo skuteczne. Poprzez regularnie trenowanie pompek, codziennie przez kilka minut można już w krótkim czasie zauważyć poprawę wyglądu i siły mięśni.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ćwiczenia bez przyrządów
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Ćwiczenia bez przyrządów
Pilates - czym jest, zalety, technika ćwiczeń, rodzaje ćwiczeń

Pilates - zdjęcia

Pilates - zdjęcia

Pilates stanowi połączenie takich dziedzin, jak joga, balet oraz ćwiczenia izometryczne. Metoda ta poprawia postawę, wzmacnia mięśnie, uelastycznienia ciało, odciąża kręgosłup i obniża poziom stresu.

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

Zdrowsze zamienniki ulubionych potraw

Zdrowsze zamienniki ulubionych potraw

Zamiast sadzonego jaja na toście Wypróbuj jajko ugotowane na twardo z awokado na pełnoziarnistej grzance. Zalety: Pełnoziarniste pieczywo ma więcej (...) pieczonego kurczaka w mące migdałowej lub z cieciorki. Zalety:...

Pilates - czym jest, zalety, technika ćwiczeń, rodzaje ćwiczeń

Ćwiczenie pilates - klamra (WIDEO)

Ćwiczenie pilates - klamra (WIDEO) Odtwórz wideo

Ćwiczenie pilates o nazwie „klamra" angażuje do pracy mięśnie pośladkowe i świetnie wpływa na ich formę, co jest ważne w czasie ciąży. Pozycja wyjściowa polega na tym, aby położyć się na jednym boku, układając głowę na wyprostowanej w łokciu ręce. Barki...

Ćwiczenia na partie ciała

Burpees - efekty, kto może ćwiczyć

się z elementów, które są znane nawet najmłodszym, czyli przysiad, deska, pompka i na koniec wyskok. Burpees może być wykonywane w każdym miejscu o dowolnej porze (...) energię ze zmagazynowanych zasobów tłuszczu. W trakcie wykonywania...

Żywność ekologiczna

Wady i zalety ekożywności

Wady i zalety ekożywności

Żywność ekologiczna Żywność ekologiczna ma bardzo wiele zalet, jednak ma również wady, co również trzeba wziąć pod uwagę w bilansowaniu diety.

Pilates - czym jest, zalety, technika ćwiczeń, rodzaje ćwiczeń

Wpływ pilates na sylwetkę

Wpływ pilates na sylwetkę

Niewątpliwie, pilates kształtuje sprawne mięśnie, które spalają kalorie przez cały dzień, nawet gdy odpoczywasz na kanapie. Jednak aby stracić więcej kilogramów, ćwicząc pilates, należy zwrócić uwagę na to, co możemy zmodyfikować w treningu, by skuteczniej...

Pilates - czym jest, zalety, technika ćwiczeń, rodzaje ćwiczeń

Koci grzbiet (WIDEO)

Koci grzbiet (WIDEO) Odtwórz wideo

Koci grzbiet jest ćwiczeniem bardzo wskazanym w ciąży, gdyż pozwala kręgosłupowi na chwilę wytchnienia. W czasie ciąży kręgosłup jest szczególnie narażony na zwiększony wysiłek, dlatego tak istotne jest dbanie o niego. Zapobiega to przewlekłemu bólowi...