Cynk w tabletkach - właściwości, niedobór, działanie lecznicze

Cynk potrzebny jest człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania. Należy do mikroelementów, które mają duży udział w przemianach metabolicznych organizmu. Odpowiada za wzmacnianie kości, gojenie się ran oraz wpływa na właściwą pracę serca. Przy niewystarczającej ilości w pożywieniu można zdecydować się na suplementację, czyli dostarczać cynk w tabletkach.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Cynk w tabletkach - właściwości

Cynk jest potrzebny do tego, żeby w organizmie zachodziła synteza DNA. Ma duży udział w metabolizmie tłuszczy, ale także węglowodanów i białek. Dzięki niemu praca tarczycy jest dużo efektywniejsza. Cynk tak samo dobrze współdziała z witaminą A. Niestety organizm w niezbyt dużym stopniu radzi sobie z nagromadzaniem cynku, więc właściwym jest by przyjmować także cynk w tabletkach. W przeciwnym razie może dojść do katastrofalnych skutków dla zdrowia i życia człowieka.

Cynk w tabletkach stosujemy przy niedoborach tego pierwiastka
Cynk w tabletkach stosujemy przy niedoborach tego pierwiastka

2. Cynk w tabletkach - zapotrzebowanie

Cynk powinno się codziennie dostarczać do organizmu. W żywności występuje w takich produktach jak: mięso wołowe i drobiowe, w owocach morza, jajach oraz w warzywach strączkowych i kaszach. Jeśli spożycie tych produktów nie jest wystarczające, to cynk w tabletkach jest dobrym rozwiązaniem. Dzienne zapotrzebowanie na cynk w minimalnych dawkach to 5 mg. Jednak zaleca się większą jego ilość, czyli od 15 do 20 mg. Cynk w tabletkach oraz ten dostarczany w żywności dobrze się wchłania spożywany z białkiem zwierzęcym, a także razem z kwasem  cytrynowym. Natomiast nie wchłania się dobrze przy spożywaniu razem z miedzią i żelazem.

To musisz wiedzieć

3. Cynk w tabletkach - niedobór

Każdy powinien zadbać o dostarczanie cynku do organizmu we właściwych proporcjach. Zadbać o to muszą przede wszystkim osoby aktywne fizycznie, często przebywające w niekorzystnych warunkach pogodowych. Cynk w tabletkach uchroni nas przed niepożądanymi niedoborami. Jego brak powoduje skurcze, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego, a także drżenie mięśni. W chłodniejszych miesiącach może wystąpić mniejsza odporność. Cynk w tabletkach powinno się też przyjmować, po to żeby ustrzec się przed depresją.

Naturalne źródła cynku
Naturalne źródła cynku [7 zdjęć]

Cynk spełnia wiele ważnych funkcji w organizmie. Wspomaga aktywność enzymów, produkcję limfocytów T i...

zobacz galerię

Brak tego mikroelementu może także wywołać niedokrwistość, dłuższe gojenie się ran oraz zmiany na  skórze, zapalenia, a nawet łysienie. W niektórych przypadkach występuje też brak apetytu. Dzieci z niedoborem cynku mogą być niskiego wzrostu, a także mieć problemy z rozwojem  umysłowym. Niedobór cynku w organizmie jest spowodowany zaburzeniami w odżywianiu, a także przez choroby układu pokarmowego.

4. Cynk w tabletkach - działanie lecznicze

Ważną kwestią dla osób, które uprawiają ekstremalne i kontaktowe sporty jest łatwość w  gojeniu się zranionych i krwawiących miejsc. Może to zapewnić cynk w tabletkach. Dzięki temu powrót do aktywności fizycznej będzie szybszy. Spożywanie cynku jest też dobrym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży, gdyż wpływa na właściwy rozwój płodu. Poprawia także wygląd skóry oraz usprawnia funkcjonowanie tarczycy. Cynk w tabletkach powinny również stosować osoby cierpiące na chorobę wrzodową, reumatyzm oraz żylaki. Zaleca się go także w przypadku występowania trądziku.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy