Czego unikać, kupując mieszkanie?

Zakup „właściwego” mieszkania to zawsze inwestycja. Jest tak, jeśli dokonuje się go zarówno z myślą o własnym, prywatnym użytku, jak i o późniejszym wynajmie bądź odsprzedaży. O ile każdy posiada własne preferencje co do konkretnych parametrów oraz warunków transakcji, to istnieje kilka obiektywnych prawd, pozwalających na podjęcie satysfakcjonującej decyzji. Porady fachowców podyktowane są zazwyczaj praktyką i doświadczeniem w tej dziedzinie oraz prawami rynku. Czego należy unikać, kupując mieszkanie?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Deweloper pod lupą

Kupowanie mieszkania

Kupując nowe mieszkanie, należy zwrócić uwagę na wiele czynników i koniecznie trzeba się zorientować, czego unikać.

Pierwszą ważną kwestią są warunki dotyczące samej umowy oraz kondycja finansowa i organizacyjna

dewelopera . Zdecydowanie bezpieczniej wybierać spośród zaawansowanych inwestycji, które już samym stanem postępów budowlanych świadczą o inwestorze. Błędem jest przedwczesne sugerowanie sobie samemu, że największy deweloper to ten najlepszy deweloper . Chodzi przede wszystkim o liczbę skutecznych inwestycji. Wysoki procent skuteczności oznacza, że mamy do czynienia z solidną firmą i jako jej klienci możemy liczyć na poważne traktowanie. Warto zwrócić uwagę, by kolejne wpłaty nie były oznaczone konkretnymi datami. Zdecydowanie lepiej, jeśli powiązane są one z kolejnymi etapami realizacji prac. Jest to element zabezpieczenia dla przyszłych mieszkańców, ale i motywacja dla samego dewelopera. Z kolei umowa powinna być zawierana w formie aktu notarialnego. Wszelkie inne propozycje ze strony dewelopera to dowód na jego brak profesjonalizmu i powinny zapalić symboliczną lampkę alarmową.

Wybór mieszkania do kupna

W przypadku wyboru samego mieszkania w grę wchodzi szereg czynników. Pierwszym z nich jest dogodna lokalizacja. Termin „dogodna” dla każdego oznacza coś innego. Nie można jednak pominąć etapu jego analizy. W grę wchodzi tutaj odległość od centrum, liczba i jakość połączeń komunikacyjnych z innymi rejonami miasta, czas dojazdu do miejsca pracy, bliskość szkół, przedszkoli, placówek służby zdrowia, zagospodarowanie zieleni itp. Wypadkowa tych czynników powinna spełniać oczekiwania przyszłych mieszkańców. Jeśli to my jesteśmy docelowymi lokatorami, najważniejsze są osobiste potrzeby, które należy gruntownie przemyśleć.

W przypadku mieszkań w bloku, unikajmy tych słabo nasłonecznionych. Są to zazwyczaj te, które posiadają okna jedynie od strony północnej lub zlokalizowane na osiedlach o bardzo gęstej zabudowie. Mniejsza ilość naturalnego światła słonecznego wiąże się również z zakupem lokali parterowych. Na istotę omawianego czynnika wpływa fakt, że Polska to kraj, w którym 120-160 dni w roku klasyfikuje się w kategorii pochmurnych. W konsekwencji ma to przełożenie na wyższe rachunki za ogrzewanie i energię elektryczną.

Jeśli można sobie na to pozwolić, lepiej unikać lokali parterowych. Ich niższa cena wiąże się z mniejszym bezpieczeństwem, niższym poczuciem prywatności, większym poziomem hałasu, a nawet częstszą koniecznością mycia okien (ze względu na docierające spaliny i zanieczyszczenia). Z kolei mieszkań usytuowanych na najwyższych piętrach nie powinno się nabywać w przypadku, gdy użytkować je będą osoby starsze czy niepełnosprawne fizycznie. Awaria windy może powodować całkowite uniemożliwienie samodzielnego opuszczania budynku, a w przypadku nagłych zdarzeń losowych (np. pożar) znacznie podnosi ryzyko.

Możliwość funkcjonalnego rozplanowania mieszkania podnosi zadowolenie jego mieszkańców. Jest to utrudnione w przypadku mieszkań nierozkładowych (nie wszystkie pomieszczenia łączą się bezpośrednio z przedpokojem). Z kolei ustawne i małe pomieszczenie może być bardziej korzystnie zagospodarowane od pokoju, który mimo większego metrażu ma kilka niestandardowych, trudnych do umeblowania ścian.

Warto wziąć pod uwagę wszystkie te kwestie. Nawet jeśli wydają się one z pozoru oczywiste bądź łatwe do rozwiązania, to towarzyszące im błędy są w dalszym ciągu nagminnie popełniane. Pomyśl, potem zrób ‒ to dobra rada. Zwłaszcza że nie każdy może sobie pozwolić, by zmieniać mieszkanie tak często jak rękawiczki.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Mieszkaj zdrowo
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Czy to rak?

~HelpMe34 • ostatni post 9 godzin temu

2
Artykuły Mieszkaj zdrowo
Mieszkaj zdrowo

Oświetlenie LED

Oświetlenie LED

Lampy LED Oświetlenie lampami ledowymi przynosi wiele korzyści, jednak trzeba liczyć się również z negatywnymi skutkami ich stosowania - szczególnie gdy zakupimy żarówki LED niesprawdzonej marki.

Mieszkaj zdrowo

Mieszkanie od podstaw

Mieszkanie od podstaw

Sprawdź, z czego powstało Twoje mieszkanie Przed zdcydowaniem się na zakup mieszkania, warto dowiedzieć się, z czego zostało wykonane i jakich surowców użyto do jego budowy.

Mieszkaj zdrowo

Zabezpieczony dom

Zabezpieczony dom

Bezpieczny dom Dom rodzinny musi być odpowiednio zabezpieczony na każdej płaszczyźnie, więc nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz.

Mieszkaj zdrowo

Najlepsze łóżko

Najlepsze łóżko

Łóżko do sypialni Wybierając łóżko do spania, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, że powinno być wygodne i zapewnić nam zdrowy i spokojny sen.

Mieszkaj zdrowo

Szkodliwe substancje w naszych domach

Szkodliwe substancje w naszych domach

w człowieku na dłużej, nawet na więcej niż 40 lat. Nikt z nas nie konsumuje chemii świadomie, zwłaszcza że wiedza dotycząca zdrowej diety

Mieszkaj zdrowo

Wybór najlepszej lodówki

Wybór najlepszej lodówki

Lodówka W sklepach jest bardzo duży wybór lodówek, które z pewnością spełnią oczekiwania każdego klienta zarówno pod względem jakości jak i ceny.

Mieszkaj zdrowo

Ekologiczny dom

Ekologiczny dom

Wybudowanie ekologicznego domu Budowa ekologicznego domu jest to inwestycja w przyszłość oraz sposób dbania o środowisko.

Mieszkaj zdrowo

Wybór odpowiedniego żelazka

Wybór odpowiedniego żelazka

Żelazka Wybierając żelazko dla siebie mamy ogromny wybór, dlatego musimy zwrócić uwagę na jego parametry i wygląd.

Mieszkaj zdrowo

Sprawdzone środki na insekty

Sprawdzone środki na insekty

Jak poradzić sobie ze szkodnikami? Insekty to prawdziwa zmora w wielu domach. Można poradzić sobie z nimi za pomocą środków chemicznych bądź domowymi, naturalnymi sposobami.