Trwa ładowanie...

Umowa z deweloperem może być zrozumiała. Podpowiadamy, jak ją czytać

Avatar placeholder
18.12.2013 16:05
Umowa z deweloperem może być zrozumiała. Podpowiadamy, jak ją czytać
Umowa z deweloperem może być zrozumiała. Podpowiadamy, jak ją czytać

Obecnie prawie każda dziedzina naszego życia regulowana jest w jakiś sposób przez prawo. Ma to swoje plusy i minusy. Jest natomiast konieczne, gdyż daje poczucie bezpieczeństwa i podstawy do dochodzenia swoich roszczeń w przypadku, gdy ktoś celowo zadziała na naszą niekorzyść. Zakup nowego domu czy mieszkania to ważne wydarzenie, zarówno dla osób samotnych, jak i rodzin. Jego użytkowanie stanie się tym przyjemniejsze, jeśli sam zakup również przebiegnie sprawnie i pozostawi pozytywne skojarzenia. W tym celu należy dobrze przygotować się do podpisania umowy deweloperskiej. Znajomość kilku faktów znacznie ułatwi cały proces, nawet tym, którzy jak ognia strzegą się gąszczu zawiłości prawniczego języka.

spis treści

1. Ustawa deweloperska

Tłumacząc ustawę deweloperską „z prawniczego na nasze”, dowiadujemy się, że musi być ona zawierana w formie aktu notarialnego. Jest to wymóg bezwzględny, którego niedopełnienie skutkuje nieważnością dokumentu i wszystkich wynikających zeń ustaleń.

Deweloper powinien udostępnić nam wzór umowy do zapoznania się z nim w domu. Kiedy już mamy czas i warunki, aby ją przestudiować, dobrze wiedzieć, co w takiej umowie powinno się znajdować i czego w niej szukać.

2. Sprawdź rzeczy oczywiste w umowie

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Po pierwsze, sprawdźmy, z kim zawierana jest umowa deweloperska w rzeczywistości. Kto figuruje w niej jako deweloper. Zdarza się, że są to zupełnie nieznane jednostki lub osoby fizyczne - zupełnie niezwiązane z firmą, z którą klient chce podjąć współpracę. Otwiera to furtkę do odsunięcia od siebie odpowiedzialności oraz konsekwencji niedopełnienia umowy przez samego dewelopera oraz stwarza trudności w dochodzeniu swoich racji w przypadku, gdy wystąpią jakieś niekorzystne okoliczności.

W umowie zawarte jest zazwyczaj oświadczenie, że klient zapoznał się lub nie z prospektem informacyjnym domu czy mieszkania. Deweloper zobowiązany jest przedstawić taki dokument na żądanie nabywcy w momencie, gdy lokal nie uzyskał jeszcze decyzji o pozwoleniu na użytkowanie i dysponować nim już w momencie rozpoczęcia sprzedaży (co dotyczy publicznego ogłoszenia informacji o możliwości zawarcia umowy deweloperskiej w ramach danej inwestycji).

3. Co być powinno w umowie deweloperskiej

Aby umowa była korzystna dla dewelopera oraz klienta, jej warunki należy negocjować. Ustawa nie precyzuje cech inwestycji, które muszą się zawierać w umowie deweloperskiej. Podstawą są informacje z części indywidualnej prospektu informacyjnego. Natomiast z punktu widzenia nabywcy i ochrony jego praw, korzystne będzie podanie jak największej ilości szczegółów.

Przedmiot inwestycji, czyli nieruchomość, którą chcemy nabyć, będzie posiadać określone parametry. Opis stanu fizycznego nieruchomości powinien dotyczyć również zagospodarowania terenu, na którym ona stanie. Ten może być wspierany przez załączone mapki oraz rzuty architektoniczne. Musi on również zawierać dokładną charakterystykę tego, co kupujemy:

  • metraż (zastrzeżenia w umowie nie powinny przekraczać +/-3%),
  • rozkład,
  • standard wykończenia,
  • ostateczną cenę metra (bez zastrzeżeń o jej zależności w stosunku do zmian wartości podatku VAT czy wzrostu cen materiałów budowlanych),
  • terminy kolejnych transz (wpłat; z zaznaczeniem ich powiązania ze skutecznością realizacji i dodawania kolejnych etapów inwestycji),
  • warunki wypowiedzenia umowy i odstąpienia od jej realizacji (z koniecznością podania przyczyny oraz równowartościowym, wykonalnym obciążeniem dla obu stron umowy i zapiskiem o możliwości/braku możliwości przewidzenia opóźnień),
  • jasno określony termin odbioru mieszkania (może być sformułowany w sposób: „Nie później niż do…”) i aktu notarialnego. Do umowy powinien być dołączony plan i rzut mieszkania.

Dodatkowo warto nadmienić, że umowa deweloperska powinna być sporządzana w biurze dewelopera i nie należy odbiegać od tego zwyczaju. Notariusz ma być osobą bezstronną, która czuwa nad bezpieczeństwem całego procesu, a nie tylko dewelopera lub nabywcy. Tymczasowe biuro notarialne w siedzibie dewelopera narusza ten poziom zaufania i powinno zwrócić uwagę klientów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze