Trwa ładowanie...

Czy maski antysmogowe działają? (WIDEO)

Avatar placeholder
17.04.2019 10:18

Smog to jedno jedno z największych współczesnych zagrożeń dla zdrowia. Zawarte w nim pyły PM 2,5 oraz PM 10 przenikają do organizmu i sieją w nim spustoszenie. Mogą wywoływać choroby płuc, serca, a także nowotowry.

Aby nie wdychać zanieczyszczonego powietrza, można nosić specjalistyczne maski. Tylko czy one działają? Sprawdziliśmy. Smog to jedno z największych współczesnych zagrożeń dla zdrowia.

Zawarte w nim pyły PM 2,5 oraz PM 10 przenikają do organizmu i sieją w nim spustoszenie. Mogą wywoływać choroby płuc, serca, a także nowotwory. Aby nie wdychać zanieczyszczonego powietrza, można nosić maski. Tylko czy one działają? Sprawdziliśmy.

Do testów otrzymałam maskę U-mask Premium Blues. Zawiera ona filtr, który przechwytuje i neutralizuje szkodliwe cząstki pyłu. Podobnie działa też na bakterie, wirusy, spaliny. Maskę nosiłam przez osiem dni.

Zabierałam ją na wieczorne spacery, gdy powietrze było najbardziej zanieczyszczone. W czasie tych spacerów zdecydowanie lepiej mi się oddychało. Nie czułam zapachu dymu.

Maska okrywa zarówno usta, jak i nos, wdychanie pyłów jest więc ograniczone do minimum. Po jej zdjęciu od razu czułam różnicę - powietrze "gryzło" w gardło. Zaletą maski jest też wybór sposobu mocowania.

Ja wybrałam krzyżowy za uszami, ale można też zakładać gumki za głowę. Liczyłam jednak, że po ośmiu dniach filtr choć trochę będzie zanieczyszczony. Tak się jednak nie stało - pozostał czysty. Być może to efekt neutralizacji toksyn.

Plusem jest też to, że maskę można rozmontować i wyprać ochraniacz. Minusy? Para skraplająca się na okularach. Przeszkadzało to swobodnie spacerować. Czy więc maska działa?

Tak. Chroni przed oddychaniem zanieczyszczonym powietrzem. Zniechęcać może jednak mimo wszystko cena. Za maskę zapłacimy około 195 złotych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze