Trwa ładowanie...

Czy można opalać się po szczepieniu na COVID? Wyjaśnia dr Bartosz Fiałek (WIDEO)

Zobacz film: "Opalanie a szczepienia na COVID-19"

Wraz z nadejściem upalnych dni, a także w związku ze zbliżającymi się wakacjami, które wielu z nas spędzi nad morzem, coraz częściej pojawia się to samo pytanie. Czy mogę się opalać po szczepieniu na COVID? - pytają Polacy. Dr Bartosz Fiałek nie widzi problemu.

Ozdrowieńcy oraz osoby zaszczepione na COVID powinny unikać opalania. Takie informacje pochodzące od włoskich lekarzy obiegły w ostatnim czasie media na całym świecie. Cytowani przez dziennik ''Il Messaggero" eksperci podkreślają, że chodzi o to, by w szczególny sposób chronić skórę osób, u których wystąpiły objawy skórne podczas przebiegu COVID-19 lub po przyjęciu szczepionki, jako niepożądany odczyn poszczepienny.

Jak wiadomo nadmierne opalanie bez odpowiedniej fotoprotekcji jest niebezpieczne dla wszystkich ludzi. Może bowiem prowadzić nie tylko do groźnych poparzeń słonecznych, ale i do rozwoju nowotworów skóry. Czy opalanie po szczepionce może być bardziej niebezpieczne?

- Ja nie dotarłem do takich informacji w kontekście COVID-19 - skomentował dr Bartosz Fiałek, popularyzator wiedzy o szczepieniach, który był gościem programu ''Newsroom" WP. - Nie spotkałem się z dowodami naukowymi na to, żeby po szczepieniu czy po przechorowaniu COVID-19, trzeba jakkolwiek unikać słońca. Ja się zaszczepiłem, nie unikałem szczególnie słońca i nie widziałem ani u siebie, ani u moich znajomych żadnych reakcji fototoksycznych - skomentował ekspert.

WIĘCEJ W WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza