Trwa ładowanie...

Czy mutacje koronawirusa utrudnią akcję szczepień? O zagrożeniach mówi wirusolożka dr Skirmuntt (WIDEO)

Zobacz film: "Czy mutacje koronawirusa utrudnią akcję szczepień? O zagrożeniach mówi wirusolożka dr Skirmuntt"

Czy nowe mutacje koronawirusa sparaliżują proces szczepień? O możliwych scenariuszach mówiła w programie WP "Newsroom" dr Emilia Skirmuntt, wirusolożka ewolucyjna z Uniwersytetu w Oksfordzie.

Kolejne badania potwierdzają, że dostępne szczepionki są skuteczne również w walce z tzw. brytyjską mutacją koronawirusa.

- Przyznam, że nie jest to zaskoczeniem. Tych kilka mutacji, które znajdują się w nowym wariancie wirusa w żaden sposób nie zmieniają kształtu białka tego wirusa, a dopiero to mogłoby faktycznie zagrozić temu, że przeciwciała nie będą się mogły łączyć z tym antygenem i szczepionką - wyjaśniała dr Emilia Skirmuntt.

- Wątpię, żeby pojawiła się teraz mutacja mogąca zagrozić szczepionkom - dodaje wirusolożka.

Ekspertka przypomina, że do tej pory nie pojawił się żaden nowy szczep koronawirusa, a jedynie nowe warianty. Jej zdaniem również nowe mutacje potwierdzone w Japonii nie są na tyle duże, żeby były powodem do niepokoju.

- Wariant japoński faktycznie ma mutacje podobne do tych mutacji obserwowanych w Wielkiej Brytanii, ale znowu nie jest ich tak dużo, żeby mówić tutaj o szczepie. Wątpię, żeby w jakikolwiek sposób zagrażały one skuteczności szczepionek - podkreśla dr Skirmuntt.

Wirusolożka przedstawiła możliwe warianty rozwoju pandemii na świecie. Jej zdaniem powszechne szczepienia spowodują, że będziemy obserwować jeszcze więcej mutacji wirusa, który będzie próbował przechytrzyć szczepionkę.

- Jeżeli będziemy szybko szczepić i przerwiemy transmisję wirusa w wielu miejscach, to uda nam się wygrać z pandemią i ten wirus zniknie. Ale to jest duże wyzwanie logistyczne - przyznaje ekspertka.

WIĘCEJ W WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.