Trwa ładowanie...

Diagnostyka różnicowa grzybicy stóp

Avatar placeholder
13.07.2015 15:22
Diagnostyka różnicowa grzybicy stóp
Diagnostyka różnicowa grzybicy stóp

Terminem „grzybica stóp” określa się choroby grzybicze skóry dotyczące podeszwowej powierzchni stóp, palców i fałdów międzypalcowych. Zakażenie najczęściej wywoływane jest przez grzyby z rodziny dermatofitów. Jest to jedna z najczęstszych form grzybiczych zakażeń skóry.

spis treści

1. Rodzaje grzybicy stóp

Wyróżnia się cztery główne postacie grzybicy stóp: międzypalcową, potnicową, złuszczającą i wrzodziejącą. Najczęściej występującą odmianą grzybicy stóp jest grzybica międzypalcowa. Zmiany lokalizują się zazwyczaj w III i IV przestrzeni międzypalcowej ze względu na znakomite warunki bytowania związane z podwyższoną temperaturą i dużą wilgotnością. Do najbardziej nasilonych objawów klinicznych tej postaci grzybicy stóp należą: złuszczanie, maceracja (uszkodzenie powierzchownych warstw skóry pod wpływem wilgoci) i pęknięcia. Powierzchnia zmian ma kolor biało-szarawy, jest często wilgotna, a pod uszkodzonym naskórkiem widoczne jest zaczerwienienie skóry. Często zmianom skórnym towarzyszy świąd.

2. Choroby przypominające grzybicę stóp

Tę postać grzybicy mogą przypominać również inne schorzenia, nie mające nic wspólnego z zakażeniem dermatofitami. Podczas diagnostyki należy brać pod uwagę takie jednostki chorobowe, jak kandydoza, łupież rumieniowy oraz infekcje bakteryjne tej okolicy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"
  • Kandydoza - w przypadku kandydozy, czyli zakażenia wywołanego grzybami z rodzaju Candida należącymi do grzybów drożdżopodobnych, zmiany na skórze są koloru białego, a nie biało – szarawego, oraz nie towarzyszy im świąd.
  • Łupież rumieniowy - również nie wywołuje świądu, zmiany mają różowo – czerwone zabarwienie, i dodatkowo wykazują charakterystyczne świecenie w kolorze koralowo - czerwonym w lampie Wooda (badaniu służącym do szybkiej diagnostyki grzybic skóry nieowłosionej, wykorzystującym fakt różnokolorowej fluorescencji, czyli świecenia niektórych gatunków grzybów pod wpływem promieni ultrafioletowych emitowanych w lampie).
  • Infekcje bakteryjne - w tym obszarze wywoływane są najczęściej przez bakterie Gram – ujemne (czyli nie barwiące się metodą Grama, np. Escherichia Coli, bakterie z rodzaju Pseudomonas, Proteus). Powodują zmiany o charakterze nadżerek, czyli ubytku naskórka, o zabarwieniu zielonkawym lub niebieskawym. Nie wykazują fluorescencji w świetle lampy Wooda i nie towarzyszy im świąd.

3. Odmiana potnicowa grzybicy stóp

Grzybica stóp potnicowa charakteryzuje się występowaniem grup małych pęcherzyków wypełnionych przezroczystym płynem, które wraz z rozwojem choroby zlewają się ze sobą i pękają. Następnie uszkodzony naskórek ulega złuszczaniu. Zmiany te występują zazwyczaj na podeszwach stóp. Tę postać grzybicy stóp należy różnicować z wypryskiem potnicowym oraz łuszczycą krostkową dłoni i stóp. Wyprysk potnicowy tym różni się od grzybicy stóp potnicowej, że zmiany w postaci pęcherzyków są obecne również na skórze dłoni, co nie występuje w tej odmianie grzybicy. Towarzyszy im zazwyczaj uporczywy świąd. Poza tym zmiany skórne w obu chorobach są często nie do odróżnienia. W przypadku łuszczycy krostkowej dłoni i stóp, zmiany o charakterze pęcherzyków i krostek występują na podeszwach stóp i dłoniach. Nie towarzyszy im świąd. Często jednocześnie w innych lokalizacjach (np. na kolanach, łokciach, głowie) występują zmiany charakterystyczne dla łuszczycy, co ułatwia rozpoznanie.

4. Grzybica stóp złuszczająca

Grzybica ta charakteryzuje się wyjątkowo długim przebiegiem. Objawia się występowaniem na skórze zmian rumieniowych, czyli miejscowego zaczerwienienia, pokrytego drobnopłatowo (w postaci bardzo małych fragmentów) złuszczającym się naskórkiem. Mówiąc obrazowo, zmieniona skóra wygląda, jakby była przysypana mąką. Zmiany często obejmują całe podeszwy, mogą rozszerzać swój zasięg na powierzchnie boczne stóp, a nawet na ich grzbiety. Ten rodzaj grzybicy stóp nazywany jest czasem grzybicą mokasynową, ze względu na zasięg zmian na skórze. Rzadko razem ze zmianami skórnymi występuje świąd.

5. Choroby przypominające grzybicę stóp złuszczającą

Schorzenia przypominające obrazem klinicznym złuszczającą grzybicę stóp to m. in. wyprysk modzelowaty, łuszczyca, a także rogowiec dłoni i stóp.

  • Wyprysk modzelowaty - w przypadku wyprysku modzelowatego charakterystyczne jest miejscowe złuszczanie i rogowacenie naskórka, o zabarwieniu czerwono – brunatnym, symetrycznym układzie i z towarzyszącym świądem.
  • Łuszczyca - wygląd zmian w łuszczycy jest bardzo podobny do grzybicy złuszczającej, jednak występują one miejscowo, nie obejmują całej podeszwy, ponadto mogą towarzyszyć im krostki. Są mało symetryczne. Świąd nie występuje.
  • Rogowiec dłoni i stóp - charakteryzuje się symetrycznym występowaniem w miejscach narażonych na wzmożony ucisk mechaniczny. Silnie zrogowaciałe zmiany mają woskowożółte zabarwienie. Zmianom tym nie towarzyszy świąd.

6. Badania przy grzybicy

Niezwykle ważne dla potwierdzenia rozpoznania grzybicy jest wykrycie konkretnego patogenu (czynnika wywołującego chorobę). Decydujące znaczenie w diagnostyce chorób grzybiczych ma dokładne badanie mikrobiologiczne. W tym celu pobiera się fragment zmiany (tzw. zeskrobiny), który następnie wykorzystuje się do wykonania preparatu mikroskopowego i założenia hodowli grzyba. Preparat jest oceniany przez doświadczonych mikrobiologów, którzy na podstawie obecności fragmentów grzyba lub zarodników. Jest to tzw. bezpośrednie badanie mikologiczne (mikologia – dział biologii zajmujący się badaniem grzybów). Ocenia się także wygląd hodowli grzyba oraz preparat mikroskopowy pobrany z hodowli.

Powyższe przykłady wskazują, że zupełnie różne schorzenia mogą mieć całkiem podobne objawy kliniczne i przebieg. Warto więc wykonać wszystkie niezbędne badania diagnostyczne, które pozwolą potwierdzić lub wykluczyć rozpoznanie grzybicy i zastosować odpowiednie leczenie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze