Trwa ładowanie...

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Lek. Mateusz Nawrocki
24.04.2019 13:16
Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?
Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę? (iStock)

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków.

Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska, chroni nas również przed odwodnieniem. Stanowi także naturalną barierę przed patogenami takimi, jak bakterie czy też wirusy. Częstą drogą podania leków są zastrzyki, które naruszają ciągłość skóry, co może stanowić wrota dla infekcji. Na dodatek są bolesne. Innym sposobem podawania leków jest oczywiście droga doustna, ale może się to wiązać z pewnymi efektami ubocznymi.

Aby dostarczyć leki przez skórę bez jej uszkodzenia, musi stać się ona bardziej przepuszczalna. Zewnętrzna warstwa skóry pokryta jest martwymi komórkami, które są połączone przez specyficzne białka i lipidy. Powierzchnia ta jest nazywana warstwą rogową.

Niewiele leków może przeniknąć przez skórę na zasadzie dyfuzji biernej. Podawanie leków przez skórę nazywa się drogą transdermalną. Opracowaniem tej metody, tak, aby działała wysoce skutecznie zainteresowani są klinicyści i firmy farmaceutyczne.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Transdermalna droga podawania leków już funkcjonuje
Transdermalna droga podawania leków już funkcjonuje (123RF)

Naukowcy z Japonii pracują nad możliwością stworzenia metody, aby nie przepuszczalna do tej pory warstwa rogowa stała się „otwarta” dla leków. Trwają prace nad użyciem plazmy, będącej czwartym stanem skupienia po gazie, płynie, i ciele stałym.

Plazma może być częściowo wytwarzana poprzez jonizację gazu. Do tej pory była ona używana do sterylizacji i obróbki różnych powierzchni w przemyśle. Czym jest mikroplazma? To bardzo mała objętość plazmy zajmująca tylko mikrometrowe wymiary.

Badacze z Uniwersytetu Shizuoka w Japonii porównali efekty działania plazmy przy zastosowaniu materiałów przewodzących i nie przewodzących przez warstwę rogową naskórka. Naukowcy zaprezentowali swoje odkrycia na 63. corocznym Sympozjum Amerykańskiego Towarzystwa, które odbyło się w Nashville. Użycie mikroplazmy spowodowało, ze skóra stała się przepuszczalna, bez jej uszkodzenia.

Użycie materiału przewodzącego spowodowało powstanie małych otworów oraz miejscowych przypaleń skóry. Dla porównania użycie materiału nie przewodzącego nie odegrało roli w zniszczeniu skóry.

Zastosowanie mikroplazmy poskutkowało zwiększoną przepuszczalnością co zmierzono za pomocą spektroskopii. Również test barwnikowy wykazał jej przepuszczalność-  skoro barwnik przenika przez warstwę rogową, to leki również.

Liczne badania wykazały, że została zmieniona struktura chemiczna skóry, ale nie została ona uszkodzona. Wyniki pozwalają  stwierdzić, że możliwe jest użycie mikroplazmy do zwiększenia transdermalnej podaży leków.

W ostatniej publikacji magazynu „Biofabrication”, naukowcy zaznaczają, ze konieczne są dalsze badania potwierdzające skuteczność użycia mikroplazmy. Praca ta pokazuje, że konieczne są innowacyjne badania analizujące nowe możliwości transdermalnej podaży leków.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze