Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków.

Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska, chroni nas również przed odwodnieniem. Stanowi także naturalną barierę przed patogenami takimi, jak bakterie czy też wirusy. Częstą drogą podania leków są zastrzyki, które naruszają ciągłość skóry, co może stanowić wrota dla infekcji. Na dodatek są bolesne. Innym sposobem podawania leków jest oczywiście droga doustna, ale może się to wiązać z pewnymi efektami ubocznymi.

Aby dostarczyć leki przez skórę bez jej uszkodzenia, musi stać się ona bardziej przepuszczalna. Zewnętrzna warstwa skóry pokryta jest martwymi komórkami, które są połączone przez specyficzne białka i lipidy. Powierzchnia ta jest nazywana warstwą rogową.

Niewiele leków może przeniknąć przez skórę na zasadzie dyfuzji biernej. Podawanie leków przez skórę nazywa się drogą transdermalną. Opracowaniem tej metody, tak, aby działała wysoce skutecznie zainteresowani są klinicyści i firmy farmaceutyczne.

Naukowcy z Japonii pracują nad możliwością stworzenia metody, aby nie przepuszczalna do tej pory warstwa rogowa stała się „otwarta” dla leków. Trwają prace nad użyciem plazmy, będącej czwartym stanem skupienia po gazie, płynie, i ciele stałym.

Plazma może być częściowo wytwarzana poprzez jonizację gazu. Do tej pory była ona używana do sterylizacji i obróbki różnych powierzchni w przemyśle. Czym jest mikroplazma? To bardzo mała objętość plazmy zajmująca tylko mikrometrowe wymiary.

Badacze z Uniwersytetu Shizuoka w Japonii porównali efekty działania plazmy przy zastosowaniu materiałów przewodzących i nie przewodzących przez warstwę rogową naskórka. Naukowcy zaprezentowali swoje odkrycia na 63. corocznym Sympozjum Amerykańskiego Towarzystwa, które odbyło się w Nashville. Użycie mikroplazmy spowodowało, ze skóra stała się przepuszczalna, bez jej uszkodzenia.

11 produktów żywnościowych, dzięki którym twoja skóra będzie promienna

Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 łosoś wpływa korzystnie na skórę. Substancja ta redukuje zaczerwienienia, trądzik i stan zapalny skóry, a...

Użycie materiału przewodzącego spowodowało powstanie małych otworów oraz miejscowych przypaleń skóry. Dla porównania użycie materiału nie przewodzącego nie odegrało roli w zniszczeniu skóry.

Zastosowanie mikroplazmy poskutkowało zwiększoną przepuszczalnością co zmierzono za pomocą spektroskopii. Również test barwnikowy wykazał jej przepuszczalność-  skoro barwnik przenika przez warstwę rogową, to leki również.

Liczne badania wykazały, że została zmieniona struktura chemiczna skóry, ale nie została ona uszkodzona. Wyniki pozwalają  stwierdzić, że możliwe jest użycie mikroplazmy do zwiększenia transdermalnej podaży leków.

W ostatniej publikacji magazynu „Biofabrication”, naukowcy zaznaczają, ze konieczne są dalsze badania potwierdzające skuteczność użycia mikroplazmy. Praca ta pokazuje, że konieczne są innowacyjne badania analizujące nowe możliwości transdermalnej podaży leków.

Lek. Mateusz Nawrocki, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Związek płci z zachorowalnością na Alzheimera

Kobiety mają dwa razy większe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera w porównaniu do mężczyzn, ale jak narazie nie wiadomo, jakie różnice w budowie mózgu odpowiadają za tę predyspozycję. W badaniach opartych na analizie ponad 200 osób w wieku 47-55...