Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: mgr inż. Katarzyna Krupińska

Czym jest indeks glikemiczny?

Avatar placeholder
23.08.2016 09:36
Czym jest indeks glikemiczny?
Czym jest indeks glikemiczny?

Indeks glikemiczny to twój sprzymierzeniec w walce z nadwagą. Dieta wykorzystująca indeks glikemiczny jest skuteczniejsza, a odchudzanie szybsze. Cukier w organizmie służy jako paliwo do pracy wielu narządów, na przykład mózgu. Jednak zbyt duża jego ilość zaburza pracę i jest niebezpieczna dla zdrowia. Dowiedz się co to jest indeks glikemiczny, które potrawy mają niski, a które wysoki jego wskaźnik. I rozpocznij odchudzanie.

spis treści

1. Cukier w organizmie

W każdym posiłku znajduje się pewna ilość cukrów. Cukry przyjmowane w posiłkach trafiają przez przewód pokarmowy do krwi, a następnie do wszystkich organów w naszym ciele. Są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania wielu narządów, np. mózgu. Przedział ilości cukru, w którym powinien się utrzymywać, jest dość wąski. Zbyt duża jego ilość jest szkodliwa. Insulina i glukagon regulują poziom cukru we krwi. Nadmiar cukru jest przetwarzany przez insulinę w związek o nazwie glikogen. Glikogen magazynowany jest w wątrobie oraz mięśniach. Glukagon uaktywnia się w przypadku niedoboru cukru. Rozkłada on glikogen na glukozę, która jest wykorzystywana przez organizm.

2. Indeks glikemiczny

Zastanawiasz się co to jest indeks glikemiczny? Jest to po prostu miara szybkości z jaką wzrasta cukier w naszym organizmie po zjedzeniu posiłku. Indeks glikemiczny potraw ustala się w odniesieniu do szybkości z jaką wzrasta poziom cukru po spożyciu czystej glukozy. I tak, indeks glikemiczny dla glukozy wynosi 100. Jeżeli cukier po posiłku miał wartość, dajmy na to, 20, oznacza to, że cukier po zjedzeniu danego posiłku rośnie pięć razy wolniej. Jest to niski indeks glikemiczny.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

2.1. Niski indeks glikemiczny

Niski indeks glikemiczny informuje, że cukier po spożyciu jakiegoś posiłku rośnie wolno. Organizm wydziela niewielką ilość insuliny, by utrzymać cukier na odpowiednim poziomie. Indeks glikemiczny potraw wpływa na odchudzanie. Jeżeli jest niski, oznacza to, że cukry dłużej otrzymują się we krwi i nie dopuszczają do powstania uczucia głodu.

2.2. Wysoki indeks glikemiczny

Wysoki indeks glikemiczny wywołuje w organizmie zamieszanie. Poziom cukru gwałtownie wzrasta i organizm musi wytwarzać duże ilości insuliny. Insulina przemienia nadmiar cukru w glikogen. Poziom cukru wraca do normy. Wszystko to ze sobą współgra i nie byłoby problemu, gdyby nie fakt, że insulina w nadmiarze szkodzi naszemu organizmowi.

Duża ilość insuliny zwiększa odkładanie tkanki tłuszczowej w organizmie i zwiększa trudność w jej spalaniu. Nadmiar insuliny utrzymuje się jakiś czas w organizmie i sprawia, że cukier zmniejsza się do niebezpiecznie niskiego poziomu. To powoduje, że wytwarzany jest też glukagon. Niestety, to on jest odpowiedzialny za powstanie uczucia głodu. Sięgamy więc po jedzenie, by zaspokoić ten głód i wpadamy w pułapkę objadania się.

2.3. Indeks glikemiczny a odchudzanie

Bezpieczne odchudzanie i indeks glikemiczny to dobre połączenie. Jeżeli znasz indeks glikemiczny poszczególnych potraw możesz zaplanować odchudzanie. Niski poziom insuliny sprawia, że glukagon się uaktywnia. Pod jego wpływem tkanka tłuszczowa spala się szybciej. Poznaj więc indeks glikemiczny. Dieta na nim oparta pozwoli ci szybciej schudnąć.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze