Trwa ładowanie...

Czym różni się mózg kobiety i mężczyzny?

Lek. Mateusz Nawrocki
23.01.2017 13:19
Czym różni się mózg kobiety i mężczyzny?
Czym różni się mózg kobiety i mężczyzny?

Różnice w budowie mózgu kobiet i mężczyzn od dawien dawna stanowią temat rozważań i dyskusji naukowców. Czy faktycznie ośrodkowy układ nerwowy różni się w zależności od płci? Biorąc pod uwagę pewne zachowania, reakcje, emocje i instynkty wrodzone, można stwierdzić, że tak właśnie jest. Chociaż matka natura obdarzyła zarówno kobiety jak i mężczyzn podobnymi narządami, to jednak są między nami pewne różnice.

Sprawie budowy mózgu, postanowili przyjrzeć się naukowcy, którzy poddali analizie rozmiar jądra migdałowatego, które znajduje się w obrębie mózgu. To struktura, która ma wiele wspólnego z generowaniem naszych emocji i reakcji na różne bodźce.

Wnioski, które zostały opracowane przez autorów z Uniwersytetu Rosalind Franklin sugerują, że nie ma znaczących różnic między budową i wielkością jądra migdałowatego u kobiet i mężczyzn - doniesienia te powstały dzięki analizie rezonansu magnetycznego mózgów obu płci.

Czy różnica w budowie mózgu kobiet i mężczyzn jest znacząca?
Czy różnica w budowie mózgu kobiet i mężczyzn jest znacząca?
Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Jak zaznacza kierownik badań, analiza wyników dowiodła, że mózg mężczyzn i kobiet ma więcej wspólnych cech niż różnych. Nie można jednoznacznie mówić o mózgu męskim i żeńskim. Na podstawie badań prowadzonych na zwierzętach oraz według dawnych analiz rezonansu magnetycznego sądzono, że jądro migdałowate jest znacznie większe u mężczyzn – różnica w wielkości miała wynikać z różnych cech charakteru, specyficznych dla danej płci.

Dzięki przeprowadzonym pomiarom dowiedziono, że ewentualne różnice w wielkości tej struktury są proporcjonalne do różnic w wielkości całego ciała kobiety. Różnice te są jednak nie wielkie i nie wpływają na ogólny wynik badania.

Podobne badania ukazały się w 2015 roku sugerujące, że inna struktura - hipokamp, który jest odpowiedzialny za pamięć - jest znacznie większych rozmiarów u kobiet. Jak zaznaczają autorzy badania, różnice w budowie mózgu w zależności od płci nie są tak duże jak przypuszczano do tej pory. Wyniki powyższych badań są ciekawie i wydaje się, że rzucają nowe światło na temat świadomości jak różne są organizmy kobiety i mężczyzny.

Jak dbać o mózg?
Jak dbać o mózg? [6 zdjęć]

Prawidłowo funkcjonujący mózg to gwarancja dobrego zdrowia i samopoczucia. Niestety, wiele chorób z

zobacz galerię

Różnice w zachowaniu kobiet i mężczyzn są na tyle duże, że większość z nas mogłaby uważać zupełnie inaczej - że różnice są bardzo duże. Wielkie znaczenie w tej kwestii mają również hormony, które są odpowiedzialne za specyficzne zachowania. Jest to szczególnie widoczne w okresie ciąży, kiedy u kobiety występuje „burza hormonalna” i całkowita zmiana stężeń hormonów płciowych.

Powyższe badania, świadczą o tym, że pomimo XXI wieku, nie znamy w 100% budowy naszego mózgu. Dane uzyskane z analiz, mają ważne znaczenie i napewno stanowią podstawę do przeprowadzenia badań i analiz kolejnych regionów mózgu. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że tego typu badania są możliwe do przeprowadzenie dzięki zaawansowanej technice diagnostycznej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze