Trwa ładowanie...

Czym różni się mózg kobiety i mężczyzny?

Różnice w budowie mózgu kobiet i mężczyzn od dawien dawna stanowią temat rozważań i dyskusji naukowców. Czy faktycznie ośrodkowy układ nerwowy różni się w zależności od płci? Biorąc pod uwagę pewne zachowania, reakcje, emocje i instynkty wrodzone, można stwierdzić, że tak właśnie jest. Chociaż matka natura obdarzyła zarówno kobiety jak i mężczyzn podobnymi narządami, to jednak są między nami pewne różnice.

Sprawie budowy mózgu, postanowili przyjrzeć się naukowcy, którzy poddali analizie rozmiar jądra migdałowatego, które znajduje się w obrębie mózgu. To struktura, która ma wiele wspólnego z generowaniem naszych emocji i reakcji na różne bodźce.

Wnioski, które zostały opracowane przez autorów z Uniwersytetu Rosalind Franklin sugerują, że nie ma znaczących różnic między budową i wielkością jądra migdałowatego u kobiet i mężczyzn - doniesienia te powstały dzięki analizie rezonansu magnetycznego mózgów obu płci.

Czy różnica w budowie mózgu kobiet i mężczyzn jest znacząca?
Czy różnica w budowie mózgu kobiet i mężczyzn jest znacząca?

Jak zaznacza kierownik badań, analiza wyników dowiodła, że mózg mężczyzn i kobiet ma więcej wspólnych cech niż różnych. Nie można jednoznacznie mówić o mózgu męskim i żeńskim. Na podstawie badań prowadzonych na zwierzętach oraz według dawnych analiz rezonansu magnetycznego sądzono, że jądro migdałowate jest znacznie większe u mężczyzn – różnica w wielkości miała wynikać z różnych cech charakteru, specyficznych dla danej płci.

Dzięki przeprowadzonym pomiarom dowiedziono, że ewentualne różnice w wielkości tej struktury są proporcjonalne do różnic w wielkości całego ciała kobiety. Różnice te są jednak nie wielkie i nie wpływają na ogólny wynik badania.

Podobne badania ukazały się w 2015 roku sugerujące, że inna struktura - hipokamp, który jest odpowiedzialny za pamięć - jest znacznie większych rozmiarów u kobiet. Jak zaznaczają autorzy badania, różnice w budowie mózgu w zależności od płci nie są tak duże jak przypuszczano do tej pory. Wyniki powyższych badań są ciekawie i wydaje się, że rzucają nowe światło na temat świadomości jak różne są organizmy kobiety i mężczyzny.

Jak dbać o mózg?
Jak dbać o mózg? [6 zdjęć]

Prawidłowo funkcjonujący mózg to gwarancja dobrego zdrowia i samopoczucia. Niestety, wiele chorób z nim...

zobacz galerię

Różnice w zachowaniu kobiet i mężczyzn są na tyle duże, że większość z nas mogłaby uważać zupełnie inaczej - że różnice są bardzo duże. Wielkie znaczenie w tej kwestii mają również hormony, które są odpowiedzialne za specyficzne zachowania. Jest to szczególnie widoczne w okresie ciąży, kiedy u kobiety występuje „burza hormonalna” i całkowita zmiana stężeń hormonów płciowych.

Powyższe badania, świadczą o tym, że pomimo XXI wieku, nie znamy w 100% budowy naszego mózgu. Dane uzyskane z analiz, mają ważne znaczenie i napewno stanowią podstawę do przeprowadzenia badań i analiz kolejnych regionów mózgu. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że tego typu badania są możliwe do przeprowadzenie dzięki zaawansowanej technice diagnostycznej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.