David Lynch walczy z wyniszczającą chorobą. "Nie mogę wychodzić"
David Lynch podzielił się z fanami informacją, że zmaga się z rozedmą płuc. Sławny reżyser przyznał, że zdiagnozowano u niego wyniszczającą chorobę, a potwierdzenie zamieścił w poście opublikowanym na portalu X.
1. Wyniszczająca choroba płuc Davida Lyncha
David Lynch to 78-letnia legenda Hollywood. Wyreżyserował serial "Twin Peaks" oraz wiele filmów, w tym "Mulholland Drive" czy "Blue Velvet". Obecnie jednak ma problemy z codziennymi czynnościami.
- Nie mogę wychodzić. I mogę przejść tylko krótki dystans, zanim zabraknie mi tlenu - przyznał.
Choroba płuc Davida Lyncha jest wynikiem wieloletniego palenia papierosów. Reżyser przyznał, że przyszło mu zapłacić wysoką cenę za nałóg i nieustannie męczą go ciężkie duszności.
Ladies and Gentlemen,
— David Lynch (@DAVID_LYNCH) August 5, 2024
Yes, I have emphysema from my many years of smoking. I have to say that I enjoyed smoking very much, and I do love tobacco - the smell of it, lighting cigarettes on fire, smoking them - but there is a price to pay for this enjoyment, and the price for me is…
2. Rozedma płuc
Rozedma płuc występuje, gdy maleńkie pęcherzyki płucne ulegają uszkodzeniu i przestają prawidłowo funkcjonować. Zmiany w tkance zaburzają wymianę gazową, co prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego.
Choć główną przyczyną rozedmy jest palenie wyrobów tytoniowych, co czwarta osoba dotknięta chorobą nigdy nie sięgnęła po papierosa. Niepokojący jest także fakt, że wielu chorych nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu.
Czynnikami ryzyka jest też bierne palenie, zanieczyszczenie powietrza, opary i substancje chemiczne oraz nadmierne narażenie na kurz. W niektórych przypadkach rozedma rozwija się ze względu na czynniki genetyczne.
Choroba zwana niedoborem alfa-1-antytrypsyny powoduje problemy z płucami i wątrobą. Pacjenci z niedoborem AAT nie produkują w organizmie wystarczającej ilości ochronnej substancji chemicznej, co zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz rozedmy.
3. Nieoczywiste objawy
Rozedma najczęściej diagnozowana jest u osób po 40. roku życia, ale lekarze podkreślają, że nieodwracalne uszkodzenia płuc zaczynają się wcześniej i postępują z czasem. Wśród najczęstszych objawów wymienia się:
- duszności,
- męczący kaszel,
- chrypkę,
- świszczący oddech,
- ucisk w klatce piersiowej,
- osłabienie,
- częste infekcje układu oddechowego.
Wiele osób wczesne objawy zrzuca na upływ czasu, co opóźnia diagnozę. Nie ma skutecznego sposobu leczenia rozedmy płuc, jakość życia pacjentów mogą jednak poprawić leki rozszerzające oskrzela, które ułatwiają oddychanie.
Chorzy muszą szczególnie na siebie uważać, gdyż nawet zwykłe przeziębienie może dramatycznie pogorszyć kondycję płuc. Ponadto istnieje ryzyko zagrażającej życiu infekcji bakteryjnej.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.