Dieta ketogeniczna – na czym polega, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Istnieje wiele metod, po które sięgamy w celu zrzucenia zbędnych kilogramów. Istnieje także wiele diet, które cieszą się mniejszą, bądź większą popularnością. Jedną z nich jest dieta ketogeniczna, inaczej ketogenna. Głównym założeniem tej diety jest zminimalizowanie ilości spożywanych węglowodanów i zastąpienie ich tłuszczami. W jakich przypadkach ma szczególne zastosowanie i czy wywołuje jakiekolwiek skutki uboczne?

spis treści

1. Dieta ketogeniczna – na czym polega

W normalnej, codziennej diecie spożywa się dziennie ok. 50 proc. węglowodanów, 35 proc. tłuszczów i 15 proc. białka. Osoby, które chcą przejść na dietę ketogeniczną, powinny ułożyć swój jadłospis tak, aby 80-90 proc. energii było pobierane z tłuszczów, natomiast pozostała część – 10-20 proc. – łącznie z białek i węglowodanów.  Ważne jest nieograniczanie się do spożywania jedynie tłuszczy zwierzęcych, ale sięganie także po roślinne, jak np. awokado, orzechy, nasiona, pestki, oliwa z oliwek.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

7 produktów, które pomagają spalić tłuszcz
7 produktów, które pomagają spalić tłuszcz [8 zdjęć]

Bądźmy szczerzy – żaden produkt magicznie nie sprawi, że tłuszcz zniknie, ale niektóre produkty pomagają...

zobacz galerię

Ograniczenie spożycia węglowodanów doprowadza do ketozy, czyli stanu, kiedy dla organizmu jedynym źródłem energii stają się własne zapasy. W normalnych warunkach to z węglowodanów jest pozyskiwana energia, w tym przypadku energia pozyskiwana jest z tłuszczu, a więc dochodzi do spalenia tkanki tłuszczowej.

2. Dieta ketogeniczna - wskazania

Istnieje szereg chorób będących wskazaniem do stosowania diety ketogenicznej. Są to:

  • lekoodporna padaczka u dzieci,
  • wrodzone błędy metabolizmu,
  • zespół Retaa,
  • zespół Doose,
  • zespół Draveta,
  • stwardnienie guzowate.

Stosowanie diety ektogenicznej wspomaga także w leczeniu choroby Parkinsona, Alzheimera, autyzmu oraz przy encefalopatiach.

3. Dieta ketogeniczna  - skutki uboczne

Stosowanie diety ketogenicznej może wywołać szereg objawów niepożądanych. Skutki uboczne stosowania diety wysokotłuszczowej to zaparcia, biegunki, bóle brzucha, utrata apetytu, uczucie zmęczenia i wymioty. Osoba może doświadczać także dużego uczucia pragnienia i nadmiernej senności.

Dieta ketogeniczna jest dietą wysokotłuszczową
Dieta ketogeniczna jest dietą wysokotłuszczową (123rf)

Długotrwałe stosowanie diety kategonicznej może doprowadzić do powstania kamicy moczanowej, zwiększenia poziomu cholesterolu we krwi oraz hiperurykemii.  Ze względu na brak w diecie zróżnicowanych węglowodanów, może dojść do niedoboru witamin i mikroelementów ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

4. Dieta ketogeniczna - przeciwskazania

Zanim zdecydujesz się na zastosowanie diety ketogenicznej musisz sprawdzić, czy nie jesteś w gronie osób, którym stosowanie diety ketogennej jest niewskazane. Do tego grona zaliczają się osoby cierpiące na cukrzycę, porfirię, kamicę nerek, kamicę dróg żółciowych, rodzinną hiperlipidemię, kwasicę organiczną, oraz na poważne schorzenia wątroby.

Zobacz także:

Przeciwwskazaniem są objęte także osoby, które cierpią na niektóre wrodzone zaburzenia metaboliczne, na przykład deficyt karnityniny i karboksylazy pirogronianoweji, zaburzenia B-oksydacji kwasów tłuszczowych. Opinii lekarza powinni zasięgnąć również  osoby cierpiące na refluks żołądkowo-jelitowy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy