Trwa ładowanie...

Dlaczego warto jeść karpia? Korzyści i wykorzystanie w kuchni

Avatar placeholder
17.12.2021 10:48
Materiał sponsorowany przez
(Materiał Partnera)

Smażony, pieczony, duszony, gotowany… Karpia możemy przygotować na wiele różnych sposobów! To jedna z najsmaczniejszych ryb na rynku, zawierająca całe bogactwo składników odżywczych. Dlaczego jeszcze warto włączyć karpia do diety? Jak wykorzystać go w kuchni?

Karp dla zdrowia i urody

Karp jest bogatym źródłem białka, lepiej przyswajalnym niż białko z innych źródeł pochodzenia zwierzęcego. Jego mięso jest polecane osobom na diecie redukcyjnej i wysokobiałkowej, ponieważ zawiera aż 17-18 proc. lekkostrawnego białka oraz 2-5 proc. tłuszczu. Obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 zapewnia prawidłowe stężenie cholesterolu, wspomaga pracę sera i układu krążenia, wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, przyspiesza przemianę materii i wspomaga układ odpornościowy. Jednak to nie koniec korzyści ze spożywania mięsa karpia.

Ryba jest źródłem kolagenu, który pozytywnie wpływa na strukturę skóry i stawów – to ważny aspekt ze względu na to, że przyswajanie kolagenu z żywności znacznie korzystniej wpływa na stan organizmu niż suplementacja. Ponadto karp cechuje się również wysoką zawartością wapnia – jest go nawet 2 razy więcej niż w mięsie pstrąga i 3,5 razy więcej niż w łososiu! Ten pierwiastek jest naturalnym budulcem kości i zębów, a także pomaga zapobiegać występowaniu otyłości, cukrzycy, nadciśnieniu i niektórym nowotworom. Mięso karpia jest również doskonałym źródłem fosforu, potasu, żelaza i sodu. A jakie witaminy zawiera karp? Lista jest długa. Najważniejsze z nich to te z grupy B, a także A, D, E, K, C i PP. Wszystkie wspomagają zachowanie organizmu w dobrej kondycji. Tak obszerna lista korzyści powinna być wystarczającym powodem, aby na stałe włączyć karpia do jadłospisu.

Kulinarne inspiracje

Karp gości głównie na wigilijnym stole. Jest to świetny wybór, jednak warto przyrządzać tę rybę nie tylko od święta. Aby w pełni cieszyć się walorami prozdrowotnymi i smakowymi karpia, warto kupować go u sprawdzonych sprzedawców – najlepiej od lokalnych dostawców, ponieważ wtedy ryba nie musi być mrożona i długo transportowana, co oznacza, że będzie świeża. Karp jest hodowany naturalnie przez 3 lata – tak długi czas to rzadkość na rynku. A jak przygotować rybę, kiedy już ją kupimy? Do wyboru mamy zarówno całego karpia, dzwonka, jak i filety pozbawione ości. W przypadku dzieci lepiej zdecydować się na tą ostatnią opcję lub zmielić mięso karpia i zrobić z niego pulpeciki, kotlety lub burgery. Filety można skropić sokiem z cytryny przed smażeniem.

(Materiał Partnera)

Karp równie doskonale smakuje w wersji pieczonej, w formie dzwonka lub tuszki. Rybę można ułożyć na warzywach skórą do góry i położyć plasterki cytryny. Nie należy zapominać o aromatycznych przyprawach. Karp doskonale smakuje nie tylko skropiony sokiem z cytryny, lecz także posypany koperkiem, czosnkiem, pieprzem cytrynowym i solą. Warto też dodać do upieczonej ryby pesto z pietruszki. Jakie jeszcze dania można przygotować? Możliwości jest mnóstwo! Na przykład karpia w galarecie, po żydowsku, zupę, pieczonego z kapustą kiszoną i żurawiną lub faszerowanego kaszą czy warzywami, smażonego z masłem czosnkowym oraz zapiekanego z grzybami w sosie śmietanowym. To tylko wybrane inspiracje na dania z karpia – warto poeksperymentować w kuchni, aby cieszyć się znakomitym smakiem ryby i jego wartościami odżywczymi.

(Materiał Partnera)
Materiał sponsorowany przez
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze