Trwa ładowanie...

DMSO- co to jest, właściwości, skutki uboczne

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
27.04.2021 13:09
DMSO, czyli sulfotlenek dimetylu może powodować pewne działania niepożądane oraz skutki uboczne.
DMSO, czyli sulfotlenek dimetylu może powodować pewne działania niepożądane oraz skutki uboczne. (Gettyimages)

DMSO to organiczny związek siarki z grupy sulfotlenków, znany również jako dimetylosulfotlenek lub sulfotlenek dimetylu. Wykazuje on szerokie spektrum działania, posiada właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Zwolennicy medycyny alternatywnej wykorzystują związek DMSO do leczenia trudno gojących się ran. Wielu ludzi uważa również, że organiczny związek siarki z grupy sulfotlenków wykazuje działanie antynowotworowe. Jakie działania niepożądane oraz skutki uboczne może powodować DMSO?

spis treści

1. DMSO (dimetylosulfotlenek)– co to jest?

DMSO (ang. dimethyl sulfoxide) to organiczny związek siarki z grupy sulfotlenków, występujący również pod nazwą dimetylosulfotlenek lub sulfotlenek dimetylu. Dimetylosulfotlenek jest cieczą bezbarwną, bezwonną, o lekko oileistej konsystencji.

Związek ten może być pozyskiwany z miazgi drzewnej i stanowić uboczny produkt produkcji papieru, lub być wytwarzany syntetycznie. Udowodniono, że dimethyl sulfoxide wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Na rynku dostępny jest w formie płynu, maści, żelu, ale również w formie roztworu do podawania dożylnego. Wykorzystuje się go do celów medycznych i laboratoryjnych. Związek ten służy jako odczynnik analityczny i rozpuszczalnik chemiczny. Specjaliści z dziedziny transplantologii wykorzystują dimetylosulfotlenek jako środek, który chroni organy przeznaczone do przeszczepu.

Zobacz także:

2. Właściwości DMSO

Właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbólowe DMSO sprawiają, że bywa on stosowany jako środek znieczulający w przypadku zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów. Ponadto, środek ten może powodować wzrost ilości komórek tucznych wydzielających heparynę w tkance łącznej i wpływać na przyspieszenie granulacji, co w efekcie prowadzi do wyciszenia stanu zapalnego. Oprócz tego, DMSO wykazuje delikatne właściwości przeciwzakrzepowe.

Zapobiega on nieodwracalnym zmianom wynikającym z niedotlenienia mózgu po przebytym udarze. Organiczny związek siarki z grupy sulfotlenków uważany jest przez wielu ludzi za lek przyspieszający gojenie owrzodzeń i ran. DMSO to także lek na receptę, przepisywany chorym na śródmiąższowe zapalenie pęcherza.

Ponadto, związek ten działa pobudzająco na układ odpornościowy organizmu. W niektórych przypadkach, stosowany jest w trakcie chemioterapii, gdy dojdzie do wynaczynienia leku. Przeciwskazaniem do stosowania DMSO jest stwierdzona astma, cukrzyca, a także choroba nerek.

To musisz wiedzieć

3. DMSO – działania niepożądane

DMSO, czyli sulfotlenek dimetylu może powodować pewne działania niepożądane. Doustne stosowanie środka może prowadzić do:

Stosowany bezpośrednio na skórę, DMSO może być przyczyną:

4. Czy dimetylosulfotlenek leczy raka?

Dimetylosulfotlenek jest uznawany przez zwolenników medycyny alternatywnej za cudowny lek antynowotworowy. Prawdą jest, że związek ten działa przeciwutleniająco i wyłapuje wodorotlenek wolnorodnikowy, jednak brakuje rzetelnych, naukowych dowodów, które potwierdzałyby, że DMSO wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Eksperci z American Cancer Society podkreślają, że związek ten nie powinien być traktowany jako środek terapeutyczny.

Co trzeci Polak umiera na nowotwór
Co trzeci Polak umiera na nowotwór

Specjalista ds. chirurgii ogólnej i onkologicznej, Piotr Rutkowski, mówi o tym, dlaczego ciągle tak

zobacz galerię

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze