Co się kryje pod symbolem E?

Dodatki do żywności oznaczone literą E znajdują się w prawie wszystkich produktach. Poprawiają ich smak, wygląd i trwałość. Ich zastosowanie jest często konieczne do otrzymania produktu o właściwej trwałości. Czas odkryć, co kryje się za tymi symbolami.

Rodzaje dodatków do żywności

Komitet Naukowy Technologii Żywności ustalił listę E. Warunki zastosowania dodatków E określają unijne dyrektywy. Każdy nowy dodatek do żywności, zanim zostanie wprowadzony do produktów, musi być sprawdzony pod kątem bezpieczeństwa dla konsumentów. Musi również uzyskać opinię Państwowego Zakładu Higieny. W Polsce obecnie do stosowania jest dopuszczonych prawie 300 dodatków. Dzielą się ona na 24 grupy. Najważniejsze to: konserwanty, barwniki, przeciwutleniacze, preparaty żelujące i zagęszczające, substancje zakwaszające, słodzące, smakowe, zapachowe. Ponadto substancje mogą być naturalne lub syntetyczne. Warto wiedzieć, że napis na opakowaniu „substancja identyczna z naturalną” nie oznacza naturalnego dodatku. Chodzi o to, że otrzymano skład identyczny jak naturalny, ale inną metodą niż z surowca naturalnego.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Szkodliwe barwniki

Sztuczne dodatki przedłużają trwałość i poprawiają estetykę produktu, niestety ich wpływ na zdrowie jest szkodliwy.

Dodatki E są uważane za bezpieczne. Mogą się odbijać negatywnie na zdrowiu w indywidualnych przypadkach, przy częstym spożywaniu. Jeśli cierpisz na choroby układu pokarmowego lub jesteś alergikiem, pamiętaj, by czytać etykiety umieszczone na opakowaniu. Producenci mają obowiązek umieścić na opakowaniu listę E. Warto również pamiętać, że smakowicie wyglądająca bułka czy ciasto, które mogą leżeć wiele dni, to właśnie efekt zastosowania dodatków do żywności E. Szacuje się, że w ciągu roku zjadamy około 2 kilogramów dodatków ukrytych w produktach spożywczych.

Barwniki i konserwanty w żywności

Barwniki, które są dodawane do żywności to:

 • E 102 (tartrazyna) – stosowana w deserach w proszku, oranżadach, sztucznym miodzie, musztardzie. U uczulonych na aspirynę i astmatyków może powodować negatywne działanie. Powoduje nadpobudliwość, a u dzieci zachowanie podobne do ADHD.
 • E 110 (żółcień pomarańczowa) – stosowana w żelach, marmoladach, gumach do żucia, powłokach tabletek. Może spowodować reakcje alergiczne.
 • E 124 (czerwień koszenilowa) – stosowana w wędzonych rybach, owocowych cukierkach, budyniach. Osobom uczulonym na aspirynę może zaszkodzić.
 • E 127 (erytrozyna) – stosowana tylko w wiśniach koktajlowych i kandyzowanych, sałatkach owocowych z dodatkiem wiśni. Jest to czerwony barwnik. Może upośledzić tarczycę przez uwalnianie jodu.
 • E 133 (błękit brylantowy) – stosowany w konserwowych warzywach. Osoby z zespołem jelita drażliwego i schorzeniami przewodu pokarmowego powinny go unikać.
 • E 141 (kompleksy miedziowe chlorofilu i chlorofiliny) – naturalne, roślinne barwniki. Mogą nasilać odkładanie się miedzi w organizmie, w połączeniu z wysokim spożyciem artykułów zawierających miedź.
 • E 154 (brąz FK) – dodawany do wędzonych śledzi i niektórych konserw rybnych. Brąz FK przy częstym stosowaniu może odkładać się w naczyniach limfatycznych i nerkach.

Konserwanty, które są dodawane do żywności:

 • E 120 (kwas benzoesowy) – stosowany w sokach owocowych, galaretkach, gotowych sałatkach, piwie, margarynie, napojach bezalkoholowych, przetworach rybnych. Może podrażniać śluzówkę jelit i żołądka lub wywołać wysypkę. Może również zaostrzyć stany chorobowe chorych na astmę, alergie skórne i katar sienny.
 • E 220 do 228 (siarczyny) – stosowane w białych winach, owocach suszonych, ziemniaczanych przetworach. Siarczyny powodują stratę witaminy B1, bóle głowy i nudności. Maksymalnie można spożyć 50 mg na osobę na dobę.
 • E 249 (azotyny potasu) i E 250 (azotyny sodu) – stosowane do peklowania mięs. Mogą utrudniać transport tlenu przez krew, co jest niebezpieczne u niemowląt. Ogrzewając przetwory peklowane powyżej 150°C, może dojść do wytworzenia rakotwórczej nitrozoaminy.
 • E 284 (kwas borny) – obecnie może być stosowany tylko do utrwalania kawioru. Działa toksycznie. Powoduje biegunki i uszkodzenie wewnętrznych organów.

Preparaty żelujące i zagęszczające:

 • E 400 (kwas alginowy) – powinien być unikany przez kobiety w ciąży, gdyż może utrudniać wchłanianie żelaza.
 • E 407 (karagen) – stosowany jako zagęszczacz lub stabilizator w odżywkach dla dzieci. Może spowodować wzdęcia.

Substancje słodzące używane zamiast cukru:

 • E 420 (sorbitol) i E 421 (mannitol) – stosowane w żywności dla diabetyków. Niemowlętom do 1 roku życia nie wolno ich podawać, gdyż mogą spowodować biegunkę. Mogą działać przeczyszczająco.

Dbając o zdrowie swoje i bliskich, starajmy się wybierać produkty mało przetworzone pochodzące ze źródeł, do których mamy zaufanie. Jak zawsze w tej sytuacji, należy zachować zdrowy rozsądek. Konserwanty pozwalają nam eliminować zatrucia pokarmowe, jednak spożywane w nadmiarze mogą szkodzić naszemu zdrowiu.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Barwniki i konserwanty
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Barwniki i konserwanty
Barwniki i konserwanty

Uwaga na fosforany w żywności (WIDEO)

Uwaga na fosforany w żywności (WIDEO) Odtwórz wideo

Fosforany występują w żywności jako jej naturalne składniki, dodawane są także w procesach technologicznych. Związki te znajdziemy m.in. w: przetworach mięsnych i rybnych, przetworach mleczarskich, dżemach, napojach bezalkoholowych, lodach, ciastach...

Barwniki i konserwanty

Związki mutagenne i kancerogenne w żywności

Zwyczajowo spożywane produkty spożywcze poza dostarczaniem składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju naszego organizmu mogą być również niestety źródłem związków charakteryzujących się właściwościami mutagennymi i rakotwórczymi. Główną...

Barwniki i konserwanty

Szkodliwe barwniki

Szkodliwe barwniki

Sztuczne dodatki przedłużają trwałość i poprawiają estetykę produktu, niestety ich wpływ na zdrowie jest szkodliwy.

Barwniki i konserwanty

7 faktów na temat syropu glukozowo-fruktozowego

7 faktów na temat syropu glukozowo-fruktozowego

Otyłość Badania amerykańskich naukowców potwierdziły, że długotrwałe stosowanie syropu glukozowo-fruktozowego zwiększa przyrost masy ciała. Dowodem na to jest eksperyment na szczurach, którym przez około pół roku podawano produkty, w których znajdowała...

Barwniki i konserwanty

Konserwanty E

Konserwanty to substancje przedłużające trwałość żywności, zapobiegając namnażaniu się drobnoustrojów. Jednakże wiele substancji konserwujących (...) zakwaszającym i odkwaszającym * Czy ta znana dieta do skuteczny sposób na odkwaszenie...

Barwniki i konserwanty

Konserwanty żywności

Konserwanty żywności

Konserwanty dodawane do żywności poprawiają walory smakowe, wygląd zewnętrzny produktu, ale także przedłużają świeżość i czas ich przechowywania (...) są szkodliwe dla zdrowia. Rodzaje konserwantów żywności Wśród najczęściej stosowanych...