Trwa ładowanie...

Dr Paweł Grzesiowski o mieszaniu szczepionek: Nie jest to niebezpieczny eksperyment (WIDEO)

 Ewa Rycerz
23.05.2021 23:23

Naukowcy z Hiszpanii przeprowadzili badanie, w ramach którego podali uczestnikom różne szczepionki przeciwko COVID-19. Pierwszą była szczepionka wektorowa, a drugą mRna. Wyniki ich badań są obiecujące.

Hiszpańscy naukowcy odkryli, że u osób, które najpierw przyjęły preparat firmy AstraZeneca, a później Pfizer, poziom przeciwciał był nawet o 30-40 proc. wyższy niż w grupie kontrolnej, która została tylko przy Astrze.

- To pierwsze bardzo poważne naukowe doniesienia o tym, że być może będziemy mieszać szczepionki w ramach jednego cyklu - komentuje dr Paweł Grzesiowski, wakcynolog, immunolog, doradca Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19, który był gościem programu "Newsroom" WP.

Ekspert zaznacza, że badań hiszpańskich naukowców absolutnie nie należy nazywać niebezpiecznym eksperymentem, choć tak mogą wyglądać. - Akurat to badanie było przeprowadzone z powodów bardziej poznawczych niż w wyniku zaleceń, że można lub trzeba zamieniać szczepionki - tłumaczy Grzesiowski.

I dodaje, że w końcowej fazie jest też inne badanie, które również dotyczy mieszania szczepionek przeciwko COVID-19. Jego wyniki poznamy za ok. 2 tygodnie.

- To będzie bardzo istotne, ponieważ w ramach tego badania mieszano szczepionki w różnych schematach, czyli np. najpierw podawano szczepionkę mRNA, potem wektorową i odwrotnie. Chodzi o to, byśmy mieli swobodę w decyzji np. wtedy, gdy brakuje jakiejś szczepionki, żeby móc podać zamiast preparatu tej samej firmy inny - tłumaczy wakcynolog.

Obecnie nie ma oficjalnych wytycznych na temat podawania pacjentom drugiej dawki szczepionki innej firmy niż w pierwszej dawce.

WIĘCEJ W WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze