Dr Rożek o szczepionce przeciw malarii i masowych szczepieniach dzieci (WIDEO)
Światowa Organizacja Zdrowia(WHO) na początku października ogłosiła rekomendację do powszechnego stosowania szczepionki przeciw malarii Mosquirix. Szczepienia mają objąć również dzieci. Eksperci z całego świata mówią, że to przełomowa decyzja, która może uratować życie tysięcy dzieci przede wszystkim z krajów Afryki. Na malarię co roku umiera ponad 260 tys. najmłodszych poniżej piątego roku życia.
O znaczeniu tych szczepień mówił w programie WP "Newsroom" dr Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy i popularyzator nauki.
- Szczepionka to jedno, a wygrywanie z chorobą to drugie. Gdzieś tam pomiędzy jest jeszcze człowiek, który musi chcieć się zaszczepić albo człowiek, który musi mieć możliwość zaszczepienia się - zauważa dr Tomasz Rożek. - Na terenach malarycznych mieszka miliard osób. To są ogromne tereny, a równocześnie one są też najbiedniejszymi obszarami na planecie - dodawał naukowiec.
Dr Rożek przyznaje, że preparat daje ogromne nadzieje, chociaż jego skuteczność mogłaby być większa.
- Ta szczepionka nie powala swoją skutecznością. Jej skuteczność, jeżeli chodzi o zapobieganie objawowej chorobie to jest 30 proc., a jeżeli chodzi o ciężkie przypadki to jest ok. 40 proc. Natomiast szczepionka plus leki malaryczne podnoszą skuteczność w ochronie przed śmiercią do 70 proc.
Badania prowadzone przez Londyńską Szkołę Higieny i Medycyny Tropikalnej wykazały, że u dzieci, które przyjęły szczepienia i dodatkowo były leczone lekami przeciwmalarycznymi, liczba zgonów i hospitalizacji zmniejszyła się o 70 proc.
WIĘCEJ W WIDEO.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.