Trwa ładowanie...

Pierwsza szczepionka na malarię dla dzieci. WHO: "Historyczny moment dla nauki"

Pierwsza szczepionka na malarię dla dzieci. WHO: "Historyczny moment dla nauki"
Pierwsza szczepionka na malarię dla dzieci. WHO: "Historyczny moment dla nauki" (East News)

Szef Światowej Organizacji Zdrowia dr Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował, że mamy do czynienia z historycznym momentem dla nauki: wynaleziono pierwszą szczepionkę na malarię, która będzie mogła być podawana dzieciom.

spis treści

1. Rekomendacja szczepień na malarię

Decyzja WHO dotycząca rekomendacji podawania szczepionki Mosquirix była konsekwencją trwających badań w Ghanie, Kenii i Malawi, gdzie monitorowano ponad 800 tys. dzieci, które otrzymały dawkę szczepionki przeciw malarii w 2019 roku.

Malaria jest ostrą lub przewlekłą chorobą, którą przenoszą samice komara widliszka (Anopheles). Pasożyt atakuje krwinki czerwone, w których namnaża się, powodując ich rozpad.

Zobacz film: "Dr Sutkowski: coraz więcej pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19"

- Długo oczekiwana szczepionka na malarię dla dzieci jest przełomem w nauce, zdrowiu dzieci i kontroli malarii – powiedział dyrektor generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.

- Stosowanie tej szczepionki w połączeniu z istniejącymi narzędziami do zapobiegania malarii może każdego roku uratować dziesiątki tysięcy młodych ludzi - dodał.

Pierwsza szczepionka na malarię dla dzieci. WHO: "Historyczny moment dla nauki"
Pierwsza szczepionka na malarię dla dzieci. WHO: "Historyczny moment dla nauki" (East News)

2. Nowa szczepionka Mosquirix

Szczepionka Mosquirix ma za zadanie pobudzić do pracy układ immunologiczny dziecka przeciwko Plasmodium falciparum, najbardziej śmiercionośnemu z pięciu patogenów malarii, który jest najbardziej rozpowszechniony w Afryce. Preparat jest podawany w trzech dawkach dzieciom w wieku od 17 miesięcy do 5 lat.

Jak informuje dr Matshidiso Moeti, Dyrektor Regionalny WHO na Afrykę, w Afryce Subsaharyjskiej na malarię co roku umiera ponad 260 tys. dzieci poniżej piątego roku życia. To właśnie ten region świata od lat wyczekiwał preparatu na to schorzenie.

- Od dawna mieliśmy nadzieję na skuteczną szczepionkę na malarię, a teraz po raz pierwszy w historii mamy taką szczepionkę zalecaną do powszechnego stosowania. Dzisiejsze zalecenie jest promykiem nadziei (...) i spodziewamy się, że o wiele więcej afrykańskich dzieci będzie chronionych przed malarią i wyrośnie na zdrowych dorosłych - mówił dr Moeti.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze