Trwa ładowanie...

Dzieci jak wilkołaki. Lekarze pomylili lek

 Dorota Mielcarek
30.08.2019 21:14
Dzieci dotknięte syndromem wilkołaka
Dzieci dotknięte syndromem wilkołaka (AP)

Hiszpańska firma farmaceutyczna z Malagi, Farma-Quimica Sur, popełniła poważny błąd – środek na porost włosów sprzedawała jako lek na schorzenia żołądka. Ofiarą padło 17 dzieci, którym włosy zaczęły rosnąć na policzkach, czole i dłoniach.

1. Błędnie oznakowany lek w Hiszpanii

Hiszpańska gazeta El Pais, powołując się na urzędy zdrowia i relacje rodziców, poinformowała, że co najmniej 17 dzieciom zaaplikowany lek, który został błędnie oznaczony. Firma farmaceutyczna Farma-Quimica Sur z Malagi błędnie zadeklarowała kilka partii swojego środka na porost włosów jako leku na schorzenia żołądka.

Podanie leków dzieciom doprowadziło do intensywnego porostu włosów na całym ciele: plecach, twarzy, a nawet stopach.

Liczba dzieci objęta błędnym leczeniem nie jest jeszcze znana, ale wiadomo, że u 17 z nich wystąpił tzw. zespół wilkołaka, czyli hipertrichoza.

Zobacz film: "Chłopiec wygląda jak wilkołak"
Dziecko dotknięte syndromem wilkołaka
Dziecko dotknięte syndromem wilkołaka

Rodzice 6-miesięcznego chłopca, Uriela, opowiedzieli dziennikarzom lokalnej gazety o objawach, które zaobserwowali u malucha:

"Mojemu synowi nagle zaczęły rosnąć włosy na czole, policzkach, rękach i nogach. Miał brwi jak dorosły człowiek. Bardzo się przestraszyliśmy, bo nie wiedzieliśmy, co się dzieje".

2. Lek na porost włosów

Hiszpański urząd kontroli sanitarnej wyjaśnia, że firma farmaceutyczna z Malagi, lek, w którego skład wchodzi minoksydyl (związek chemiczny stymulujący mieszki włosowe) stosowany przy wypadaniu włosów, zadeklarowała jako popularny środek na schorzenia przewodu pokarmowego i wypuściła na rynek.

Pierwszy niepokojący przypadek hipertrichozy zarejestrowano w kwietniu i już wówczas sprawą zajął się urząd kontroli leków, który zauważył niezgodność składu z deklaracją na opakowaniu. W sierpniu błędnie oznaczona partia leków została wycofana z obrotu. Fabryka leków Farma-Quimica Sur została zamknięta na czas nieokreślony ze względu na zaniedbania.

Lalit Patidar ma 13 lat i cierpi na rzadką chorobę zwaną ''syndromem wilkołaka''
Lalit Patidar ma 13 lat i cierpi na rzadką chorobę zwaną ''syndromem wilkołaka''

3. Dzieci z zespołem wilkołaka

Przypadki dzieci z zespołem wilkołaka wystąpiły w kilku regionach Hiszpanii: Kantabrii, Andaluzji, Walencji i Granadzie.

W literaturze naukowej nigdy nie opisano przypadków małych dzieci, które przyjęły tak dużą dawkę minoksydylu.

Powołano zespół ekspertów, aby opracować metodę leczenia dzieci, którym podano zły lek. Zdaniem lekarzy, włosy wypadną samoistnie w ciągu kilku miesięcy i nie będzie potrzebna żadna terapia, która miałaby na celu zniszczyć niepożądane mieszki włosowe. Poszkodowane dzieci zostały objęte opieką lekarską.

Osoby z zespołem wilkołaka mają włosy na całym ciele i zwykle spowodowane jest to defektem genetycznym. Pisaliśmy już o dziewczynce, Bithi Akhtar

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze