Trwa ładowanie...

Materiał TVP wzburzył nie tylko widzów. Jest decyzja KRRiT

 Katarzyna Prus
23.08.2024 12:06
Dziennikarz pokazał chorego ojca. "Naruszenie godności"
Dziennikarz pokazał chorego ojca. "Naruszenie godności" (screen Telewizja Polska)

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła decyzję w sprawie materiału o chorobie Alzheimera, który można było zobaczyć w programie TVP "19.30". Autor pokazał w nim własnego ojca, co spotkało się z krytyką. Telewizja Polska otrzymała pismo upominające od przewodniczącego KRRiT.

spis treści

1. Dziennikarz pokazał ojca chorego na alzheimera

Materiał o chorobie Alzhemiera został wyemitowany w styczniu w TVP1 i TVP Info. Dziennikarz Maciej Gąsiorowski pokazał w nim własnego ojca, który zmaga się z tą dramatyczną chorobą i trafił do domu opieki.

- Pan Ryszard ma 82 lata, ale w jego głowie czas zatrzymał się ćwierć wieku temu – powiedział w materiale reporter i przyznał, że to jego ojciec.

Zobacz film: "Czynnik, który zwiększa ryzyko choroby alzheimera"

Po emisji w sieci zawrzało, a materiał z powodu pokazania w nim chorego rodzica spotkał się z mieszanym odbiorem.

"Maciej Gąsiorowski znów 'błysnął'. Tym razem czymś wyjątkowo obrzydliwym: w sposób przedmiotowy użył swojego ojca do materiału, chwaląc się przy tym, że wysłał go do przytułka" - pisze na serwisie X prowadzący konto "Oglądam 1930, bo ktoś musi".

"Powiem tak, kto problemu nie dotknął, niech nie ocenia... Nie życzę nikomu takich decyzji i sytuacji"; "Po co reporter wykorzystuje swojego ojca do materiału. Nie godzi się. Po prostu"; "Ja tu nic złego nie widzę", "Wstrętne i straszne" - komentowali inni.

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zaznaczył na platformie X, że "polecił wdrożenie postępowania wyjaśniającego z urzędu w sprawie tego reportażu pod kątem naruszenia godności osoby chorej, ujawnienia wizerunku oraz danych osobowych".

Zapowiedział też, że zwróci się w tej sprawie do Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Pacjenta.

2. "Naruszenie godności"

Przewodniczący KRRiT skierował do Telewizji Polskiej pismo upominające.

- W piśmie tym stwierdził, że w omawianym przypadku doszło do ujawnienia wizerunku osoby cierpiącej na Alzheimera oraz naruszenia jej godności. Przewodniczący KRRiT podkreślił, że informacje o stanie zdrowia są pod szczególną ochroną, jako element sfery prywatnej - przekazała w rozmowie z serwisem wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzeczniczka KRRiT.

Choroba Alzheimera prowadzi do poważnych zaburzeń
Choroba Alzheimera prowadzi do poważnych zaburzeń (Getty Images)

- Dlatego pokazywanie w telewizji osoby chorej zastrzeżone jest wieloma ograniczeniami. Sprawowanie opieki prawnej nad niepełnosprawnym także nie uprawnia do ingerowania w aspekty godnościowe chorego podopiecznego – dodała.

Zwrócono uwagę, że podejmowanie tego rodzaju tematyki powinno być zawsze skrupulatnie rozważane.

- Informacje dotyczące osobistych i delikatnych sfer życia bohaterów nie mogą naruszać ich godności oraz dóbr osobistych. Sam odbiór materiału nie budził zastrzeżeń z punktu widzenia etyki dziennikarskiej – przekazała rzeczniczka KRRiT.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze