EMA o szczepionce przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca: jest bezpieczna
Komitet ds. Bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał zalecenia w sprawie szczepionki firmy AstraZeneca. Analiza nie wykazała związku między szczepieniem a wystąpieniem zakrzepów u pacjentów. Szczepionka jest bezpieczna.
1. AstraZeneca bezpieczna i skuteczna
18 marca Komitet ds. Bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Leków (EMA) ogłosił wyniki ponownej analizy dotyczącej korelacji wystąpienia choroby zatorowo-zakrzepowej u pacjentów po szczepieniu przeciw COVID-19 preparatem firmy AstraZeneca.
"Jest bezpieczna i skuteczna" - ogłosiła EMA.
Przypomnijmy, że po tym, jak w Austrii u jednej pacjentki rozległa zakrzepica doprowadziła do zgonu, a u drugiej zator płucny spowodował hospitalizację, Federalny Urząd ds. Bezpieczeństwa w Opiece Zdrowotnej (BASG) podjął decyzję o zawieszeniu szczepień serią preparatu ABV 5300, którą otrzymały kobiety.
W kolejnych dniach decyzję o całkowitym bądź częściowym zawieszeniu szczepień preparatem AstraZeneca podjęło kilkanaście krajów UE, w tym Włochy, Niemcy, Francja oraz Hiszpania.
Kroki te zostały podjęte wbrew rekomendacji EMA, którą od początku podkreślała, że nie ma dowodów na związek przyczynowo-skutkowy między szczepieniami a wystąpieniem choroby zatorowo-zakrzepowej.
Podczas konferencji prasowej Emer Cooke, szefowa EMA podkreśliła, że na 5 mln wykonanych szczepień odnotowano 30 przypadków zakrzepicy. "Liczba incydentów zakrzepowo-zatorowych u osób zaszczepionych nie wydaje się wyższa niż w przypadku całej populacji" - powiedziała Cooke.
2. "Marginalne ryzyko, które nie powinno być przedmiotem dyskusji"
Stanowisko polskiego Ministerstwa Zdrowia w sprawie szczepionki AstraZeneca od początku pokrywało się ze stanowiskiem EMA. Szczepionka przez cały czas była podawana osobom po 69 roku życia. Część pacjentów jednak odwołuje swoje szczepienie.
- Obserwujemy całkowicie nieuzasadnioną histerię wokół preparatu AstraZeneca. Szczepionka jest bezpieczna, co udowodniły badania kliniczne. Podobnie jasno wypowiedziała się na ten temat EMA, która stwierdziła, że przypadków zakrzepów nie można powiązać z podaniem szczepionki. Częstotliwość ich występowania jest podobna w populacji zaszczepionej i niezaszczepionej - podkreśla prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS.
- Żeby zrozumieć, jak bardzo znikome jest ryzyko, wystarczy porównać dane statystyczne. Szacuje się, że w zależności od kraju częstotliwość występowania choroby zakrzepowo-zatorowej waha się od 100 do 300 przypadków na 100 tys. Jeśli to uśrednimy, otrzymamy 0,002 - takie jest ryzyko zakrzepicy w populacji. W przypadku szczepionki AstraZeneca to ryzyko wynosi 0,00001 proc. Jest to zatem ułamek procenta, który w normalnych warunkach w ogóle nie powinien być przedmiotem dyskusji - uważa prof. Łukasz Paluch, flebolog, czyli specjalista zajmujący się chorobami żył.
Prof. Łukasz Paluch uważa, że wystąpienie choroby zakrzepowo-zatorowej po szczepieniu przeciw COVID-19 mogło być po prostu czasowym zbiegiem okoliczności.
- Osoby, u których wystąpiły tego typu powikłania, mogły mieć nierozpoznaną trombofilię, czyli nadkrzepliwość. Gorączka i na jej skutek odwodnienie, które wystąpiły po przyjęciu szczepionki, mogły zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej - wyjaśnia profesor. - Może to również tłumaczyć, dlaczego tego typu powikłania są częściej obserwowane w przypadku szczepionki AstraZeneca. Jak wiadomo, statystycznie częściej powoduje ona niepożądane odczyty poszczepienne niż preparaty mRNA - podkreśla ekspert.
Zobacz także: Szczepionka przeciw COVID-19. Novavax to preparat inny niż wszystkie. Dr Rzymski: bardzo obiecująca
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
- #SzczepSięNiePanikuj. Dlaczego po szczepieniu nie powinno się stosować leków z ibuprofenem? Wyjaśnia prof. Flisiak
- #SzczepSięNiePanikuj. Co w przypadku, kiedy zachorujemy na COVID-19 po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki?
- #SzczepSięNiePanikuj. Czy cukrzycy mają podstawy do obaw? Dr Dzieciątkowski odpowiada (WIDEO)
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.