Trwa ładowanie...

#SzczepSięNiePanikuj. Czy cukrzycy mają podstawy do obaw? Dr Dzieciątkowski odpowiada (WIDEO)

 Maria Krasicka
21.01.2021 09:49

15 stycznia ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19. Jednak wiele osób dalej ma wątpliwości co do bezpieczeństwa szczepionki w przypadku posiadania przewlekłych chorób takich jak cukrzyca. Czy będąc diabetykiem, można się zaszczepić? Czy są jakieś przeciwskazania dla osób chorujących na cukrzycę?

Na pytania odpowiedział dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, podczas panelu dyskusyjnego #SzczepSięNiePanikuj w programie WP "Newsroom".

- Od sześciu lat jestem diabetykiem. W pierwszej kolejności pognałem do punktu szczepień, żeby się zaszczepić - powiedział.

Wirusolog od razu zaznaczył, co było powodem tak szybkiego działania. Po pierwsze jest medykiem, który narażony jest na bezpośrednie zakażenie wirusem SARS-CoV-2, a po drugie, jak podaje Polskie Towarzystwo Diabetologiczne: "osoby z powikłaniami cukrzycowymi posiadają prawdopodobnie wyższe ryzyko osiągnięcia gorszych rezultatów leczenia COVID-19 niż chorzy na cukrzycę bez powikłań lub innych schorzeń bez względu na typ choroby". Zatem przyjęcie szczepionki na koronawirusa jest najlepszym rozwiązaniem dla diabetyków.

- Wiem doskonale, że akurat COVID-19 może mieć bardziej negatywne konsekwencje niż podanie tej szczepionki - dodał dr Dzieciątkowski.

Zobacz WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze