Trwa ładowanie...

EMA przerywa analizę. Przeciwciała monoklonalne jednak nieskuteczne w przypadku Delty?

EMA wstrzymała ocenę dwóch przeciwciał monoklonalnych: bamlaniwimabu i etesewimabu
EMA wstrzymała ocenę dwóch przeciwciał monoklonalnych: bamlaniwimabu i etesewimabu (Getty Images)

EMA ogłosiła zakończenie przeglądu badań dotyczących dwóch przeciwciał monoklonalnych: bamlanivimabu i etesevimabu. To reakcja na decyzję firmy Eli Lilly Netherlands BV, która poinformowała, że wycofuje się z tego procesu. Co to oznacza?

spis treści

1. EMA przerywa ocenę bamlanivimabu i etesevimabu

Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) analizował dane dotyczące stosowania tych dwóch przeciwciał monoklonalnych od marca 2021 r. Prace zostały wstrzymane po decyzji koncernu Eli Lilly Netherlands BV, która opracowała leki. Firma ogłosiła, że wycofuje się z procesu.

Oznacza to, że EMA nie dokonuje już przeglądu danych dotyczących tych przeciwciał. Natomiast, jak zaznacza agencja, pacjenci mogą nadal otrzymywać leki na podstawie wytycznych obowiązujących w poszczególnych krajach.

Zobacz film: "Badanie poziomu przeciwciał"
Nowe warianty utrudniają pracę nad lekiem przeciw COVID-19
Nowe warianty utrudniają pracę nad lekiem przeciw COVID-19 (Getty Images)

Wstępne dane dotyczące bamlanivimabu i etesevimabu były bardzo obiecujące. Jednak kolejne badania przyniosły rozczarowanie. Z analizy opublikowanej na łamach czasopisma "Nature" wynika, że preparaty znacznie gorzej wypadają w przypadku nowych wariantów koronawirusa, zwłaszcza Delty Plus.

- Te przeciwciała monoklonalne były świetne, ale nie działają na Deltę (bamlanivimab), ani Deltę Plus (oba) - wyjaśnia w mediach społecznościowych prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Warianty to nie tylko ponowne zachorowania ozdrowieńców, ale również spadek efektywności leków - dodaje naukowiec.

2. Co to są przeciwciała monoklonalne?

Bamlanivimab i etesewimab są przeciwciałami monoklonalnymi, czyli rodzajami białka. Zostały zaprojektowane tak, żeby rozpoznawać i przyłączać się do białka wypustek wirusa SARS-CoV-2, czyli jego kolca. Dzięki temu wirus nie jest w stanie przeniknąć do komórek organizmu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze