Epidemia cukrzycy trwa. Coraz częściej diagnozują ją dentyści
Od wielu lat liczba osób chorujących na cukrzycę gwałtownie wzrasta. Wszystko z powodu niezdrowej diety, nadwagi i stresu. Teraz nie zdiagnozujemy jej tylko u diabetologa. Coraz częściej skierowań na badanie krzywej cukrowej pacjenci otrzymują od... dentystów.
1. Epidemia cukrzycy
Cukrzyca zbiera swoje żniwo na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że w latach 1980-2014 liczba pacjentów wzrosła aż czterokrotnie. Obecnie może więc na nią chorować 442 mln osób.
A jak jest w Polsce? Z cukrzycą żyje ponad 2,7 mln osób, z czego ponad pół mln o tym nie wie. Wśród diabetyków więcej jest kobiet. 6 proc. Polek ma cukrzycę typu 1 i 2. Choroba przychodzi z wiekiem, najczęściej trafia w osoby po 50. roku życia.
Według danych opublikowanych przez GUS, połowa zgonów w Polsce spowodowana jest chorobami serca i udarami. Ich przyczyną jest nieleczona cukrzyca.
2. Pomoc dentystów
W profilaktyce coraz częściej pomagają dentyści. Statystyki wskazują, że w jednym z warszawskich gabinetów dentystycznych w ciągu miesiąca aż 5 pacjentów skierowano na badania poziomu cukru we krwi. Dlaczego?
Cukrzyca wpływa na stan jamy ustnej. Powoduje suchość w ustach, pieczenie, stany zapalne i infekcje dziąseł, a nawet krwawienia. W ustach tworzą się trudne do zaleczenia rany i wrzody. Choremu zmienia się smak. Odczuwa też nieświeży oddech, którego nie niweluje nawet regularne mycie zębów.
Choroba daje o sobie znać również u dzieci. Mali pacjenci z niestwierdzoną cukrzycą mogą mieć problem z przedwczesnym wyrzynaniem się zębów stałych.
Od pacjentów z nieleczoną cukrzycą czuć także charakterystyczny zapach acetonu, który przypomina owoce.
3. Skierowanie na badania cukru
Kiedy dentyści kierują pacjentów na dodatkowe badania cukru? Gdy pacjent pomimo dbania o higienę zmaga się z pogłębiającymi się zmianami w jamie ustnej. Najczęściej dotyczy to osób z nadwagą po 50. roku życia. Nie oznacza to jednak, że owrzodzenia związane z cukrzycą nie mogą dotyczyć młodych.
Wysoki cukier we krwi zwiększa także ryzyko pojawienia się stanów zapalnych dziąseł. Świadczy o tym raport "IOSR – Journal of Dental and Medical Sciences", w którym czytamy, że 1 na 3 chorujących na cukrzycę zmaga się z chorobami przyzębia. Częste są także infekcje bakteryjne tkanek miękkich, drożdżyca jamy ustnej i próchnica.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.