Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Estrogen pomoże w chorobie Parkinsona? Nowe odkrycie na Harvardzie

Choroba Parkinsona to schorzenie, które dotyka coraz większego grona ludzi na całym świecie. Naukowcy zauważyli zaskakującą zależność: najczęściej chorują mężczyźni i kobiety po menopauzie. Odpowiedzią może być estrogen.

Zobacz film: "Kawa chroni przed parkinsonem"

1. Estrogeny a parkinson - nowe badania

Estrogen jako środek, który może być pomocny w leczeniu choroby Parkinsona, to nowy pomysł naukowców z Harvardu. Do takich wniosków badacze doszli na podstawie analiz zachorowań na tę chorobę. National Institutes of Health podaje, że tylko w USA 50 tys. osób rocznie ma rozpoznawanych to zaburzenie. Łącznie ilość amerykańskich chorych szacuje się na 500 tys. Większość z nich to mężczyźni.

Na chorobę nie ma lekarstwa. Dlatego znalezienie odpowiedzi na pytanie o podłoże tej choroby, jest tak bardzo ważne. Czynnikiem ryzyka jest wiek, a więc starzenie się społeczeństwa niewątpliwie wpływa na zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania.

Krótsza niż u innych pacjentów wersja białka, tzw. alfa-synukleiny, to kolejny czynnik zwiększonego ryzyka. To białko gromadzi się w neuronach, które wytwarzają dopaminę. Te neurony są odpowiedzialne za koordynację ruchów. To dlatego jednym z charakterystycznych objawów choroby Parkinsona jest drżenie oraz sztywność.

Badacze z Harvard Medical School opublikowali w "Jneurosci" wyniki badań wskazujących na związki estrogenu z rozwojem choroby Parkinsona.

2. Estrogeny a choroba Parkinsona - wyniki badań

Już wcześniejsze odkrycia sugerowały, że estrogen może chronić mózg. Kobiety po wycięciu jajników miały w gorszym stanie mózg, funkcje poznawcze. Odnotowywano u nich zwiększoną częstotliwość występowania choroby Parkinsona, w porównaniu z pacjentkami z zachowanymi i sprawnymi jajnikami.

Podobnie jak u osób bez jajników dzieje się również u kobiet po menopauzie, ze względu na zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie. Jednak podawanie nawet małych dawek estrogenów, może zmniejszać niekorzystne objawy i dolegliwości. Nawet u osób, które już cierpiały na chorobę Parkinsona, dochodziło do poprawy stanu zdrowia i zwiększenia sprawności fizycznej.

Naukowcy porównali te wyniki z eksperymentami na myszach. Skutki choroby u samic były mniej uciążliwe niż u samców. Podawanie samcom substancji zbliżonych do estrogenów, zmniejszało nagromadzenie zmutowanej alfa-synukleiny. Trudno jeszcze mówić o sukcesie w starciu z chorobą Parkinsona, dlatego każda wskazówka mogąca sugerować przyczyny lub rozwiązania w walce z tym problemem, jest bezcenna. Badacze planują podążanie tym tropem i wykorzystanie estrogenów w starciu z parkinsonem.

Estrogen może być pomocny w leczeniu choroby Parkinsona
Estrogen może być pomocny w leczeniu choroby Parkinsona (123RF)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy