Przejdź na WP

Estrogen pomoże w chorobie Parkinsona? Nowe odkrycie na Harvardzie

Choroba Parkinsona to schorzenie, które dotyka coraz większego grona ludzi na całym świecie. Naukowcy zauważyli zaskakującą zależność: najczęściej chorują mężczyźni i kobiety po menopauzie. Odpowiedzią może być estrogen.

Zobacz film: "Kawa chroni przed parkinsonem"

1. Estrogeny a parkinson - nowe badania

Estrogen jako środek, który może być pomocny w leczeniu choroby Parkinsona, to nowy pomysł naukowców z Harvardu. Do takich wniosków badacze doszli na podstawie analiz zachorowań na tę chorobę. National Institutes of Health podaje, że tylko w USA 50 tys. osób rocznie ma rozpoznawanych to zaburzenie. Łącznie ilość amerykańskich chorych szacuje się na 500 tys. Większość z nich to mężczyźni.

Na chorobę nie ma lekarstwa. Dlatego znalezienie odpowiedzi na pytanie o podłoże tej choroby, jest tak bardzo ważne. Czynnikiem ryzyka jest wiek, a więc starzenie się społeczeństwa niewątpliwie wpływa na zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania.

Krótsza niż u innych pacjentów wersja białka, tzw. alfa-synukleiny, to kolejny czynnik zwiększonego ryzyka. To białko gromadzi się w neuronach, które wytwarzają dopaminę. Te neurony są odpowiedzialne za koordynację ruchów. To dlatego jednym z charakterystycznych objawów choroby Parkinsona jest drżenie oraz sztywność.

Badacze z Harvard Medical School opublikowali w "Jneurosci" wyniki badań wskazujących na związki estrogenu z rozwojem choroby Parkinsona.

2. Estrogeny a choroba Parkinsona - wyniki badań

Już wcześniejsze odkrycia sugerowały, że estrogen może chronić mózg. Kobiety po wycięciu jajników miały w gorszym stanie mózg, funkcje poznawcze. Odnotowywano u nich zwiększoną częstotliwość występowania choroby Parkinsona, w porównaniu z pacjentkami z zachowanymi i sprawnymi jajnikami.

Podobnie jak u osób bez jajników dzieje się również u kobiet po menopauzie, ze względu na zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie. Jednak podawanie nawet małych dawek estrogenów, może zmniejszać niekorzystne objawy i dolegliwości. Nawet u osób, które już cierpiały na chorobę Parkinsona, dochodziło do poprawy stanu zdrowia i zwiększenia sprawności fizycznej.

Naukowcy porównali te wyniki z eksperymentami na myszach. Skutki choroby u samic były mniej uciążliwe niż u samców. Podawanie samcom substancji zbliżonych do estrogenów, zmniejszało nagromadzenie zmutowanej alfa-synukleiny. Trudno jeszcze mówić o sukcesie w starciu z chorobą Parkinsona, dlatego każda wskazówka mogąca sugerować przyczyny lub rozwiązania w walce z tym problemem, jest bezcenna. Badacze planują podążanie tym tropem i wykorzystanie estrogenów w starciu z parkinsonem.

Estrogen może być pomocny w leczeniu choroby Parkinsona
Estrogen może być pomocny w leczeniu choroby Parkinsona (123RF)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy