Trwa ładowanie...

Euthyrox N 88 – popularny lek na tarczycę jest niedostępny w aptekach

 Dorota Mielcarek
31.01.2020 15:31
Euthyrox N 88 niedostepny
Euthyrox N 88 niedostepny (Twitter)

O problemie z dostępnością leku Euthyrox w dawce 88 zawiadomiła nas nasza Czytelniczka, pani Joanna. Zwróciła ona uwagę, że na terenie Warszawy i w promieniu 50 km od stolicy leku nie ma. Farmaceuci i producent leku firma Merck, potwierdzają problem z jego dostępnością w całym kraju.

1. Euthyrox N 88 niedostępny

Euthyrox N 88 jest podawany pacjentom, u których występuje możliwość nawrotu po chirurgicznym usunięciu wola obojętnego, a także osobom cierpiącym na niedoczynność tarczycy.

Na brak tej konkretnej dawki leku skarżą się pacjenci w całej Polsce, którzy są odsyłani od apteki do apteki. Zaniepokojeni tym faktem zadzwoniliśmy do aptek w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Szczecinie. Faktycznie, farmaceuci rozkładają ręce.

Niedostępna dawka leku
Niedostępna dawka leku (Twitter)
Zobacz film: "Na chorą tarczycę cierpi co piąty Polak"

- Nikt nie powiedział pani, że ta dawka Euthyroxu jest praktycznie niemożliwa do zdobycia?! – zapytała warszawska farmaceutka. – Będzie kłopot, żeby ją dostać. To jest jedyna dawka tego leku, której nie ma. Łatwiej jest zdobyć Euthyrox 175 mg, chociaż był czas, gdy Euthyroxu wcale nie było – kontynuuje.

Euthyrox 88 niedostępny
Euthyrox 88 niedostępny (Twitter)

Jak w takim razie radzą sobie pacjenci, którzy muszą przyjmować lek? Na choroby tarczycy choruje co piąty Polak.

- Pacjenci radzą sobie w ten sposób, że idą do lekarza i najczęściej wracają z receptą na inną dawkę leku. Np. biorą połowę dawki 175. O tym musi zdecydować lekarz – wyjaśnia farmaceutka.

W aptekach brakuje leków na tarczycę
W aptekach brakuje leków na tarczycę (iStock)

Dla pacjenta w praktyce oznacza to, że muszą iść do endokrynologa jeszcze raz, prywatnie, czyli zapłacić. Na wizytę w ramach NFZ bardzo ciężko jest się umówić z dnia na dzień, nie mówiąc już o tym, że na pierwszą można czekać nawet dwa lata.

2. Kiedy Euthyrox N 88 pojawi się w aptekach?

Producent Euthyroxu, firma Merck, ma aktywną infolinię dla pacjentów, gdzie od konsultanta dowiemy się, że faktycznie jest problem z dostawami, a najbliższa planowana jest w połowie lutego, przy czym trzeba zaznaczyć, że nie oznacza to, że lek będzie w każdej aptece 14 lutego. Pani na infolinii poinformowała, że to tylko czas przewidywanej dostawy, do której trzeba doliczyć tydzień na dostarczenie leku do hurtowni i kilka dni, aby znalazły się w aptekach.

Pacjenci mają problem
Pacjenci mają problem (iStock)

Z czym związany jest brak w dostępności leku? Producent twierdzi, że z nagłym wzrostem zapotrzebowania. Farmaceuci przewidują, że gdy tylko partia leku przyjedzie z hurtowni, wyprzeda się bardzo szybko.

- Ludzie dzwonią i rezerwują leki. Boją się, że zabraknie. Nawet wczoraj ktoś dzwonił i chciał zostawiać swoje dane, żeby odłożyć mu kilka opakowań, jak tylko lek będzie dostępny. Nie stosujemy takich praktyk – zapewnia farmaceutka ze Szczecina.

3. Główny Inspektor Farmaceutyczny wie o braku leków

Poprosiliśmy GIF o skomentowanie sprawy.

- W połowie grudnia 2019 r. podmiot odpowiedzialny poinformował Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych o czasowym wstrzymaniu w obrocie produktem leczniczym o nazwie Euthyrox N 88. Deklarowany termin wznowienia obrotu tym lekiem to 31 stycznia 2020 r. Główny Inspektor Farmaceutyczny nie otrzymał jednak potwierdzenia tej informacji – powiedziała Dominika Walczak z GIF.

Farmaceuci zwracają uwagę na to, że choć ostatnia dostawa Euthyroxu była w grudniu, to problem trwa od wielu miesięcy. O kryzysie w dostępności leków pisaliśmy 7 miesięcy temu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze