Trwa ładowanie...

Lista leków zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę leków, których może zabraknąć w Polsce. Znalazło się na niej 169 produktów leczniczych w różnych postaciach i dawkach. Są to m.in. preparaty dla chorych na raka, cukrzycę, astmę oraz ważne szczepionki.

 

To o 71 medykamentów mniej niż w poprzednio wydanym przez resort wykazie (w czerwcu 2016 roku).

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

 

Z informacji resortu wynika, że w kraju może zabraknąć leków przeciwzakrzepowych, stosowanych w terapii nowotworowej, środków na schizofrenię i astmę, a także insuliny.

 

Na liście znalazła się również szczepionka skojarzona przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (HBV), polio i zakażeniom wywoływanym przez Haemophilus influenzae typu B (HiB).

Leków, które znalazły się na liście, nie będzie można wywozić za granicę.

Poprawiła się natomiast dostępność leków immunosupresyjnych, jak również farmaceutyków stosowanych w leczeniu alergii i chorób płuc.

Lista leków zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej jest uaktualniania co najmniej raz na dwa miesiące. Umieszczane są na niej leki i wyroby medyczne, których brak zgłosiło 5 proc. aptek w danym województwie. Zgłoszenia dokonują wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni, przekazując informację o braku dostępności do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF).

Pełna lista leków zagrożonych brakiem dostępności znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lista leków zagrożonych brakiem dostępności
Lista leków zagrożonych brakiem dostępności (123RF)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza