Trwa ładowanie...

Lista leków zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę leków, których może zabraknąć w Polsce. Znalazło się na niej 169 produktów leczniczych w różnych postaciach i dawkach. Są to m.in. preparaty dla chorych na raka, cukrzycę, astmę oraz ważne szczepionki.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

 

To o 71 medykamentów mniej niż w poprzednio wydanym przez resort wykazie (w czerwcu 2016 roku).

 

Z informacji resortu wynika, że w kraju może zabraknąć leków przeciwzakrzepowych, stosowanych w terapii nowotworowej, środków na schizofrenię i astmę, a także insuliny.

 

Na liście znalazła się również szczepionka skojarzona przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (HBV), polio i zakażeniom wywoływanym przez Haemophilus influenzae typu B (HiB).

Leków, które znalazły się na liście, nie będzie można wywozić za granicę.

Poprawiła się natomiast dostępność leków immunosupresyjnych, jak również farmaceutyków stosowanych w leczeniu alergii i chorób płuc.

Lista leków zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej jest uaktualniania co najmniej raz na dwa miesiące. Umieszczane są na niej leki i wyroby medyczne, których brak zgłosiło 5 proc. aptek w danym województwie. Zgłoszenia dokonują wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni, przekazując informację o braku dostępności do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF).

Pełna lista leków zagrożonych brakiem dostępności znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.