Lista leków zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski
Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę leków, których może zabraknąć w Polsce. Znalazło się na niej 169 produktów leczniczych w różnych postaciach i dawkach. Są to m.in. preparaty dla chorych na raka, cukrzycę, astmę oraz ważne szczepionki.
To o 71 medykamentów mniej niż w poprzednio wydanym przez resort wykazie (w czerwcu 2016 roku).
Z informacji resortu wynika, że w kraju może zabraknąć leków przeciwzakrzepowych, stosowanych w terapii nowotworowej, środków na schizofrenię i astmę, a także insuliny.
Na liście znalazła się również szczepionka skojarzona przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (HBV), polio i zakażeniom wywoływanym przez Haemophilus influenzae typu B (HiB).
Leków, które znalazły się na liście, nie będzie można wywozić za granicę.
Poprawiła się natomiast dostępność leków immunosupresyjnych, jak również farmaceutyków stosowanych w leczeniu alergii i chorób płuc.
Lista leków zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej jest uaktualniania co najmniej raz na dwa miesiące. Umieszczane są na niej leki i wyroby medyczne, których brak zgłosiło 5 proc. aptek w danym województwie. Zgłoszenia dokonują wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni, przekazując informację o braku dostępności do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF).
Pełna lista leków zagrożonych brakiem dostępności znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.