Leki zagrożone brakiem dostępności. Lista Ministerstwa Zdrowia
Ministerstwo Zdrowia opublikowało wykaz produktów leczniczych zagrożonych brakiem dostępności. Na liście znajdują się leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne.
1. Leki słabo dostępne
Na listę produktów zagrożonych brakiem dostępności trafiają preparaty, których braki odnotowuje się w co najmniej 5 proc. aptek w danym województwie. Informacje trafiają najpierw do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, który następnie przekazuje je do Ministerstwa Zdrowia.
Z miesiąca na miesiąc apteki odnotowują coraz więcej preparatów, których dostępność jest ograniczona. Zazwyczaj są to leki przeciwzakrzepowe, leki na astmę, nadciśnienie, a także insuliny i szczepionki przeciw odrze.
2. Lista coraz dłuższa
W poprzednim raporcie Ministerstwa Zdrowia na liście było 311 preparatów. 14 stycznia znalazło się na niej już 338 produktów. Niektóre z tych leków na liście widnieją od kilku miesięcy.
Problem z dostępnością leków może być spowodowany tzw. odwróconym łańcuchem dystrybucji. Leki kupione przez apteki są odsprzedawane hurtownikom i pośrednikom, którzy następnie wywożą je za granicę i sprzedają po wyższych cenach.
Pełna lista produktów zagrożonych brakiem dostępności znajduje się TUTAJ
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.