Trwa ładowanie...

Leki zagrożone brakiem dostępności. Lista Ministerstwa Zdrowia

Avatar placeholder
17.01.2019 08:11
leki zagrożone brakiem dostępności
leki zagrożone brakiem dostępności (123rf.com)

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wykaz produktów leczniczych zagrożonych brakiem dostępności. Na liście znajdują się leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne.

1. Leki słabo dostępne

Na listę produktów zagrożonych brakiem dostępności trafiają preparaty, których braki odnotowuje się w co najmniej 5 proc. aptek w danym województwie. Informacje trafiają najpierw do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, który następnie przekazuje je do Ministerstwa Zdrowia.

Z miesiąca na miesiąc apteki odnotowują coraz więcej preparatów, których dostępność jest ograniczona. Zazwyczaj są to leki przeciwzakrzepowe, leki na astmę, nadciśnienie, a także insuliny i szczepionki przeciw odrze.

2. Lista coraz dłuższa

W poprzednim raporcie Ministerstwa Zdrowia na liście było 311 preparatów. 14 stycznia znalazło się na niej już 338 produktów. Niektóre z tych leków na liście widnieją od kilku miesięcy.

Zobacz film: "Nietypowe objawy nadciśnienia. Nie lekceważ ich"

Problem z dostępnością leków może być spowodowany tzw. odwróconym łańcuchem dystrybucji. Leki kupione przez apteki są odsprzedawane hurtownikom i pośrednikom, którzy następnie wywożą je za granicę i sprzedają po wyższych cenach.

Pełna lista produktów zagrożonych brakiem dostępności znajduje się TUTAJ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze