Trwa ładowanie...

Leki zagrożone brakiem dostępności. Lista Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wykaz produktów leczniczych zagrożonych brakiem dostępności. Na liście znajdują się leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne.

Zobacz film: "Nietypowe objawy nadciśnienia. Nie lekceważ ich"

1. Leki słabo dostępne

Na listę produktów zagrożonych brakiem dostępności trafiają preparaty, których braki odnotowuje się w co najmniej 5 proc. aptek w danym województwie. Informacje trafiają najpierw do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, który następnie przekazuje je do Ministerstwa Zdrowia.

Z miesiąca na miesiąc apteki odnotowują coraz więcej preparatów, których dostępność jest ograniczona. Zazwyczaj są to leki przeciwzakrzepowe, leki na astmę, nadciśnienie, a także insuliny i szczepionki przeciw odrze.

2. Lista coraz dłuższa

W poprzednim raporcie Ministerstwa Zdrowia na liście było 311 preparatów. 14 stycznia znalazło się na niej już 338 produktów. Niektóre z tych leków na liście widnieją od kilku miesięcy.

Problem z dostępnością leków może być spowodowany tzw. odwróconym łańcuchem dystrybucji. Leki kupione przez apteki są odsprzedawane hurtownikom i pośrednikom, którzy następnie wywożą je za granicę i sprzedają po wyższych cenach.

Pełna lista produktów zagrożonych brakiem dostępności znajduje się TUTAJ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.