Odra. Jak rozpoznać pierwsze objawy?

Jedna osoba chora może zarazić aż od 15 do 20 osób. Odra to choroba wywoływana przez wirusa paramyxovirus morbilli. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową poprzez kontakt z chorym. Objawy odry najczęściej pojawiają się u maluchów od 6 do 12 miesiąca życia (czyli takie, które nie otrzymały jeszcze szczepienia) i młodzieży do 15 lat (jeśli nie podano szczepionki przypominającej). Oczywiście zachorować mogą też osoby dorosłe. Jakie są objawy odry zarówno u dzieci, jak i dorosłych?

spis treści

Zobacz film: "Szczepić czy nie szczepić? Zapytaliśmy mieszkańców Lublina"

1. Objawy odry - dzieci

Objawy odry u dzieci, które pojawiają się najwcześniej przypominają zwykłe przeziębienie, jest to: ból gardła, katar, suchy kaszel, gorączka, zaczerwienienie oczu, światłowstręt, zapalenie błon śluzowych.

Jest jeszcze jeden, najważniejszy i najbardziej charakterystyczny objaw odry – gruboplamista wysypka. Tworzą ją czerwone, nieregularne grudki. Początkowo wysypka w czasie odry pojawia się za uszami, następnie na twarzy i szyi. Później zaczyna obejmować całe ciało – w czerwonych grudkach jest tułów, są nogi i ręce.

Wysypka w przypadku odry pojawia się w 4-5 dniu choroby i utrzymuje się około tygodnia. Plamy z czerwonych stają się w końcu brunatne i zaczynają się łuszczyć. Gdy wysypka będąca objawem odry znika, to w tej samej kolejności, w jakiej się pojawia, czyli od najwyższych partii ciała. W tym samym czasie spada gorączka i zaczyna się okres zdrowienia. Odrę najgorzej przechodzą dzieci z obniżoną odpornością. U nich dodatkowym objawem odry jest wysypka krwotoczna. Mogą też wystąpić drgawki.

Odrodzenie wirusów. Groźne choroby wracają
Odrodzenie wirusów. Groźne choroby wracają [5 zdjęć]

Niebezpieczne dla zdrowia i życia choroby zakaźne wracają – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. Przyczyn...

zobacz galerię

2. Objawy odry - dorośli

Odra u dorosłych ma cięższy przebieg niż u dzieci. Objawy odry są takie same, jak w przypadku najmłodszych, z tym że są one nasilone. Dorosły chorujący na odrę ma gorączkę, katar, boli go gardło i kaszle. Podobnie jak chorującym na odrę dzieciom dokucza mu też światłowstręt. Objaw odry, jakim jest wysypka, również wygląda podobnie. Najpierw pojawia się "na górze", czyli za uszami, na twarzy, później schodzi "na dół" – tułów, kończyny górne i dolne.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Objawy odry - leczenie i powikłania

Niestety, nie istnieje żaden lek na odrę, który raz na zawsze pomógłby zwalczyć wirusa wywołującego odrę. Dlatego można stosować jedynie leczenie polegające na łagodzeniu objawów odry. Chory na odrę powinien być odizolowany, leżeć w łóżku. Można podawać leki przeciwkaszlowe i przeciwgorączkowe. W przypadku mocno zaczerwienionych oczu można przemywać je roztworem z soli fizjologicznej.

Chory na odrę powinien przebywać w zaciemnionym pomieszczeniu, w ten sposób złagodzony będzie jeden z objawów odry, czyli światłowstręt. Należy walczyć z odrą, gdyż powikłania mogą być bardzo groźne. Odra może przerodzić się w: zapalenie płuc, ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie spojówek.

Najgroźniejszym powikłaniem odry jest odrowe zapalenie opon mózgowych. Może doprowadzić ono nawet do śmierci chorego. Z powodu groźnych powikłań ważne jest, by znać objawy odry i w razie zachorowania być pod stałą opieka lekarza.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy