Trwa ładowanie...

Bezpłatne szczepienia przeciw odrze nie tylko dla dzieci

 Agnieszka Gotówka
09.12.2016 20:19
Bezpłatne szczepienia przeciw odrze
Bezpłatne szczepienia przeciw odrze (123RF)

Ministerstwo Zdrowia opracowało projekt, w którym przewiduje darmowe szczepienie przecie odrze osób dorosłych.

Wirus odry to bardzo niebezpieczny patogen. Rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie, a choroba może prowadzić do wielu groźnych powikłań.

Resort zdrowia chce, by osoby dorosłe, które nie były szczepione lub które nie mają udokumentowanego szczepienia, objęte zostały programem darmowych szczepień przeciwko odrze.

1. Odra nadal groźna

W ostatnich miesiącach odnotowano kilkanaście przypadków zachorowań na odrę wśród ludzi, którzy przybyli na teren Polski z obszaru Zakaukazia i Azji Środkowej. Ubiegający się o uzyskanie statusu uchodźcy niosą ryzyko przeniesienia wirusa na inne osoby.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Zagrożeni są nie tylko ludzie przebywający w ośrodkach dla cudzoziemców, ale i polscy obywatele, którzy nie byli szczepieni przeciwko odrze ze względu na występowanie przeciwwskazań o charakterze medycznym (choroba nowotworowa, leczenie immunosupresyjne). W grupie ryzyka są również dzieci w okresie niemowlęcym.

Szczepionki przeciwko odrze są finansowane przez państwo. Z tych bezpłatnych mogą jednak korzystać tylko dzieci i młodzież do lat 19.

W ramach szczepień obowiązkowych dziecku podaje się szczepionkę skojarzoną przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR). Wykonuje się ją planowo w dwóch dawkach (pierwszą w 13-15. miesiącu życia, drugą – w wieku 10 lat). Takie działanie pozwoliło znacznie ograniczyć wstępowanie przypadków choroby (w 2015 roku diagnozę tę postawiono 48 razy, a rok wcześniej – niemal dwa razy więcej).

2. Co warto wiedzieć o odrze?

Odra to choroba zakaźna, którą wywołuje wirus odry. Zakażenie przenosi się drogą kropelkową oraz przez kontakt z zakaźnymi wydzielinami.

Wystąpienie właściwych symptomów poprzedzają objawy zwiastunowe, tj.:

  • wysoka gorączka (nawet do 40°C),
  • suchy kaszel (utrzymujący się nawet do dwóch tygodni),
  • katar,
  • zapalenie spojówek.

Najbardziej charakterystycznym objawem odry są plamki Koplika. Są to szarobiałe grudki występujące licznie na błonie śluzowej policzków w okolicy zębów przedtrzonowych. Poprzedzają one okres osutkowy, w którym na ciele chorego pojawia się plamisto - grudkowa wysypka.

Chorobę stosunkowo łatwo stwierdzić na podstawie objawów klinicznych, jednak w celu potwierdzenia diagnozy konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych (serologia, izolacja wirusa). Każdy przypadek podejrzenia choroby wymaga zgłoszenia do Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej.

Leczenie odry polega na łagodzeniu objawów. Podaje się leki przeciwgorączkowe i zaleca odpoczynek.

Ryzyko powikłań jest wysokie u niemowląt i dorosłych, zwłaszcza niedożywionych i z obniżoną odpornością. W ich przypadku dojść może do rozwoju zapalenia ucha środkowego i zapalenia płuc.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze