Bezpłatne szczepienia przeciw odrze nie tylko dla dzieci

Ministerstwo Zdrowia opracowało projekt, w którym przewiduje darmowe szczepienie przecie odrze osób dorosłych.

Wirus odry to bardzo niebezpieczny patogen. Rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie, a choroba może prowadzić do wielu groźnych powikłań.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Resort zdrowia chce, by osoby dorosłe, które nie były szczepione lub które nie mają udokumentowanego szczepienia, objęte zostały programem darmowych szczepień przeciwko odrze.

Odra nadal groźna

W ostatnich miesiącach odnotowano kilkanaście przypadków zachorowań na odrę wśród ludzi, którzy przybyli na teren Polski z obszaru Zakaukazia i Azji Środkowej. Ubiegający się o uzyskanie statusu uchodźcy niosą ryzyko przeniesienia wirusa na inne osoby.

Zagrożeni są nie tylko ludzie przebywający w ośrodkach dla cudzoziemców, ale i polscy obywatele, którzy nie byli szczepieni przeciwko odrze ze względu na występowanie przeciwwskazań o charakterze medycznym (choroba nowotworowa, leczenie immunosupresyjne). W grupie ryzyka są również dzieci w okresie niemowlęcym.

Szczepionki przeciwko odrze są finansowane przez państwo. Z tych bezpłatnych mogą jednak korzystać tylko dzieci i młodzież do lat 19.

W ramach szczepień obowiązkowych dziecku podaje się szczepionkę skojarzoną przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR). Wykonuje się ją planowo w dwóch dawkach (pierwszą w 13-15. miesiącu życia, drugą – w wieku 10 lat). Takie działanie pozwoliło znacznie ograniczyć wstępowanie przypadków choroby (w 2015 roku diagnozę tę postawiono 48 razy, a rok wcześniej – niemal dwa razy więcej).

Co warto wiedzieć o odrze?

Odra to choroba zakaźna, którą wywołuje wirus odry. Zakażenie przenosi się drogą kropelkową oraz przez kontakt z zakaźnymi wydzielinami.

Wystąpienie właściwych symptomów poprzedzają objawy zwiastunowe, tj.:

  • wysoka gorączka (nawet do 40°C),
  • suchy kaszel (utrzymujący się nawet do dwóch tygodni),
  • katar,
  • zapalenie spojówek.

Najbardziej charakterystycznym objawem odry są plamki Koplika. Są to szarobiałe grudki występujące licznie na błonie śluzowej policzków w okolicy zębów przedtrzonowych. Poprzedzają one okres osutkowy, w którym na ciele chorego pojawia się plamisto - grudkowa wysypka.

Chorobę stosunkowo łatwo stwierdzić na podstawie objawów klinicznych, jednak w celu potwierdzenia diagnozy konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych (serologia, izolacja wirusa). Każdy przypadek podejrzenia choroby wymaga zgłoszenia do Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej.

Leczenie odry polega na łagodzeniu objawów. Podaje się leki przeciwgorączkowe i zaleca odpoczynek.

Ryzyko powikłań jest wysokie u niemowląt i dorosłych, zwłaszcza niedożywionych i z obniżoną odpornością. W ich przypadku dojść może do rozwoju zapalenia ucha środkowego i zapalenia płuc.

Komentarze (14)
~tereska
~tereska ponad rok temu

Dobrze by bylo zeby oni sami sie szczepili za darmo.SZczepionki za darmo ciekawe czy cos innego nam za darmo dadza hehheh.No chyba raczej nie.My mamy za to za darmo autyzm, uczulenia, i milion innych chorob bandyci nas truja i kase licza i rzna glupa faszysci,brak slow.

Odpowiedz
~lila
~lila ponad rok temu

@~api: Czytaj ze zrozumieniem. Wzrost zachorowań odnotowano wśród uchodźców, a wśród populacji jest tak jak piszesz : Takie działanie pozwoliło znacznie ograniczyć wstępowanie przypadków choroby (w 2015 roku diagnozę tę postawiono 48 razy, a rok wcześniej – niemal dwa razy więcej).

Odpowiedz
~Yeed
~Yeed ponad rok temu

Sami się zaszczepcie, ale nie zmuszajcie innych do szczepień, szczepionki są trujące i wywołują porażenia nerwów, inne schorzenia jak choćby alzheimer. Tyle się o tym mówi, a tu szczepienia proponują żeby chyba trochę ludzi wytruć.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Odra - objawy, przebieg, leczenie, powikłania
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Odra - objawy, przebieg, leczenie, powikłania
Kalendarz szczepień - czym jest, szczepienia obowiązkowe, szczepienia zalecane, niemowlęta

Kalendarz szczepień dla dzieci w wieku 0-3 lat

dla dziecka w wieku 2-3 lata Szczepienia niemowląt przeciw Haemophilus influenze typu b są bezpłatne. Jeśli dziecko jest starsze, a rodzice chcą (...) Kalendarz szczepień...

Ciąża i dziecko

Szczepienia dzieci

dla zdrowia. Kalendarz szczepień zawiera informacje, na jakie choroby i kiedy należy zaszczepić dziecko. Szczepienia dzieli się na zalecane (...) niemowląt powinny być terminowo wykonywane. Dziecko...

Szczepienia obowiązkowe - dla dzieci, dla osób narażonych na zakażenia

Szczepionka MMR

obowiązkowe, do których należą miedzy innymi szczepienia przeciw odrze, śwince i różyczce mogą zostać przesunięte z uwagi na pewne przeciwwskazania (...) nie powinna zachodzić w ciążę. Objawy niepożądane...

Sprawdź ryzyko chorób

Na co powinni szczepić się dorośli?

Na co powinni szczepić się dorośli?

Szczepienia dla osób dorosłych O szczepieniach mówi się najczęściej w kontekście dzieci. To najmłodsi najczęściej poddawani są immunoprofilaktyce (...) . Szczepienia przeciwko WZW B...

WZW typu B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - przyczyny, zakażenie, objawy, profilaktyka, leczenie

Szczepienie przeciw WZW B

? Szczepienie dzieci i młodzieży Przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B szczepione są noworodki w pierwszej dobie życia. To bardzo ważne, by uchronić (...) Szczepienie...

Zdrowie w ciąży

Szczepionka przeciw grypie

Szczepionka przeciw grypie

Szczepienie ochronne matki nieaktywowaną formą wirusa nie stwarza zagrożenia dla dziecka i nie wiąże się z występowaniem skutków ubocznych u noworodków, takich jak nowotwory.

Kontrowersje wokół szczepień

Szczepienia w okresie rozwojowym

istnieją dwa rodzaje szczepień: obowiązkowe oraz zalecane. Te pierwsze są bezpłatne dla osób ubezpieczonych i dotyczą dzieci i młodzieży oraz osób (...) szczepionkę MMR, podczas gdy inne nie były wcale...

Odra - objawy, przebieg, leczenie, powikłania

Wzrost zachorowań na odrę

. Niekiedy może także dojść do poważnych powikłań, na przykład do bakteryjnego zapalenia płuc lub zapalenia mózgu. Szczepienia przeciw odrze Najlepszym (...) . Przyczyną było podejrzenie, iż szczepionka...

Szczepienia obowiązkowe - dla dzieci, dla osób narażonych na zakażenia

Szczepionka na pneumokoki (WIDEO)

Szczepionka na pneumokoki (WIDEO) Odtwórz wideo

, zapalenie wsierdzia, zapalenie osierdzia, zapalenie tkanki łącznej, bakteriemia, sepsa. Szczepienie przeciw pneumokokom jest szczególnie zalecane dzieciom (...) Rodzice bardzo często zastanawiają...