Szczepienia na rzadkie choroby

Szczepienia ochronne należy wykonywać zgodnie z kalendarzem szczepień. Rodzice mają dużo wątpliwości co do szczepienia swoich dzieci przeciwko rzadkim chorobom, do których należą błonica, odra prawdziwa, różyczka, krztusiec, tężec. Należy pamiętać, że to właśnie dzięki szczepieniom liczba zachorowań na te choroby znacznie się zmniejszyła i dziś nie stanowią one już tak powszechnego zagrożenia. Warto jednak nadal stosować szczepienia przeciwko nim, by mieć pewność, że nasze dzieci w przyszłości nie zachorują na te choroby.

Dlaczego warto przyjąć szczepienia obowiązkowe?

  • Jeśli nie zaszczepimy dziecka np. na ospę wietrzną, jest to równoznaczne z tym, że dziecko zachoruje.

  • Gdy spada poziom szczepień np. przeciw odrze i śwince, należy wiedzieć, że grozi to wybuchem epidemii i wystąpieniem dużej liczby zgonów.

  • Błonica i polio są chorobami, które w pewnych rejonach świata występują i powodują lokalne epidemie, dlatego trzeba się zaszczepić na te choroby.

  • Niezaszczepione dzieci przenoszą bakterie i wirusy i stają się zagrożeniem dla innych dzieci, dla dorosłych z HIV, osobom, których organizm nie wytwarza przeciwciał.

Dlaczego warto przyjąć szczepienia zalecane?

Chronią życie przyszłych pokoleń. Nie można samemu zrezygnować z przystąpienia do szczepienia, jeśli pojawiają się jakieś wątpliwości, należy udać się do lekarza i porozmawiać z nim na ten temat. Szczepienia dziecka przyczyniają się do tego, że niektóre choroby całkowicie zanikają, ale nie można zaprzestać prowadzenia szczepień, gdyż takie działanie doprowadziłoby do wznowienia niebezpiecznej choroby. Światowa Organizacja Zdrowia podejmuje decyzje odnoście zaprzestania szczepień przeciw danej chorobie.

Każdy rodzic powinien mieć świadomość, jak ważne są szczepienia ochronne. Nie można ich lekceważyć, nawet jeśli dotyczą choroby, na którą od lat nikt nie choruje. Pewne przypadki udowodniły, że choroby zakaźne odnawiają się, gdy spada liczba wydanych szczepionek, a to prowadzi do rozwoju epidemii zagrażających życiu. Rezygnacja ze szczepienia bez przeciwwskazań jest zachowaniem nieodpowiedzialnym.

Komentarze

Zabiegi

Zabieg to czynność medyczna, której celem jest profilaktyka i diagnostyka chorób, a przede wszystkim ich skuteczne leczenie. Zakres terminu jest bardzo szeroki, ponieważ obejmuje działania o niezwykle zróżnicowanym charakterze i stopniu trudności. Zabiegi medyczne dotyczą różnych dziedzin medycyny, np. chirurgii, ginekologii, alergologii czy pulmonologii. Można zatem mówić o zabiegach chirurgicznych, ginekologicznych itd. Tamponada nosa czy usunięcie migdałków to różne rodzaje zabiegów medycznych.


Zabiegiem może być dezynfekcja otarcia naskórka czy prosta iniekcja, ale jest nim także transplantacja serca czy wszczepienie implantu. Dlatego też można je przeprowadzać nie tylko w sterylnej sali operacyjnej (w warunkach aseptycznych), ale także w gabinecie zabiegowym, a nawet w domu pacjenta. Zabiegi wykonują nie tylko lekarze wszystkich specjalności, ale także osoby nie będące nimi, a należące do personelu medycznego. Każdy zabieg jest naruszeniem nietykalności osobistej pacjenta, dlatego wymaga jego zgody lub zgody jego najbliższej rodziny. Tylko w wyjątkowych przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia lekarze mogą podjąć decyzję o przeprowadzeniu danego zabiegu bez woli chorego.

Szczególnym rodzajem zabiegu jest operacja, czyli akcja chirurgiczna na narządach lub tkankach pacjenta, którego celem jest uzyskanie poprawy stanu zdrowia pacjenta lub diagnostyka danej choroby. Przeprowadzają go lekarze zwani chirurgami, a ich rodzaje wzięły swe nazwy od specjalności lekarskich i wewnątrzchirurgicznych. Stąd też mamy operacje ginekologiczne, okulistyczne czy ortopedyczne.

Zabiegi

A

B

C

D

E

F

G

H

I

K

L

Ł

M

N

O

P

R

S

Ś

T

U

W

Z

Pomocni lekarze

Artykuły Szczepienia - charakterystyka, zastosowanie, dostępność
Kontrowersje wokół szczepień

Szczepienia - podstawowe informacje (WIDEO)

Szczepienia - podstawowe informacje (WIDEO) Odtwórz wideo

Szczepienie to drugi z najważniejszych wynalazków XX w. w dziedzinie medycyny, zaraz po antybiotykach. Obecnie, szczepienia są najskuteczniejszą (...) metodą obrony przed groźnymi chorobami zakaźnymi....

Szczepionki na grypę

Szczepienia przeciwko grypie (WIDEO)

Szczepienia przeciwko grypie (WIDEO) Odtwórz wideo

Szczepienia przeciw grypie nie należą do szczepień obowiązkowych, dlatego z każdym rokiem zainteresowanie nimi maleje. Za ten stan rzeczy (...) odpowiadają między innymi kontrowersje wokół szczepień...

Szczepienia dzieci

Obowiązkowe szczepienia ochronne

Obowiązkowe szczepienia ochronne

Dopiero od kilkunastu lat szczepienia masowe pozwalają uniknąć epidemii wielu chorób i jej śmiertelnych skutków. Obecnie propaguje się tworzenie tzw. odporności „zbiorowiskowej", wykluczającej zachorowania do 90% na danym terenie.

Kontrowersje wokół szczepień

Szczepienia przeciw grypie (WIDEO)

Szczepienia przeciw grypie (WIDEO) Odtwórz wideo

Grypa to ostra choroba zakaźna. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zachorowalność na tę chorobę wciąż rośnie, a umiera około 500 tysięcy (...) ludzi rocznie. Choroba układu oddechowego najczęściej występuje...

Szczepienia obowiązkowe - dla dzieci, dla osób narażonych na zakażenia

Szczepionka na pneumokoki (WIDEO)

Szczepionka na pneumokoki (WIDEO) Odtwórz wideo

, czyli cierpiące na choroby hematologiczne. Pneumokoki są groźne nie tylko dla dzieci. Mogą zagrozić także osobom po 65. roku życia. Szczepienie (...) Rodzice bardzo często zastanawiają się nad tym, czy w kalendarzu...