Trwa ładowanie...

Szczepienia na rzadkie choroby

Avatar placeholder
30.03.2015 13:47
Szczepienia na rzadkie choroby
Szczepienia na rzadkie choroby

Szczepienia ochronne należy wykonywać zgodnie z kalendarzem szczepień. Rodzice mają dużo wątpliwości co do szczepienia swoich dzieci przeciwko rzadkim chorobom, do których należą błonica, odra prawdziwa, różyczka, krztusiec, tężec. Należy pamiętać, że to właśnie dzięki szczepieniom liczba zachorowań na te choroby znacznie się zmniejszyła i dziś nie stanowią one już tak powszechnego zagrożenia. Warto jednak nadal stosować szczepienia przeciwko nim, by mieć pewność, że nasze dzieci w przyszłości nie zachorują na te choroby.

spis treści

1. Dlaczego warto przyjąć szczepienia obowiązkowe?

  • Jeśli nie zaszczepimy dziecka np. na ospę wietrzną, jest to równoznaczne z tym, że dziecko zachoruje.

  • Gdy spada poziom szczepień np. przeciw odrze i śwince, należy wiedzieć, że grozi to wybuchem epidemii i wystąpieniem dużej liczby zgonów.

  • Błonica i polio są chorobami, które w pewnych rejonach świata występują i powodują lokalne epidemie, dlatego trzeba się zaszczepić na te choroby.

  • Niezaszczepione dzieci przenoszą bakterie i wirusy i stają się zagrożeniem dla innych dzieci, dla dorosłych z HIV, osobom, których organizm nie wytwarza przeciwciał.

2. Dlaczego warto przyjąć szczepienia zalecane?

Chronią życie przyszłych pokoleń. Nie można samemu zrezygnować z przystąpienia do szczepienia, jeśli pojawiają się jakieś wątpliwości, należy udać się do lekarza i porozmawiać z nim na ten temat. Szczepienia dziecka przyczyniają się do tego, że niektóre choroby całkowicie zanikają, ale nie można zaprzestać prowadzenia szczepień, gdyż takie działanie doprowadziłoby do wznowienia niebezpiecznej choroby. Światowa Organizacja Zdrowia podejmuje decyzje odnoście zaprzestania szczepień przeciw danej chorobie.

Każdy rodzic powinien mieć świadomość, jak ważne są szczepienia ochronne. Nie można ich lekceważyć, nawet jeśli dotyczą choroby, na którą od lat nikt nie choruje. Pewne przypadki udowodniły, że choroby zakaźne odnawiają się, gdy spada liczba wydanych szczepionek, a to prowadzi do rozwoju epidemii zagrażających życiu. Rezygnacja ze szczepienia bez przeciwwskazań jest zachowaniem nieodpowiedzialnym.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Szczepienia zalecane dla osób dorosłych
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze