Trwa ładowanie...

Szczepienia na rzadkie choroby

Szczepienia ochronne należy wykonywać zgodnie z kalendarzem szczepień. Rodzice mają dużo wątpliwości co do szczepienia swoich dzieci przeciwko rzadkim chorobom, do których należą błonica, odra prawdziwa, różyczka, krztusiec, tężec. Należy pamiętać, że to właśnie dzięki szczepieniom liczba zachorowań na te choroby znacznie się zmniejszyła i dziś nie stanowią one już tak powszechnego zagrożenia. Warto jednak nadal stosować szczepienia przeciwko nim, by mieć pewność, że nasze dzieci w przyszłości nie zachorują na te choroby.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Dlaczego warto przyjąć szczepienia obowiązkowe?

  • Jeśli nie zaszczepimy dziecka np. na ospę wietrzną, jest to równoznaczne z tym, że dziecko zachoruje.

  • Gdy spada poziom szczepień np. przeciw odrze i śwince, należy wiedzieć, że grozi to wybuchem epidemii i wystąpieniem dużej liczby zgonów.

  • Błonica i polio są chorobami, które w pewnych rejonach świata występują i powodują lokalne epidemie, dlatego trzeba się zaszczepić na te choroby.

  • Niezaszczepione dzieci przenoszą bakterie i wirusy i stają się zagrożeniem dla innych dzieci, dla dorosłych z HIV, osobom, których organizm nie wytwarza przeciwciał.

2. Dlaczego warto przyjąć szczepienia zalecane?

Chronią życie przyszłych pokoleń. Nie można samemu zrezygnować z przystąpienia do szczepienia, jeśli pojawiają się jakieś wątpliwości, należy udać się do lekarza i porozmawiać z nim na ten temat. Szczepienia dziecka przyczyniają się do tego, że niektóre choroby całkowicie zanikają, ale nie można zaprzestać prowadzenia szczepień, gdyż takie działanie doprowadziłoby do wznowienia niebezpiecznej choroby. Światowa Organizacja Zdrowia podejmuje decyzje odnoście zaprzestania szczepień przeciw danej chorobie.

Każdy rodzic powinien mieć świadomość, jak ważne są szczepienia ochronne. Nie można ich lekceważyć, nawet jeśli dotyczą choroby, na którą od lat nikt nie choruje. Pewne przypadki udowodniły, że choroby zakaźne odnawiają się, gdy spada liczba wydanych szczepionek, a to prowadzi do rozwoju epidemii zagrażających życiu. Rezygnacja ze szczepienia bez przeciwwskazań jest zachowaniem nieodpowiedzialnym.

Następny artykuł: Szczepienia zalecane dla osób dorosłych

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.