Trwa ładowanie...

Szczepienia zalecane dla osób dorosłych

Avatar placeholder
09.04.2020 16:00
Szczepienia zalecane dla osób dorosłych
Szczepienia zalecane dla osób dorosłych

Szczepienia zalecane to szczepienia, na które osoby zainteresowane mogą, choć nie muszą się zdecydować. Szczepionki to najlepszy sposób by wyrobić sobie odporność na choroby zakaźne. Kalendarz szczepień ochronnych to dokument informujący, kiedy się szczepić i na co. Dzieci do 19. roku życia obowiązują szczepienia obowiązkowe. Szczepienia dla dorosłych są zalecane, a tym samym nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

spis treści

1. Szczepienia zalecane dla dorosłych

  • Szczepienia dla dorosłych na grypę

Obowiązkowe szczepienia dla osób cierpiących na choroby przewlekłe, tj, astmę, cukrzycę, niewydolność układu krążenia, oddychania lub nerek. Na grypę powinny zaszczepić się osoby po 55. roku życia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"
  • Szczepionki na gruźlicę

Są to szczepienia zalecane studentom medycyny i uczniom policealnych szkół medycznych. Szczególnie w pierwszych latach nauki.

Szczepienia ochronne przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B powinni wykonać pracownicy medyczni, którzy są szczególnie narażeni na zakażenia. Na zakażenie WZW B są też narażone osoby, które przebywają z chorymi na WZW B lub też nosicielami HBV. Szczepieniu powinny poddać się też kobiety w wieku 20-40 lat.

  • Szczepienia zalecane przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A

Szczepienia są zalecane osobom pracującym przy produkcji i dystrybucji żywności, a także osobom wyjeżdżającym do krajów, w których zarażenie wirusem WZW A jest szczególnie silne.

  • Szczepienia dla dorosłych na błonicę

Są to obowiązkowe szczepienia dla osób wyjeżdżających za granicę, do państw, w których ryzyko zakażenia błonicą jest duże. Poza tym to szczepienia zalecane osobom mającym na co dzień styczność z chorymi, pracownikom służby zdrowia, funkcjonariuszom policji, celnikom, osobom pracującym w handlu i transporcie

  • Szczepienia dla dorosłych na tężec

Czy i kiedy się szczepić przeciwko tężcowi, to decyzja indywidualna. Podjąć ją mogą osoby, które uległy zranieniu, a ryzyko zakażenia jest duże.

  • Szczepionki na wściekliznę

Obowiązkowe szczepienia dorosłych pogryzionych przez zwierzęta, u których podejrzewa się wściekliznę, przez zwierzęta dzikie lub nieznane. Osoba pogryziona, może okazać się zarażona.

  • Szczepienia dorosłych na dur brzuszny

Kiedy się szczepić? O tym decyduje Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Decyzje uzależnia od sytuacji epidemiologicznej, jaka zaistniała w danym okręgu.

Szczepionki dla osób, które mieszkają lub tymczasowo przebywają na obszarach żerowania kleszczy, tj, rolnikom, drwalom, stacjonującemu w lesie wojsku, młodzieży odbywającej praktyki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Szczepienia przed operacją
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze