Trwa ładowanie...

Kalendarz szczepień - obowiązkowe szczepienia dla przedszkolaków, zalecane szczepienia dla przedszkolaków, obowiązkowe szczepienia dla młodzieży, szczepienia dla 19-latków

Avatar placeholder
Beata Kłoczko 30.03.2021 18:49
Kalendarz szczepień - obowiązkowe szczepienia dla przedszkolaków, zalecane szczepienia dla przedszkolaków, obowiązkowe szczepienia dla młodzieży, szczepienia dla 19-latków
Kalendarz szczepień - obowiązkowe szczepienia dla przedszkolaków, zalecane szczepienia dla przedszkolaków, obowiązkowe szczepienia dla młodzieży, szczepienia dla 19-latków (Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC0 1.0)

Kalendarz szczepień dziecka to dokument zawierający informacje przeciw czemu i w jakim okresie życia szczepić dziecko. Szczepienia dzieci to jedna z najskuteczniejszych metod ochrony ich przed różnego rodzaju chorobami. Kalendarz szczepień dzieli szczepienia ochronne dzieci na zalecane i obowiązkowe. Obowiązkowe są bezpłatne, koszt szczepienia całkowicie pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Szczepienia zalecane leżą w gestii rodziców. To od nich zależy czy zechcą zaszczepić dziecko. Tego rodzaju szczepionki nie są refundowane przez NFZ.

spis treści

1. Kalendarz szczepień

Dzieci mające 6 lat mają ustalony kalendarz szczepień ochronnych. Obowiązkowe szczepienia dla dzieci są wykonywane przeciw:

  • błonicy,

  • tężcowi,

  • krztuścu,

  • polio (Poliomyelitis).

Zobacz film: "Dlaczego warto szczepić dzieci?"

Przeciw błonicy tężcowi i krztuścu podawana jest pierwsza dawka przypominająca. Przeciw polio podaje się dawkę przypominającą, a także doustnie aplikuje się szczepionkę poliwalentną.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Szczepienia zalecane przedszkolakom

Szczepienia ochronne dla dzieci przeciw WZW A, są wykonywane dla osób, które nie chorowały na wirusowe zapalenie wątroby oraz nie były szczepione wcześniej. Szczepionkę podaje się domięśniowo. Szczepienie przeciw WZW A zaleca się osobom planującym wyjazd za granicę, do krajów o zwiększonej zachorowalności.

Szczepienia dla dzieci przeciwko grypie zaleca się jeśli dziecko jest przewlekle chore na astmę, cukrzycę, cierpi na niewydolność układu krążenia, oddychania lub nerek. Choroby przewlekłe powodują, że organizm dziecka ma obniżoną odporność. Szczepienia na grypę poleca się też osobom w wieku powyżej 55 lat oraz osobom stykającym się w pracy z dużą liczbą ludzi (tj. pracownikom ochrony zdrowia, szkół, handlu, transportu).

Zobacz także:

Kalendarz szczepień zalecanych dla dziecka w wieku 6 lat, przewiduje też szczepienia przeciw ospie wietrznej (mogą być szczepione dzieci, które ni chorowały wcześniej, ani nie były szczepione), przeciw zakażeniu Neisseria meningitidis oraz od kleszczowego zapalenia mózgu. Ta ostatnia wskazana jest szczególnie dzieciom i młodzieży przebywającej na terenach szczególnej aktywności kleszczy.

3. Szczepienia dla dziecka w 10. i 14. roku życia

Dzieci mające 10 lat obowiązkowo powinny zostać zaszczepione na odrę, świnkę i różyczkę. Z kolei w 14 roku życia szczepienia obowiązkowe dzieci obejmują szczepienia na WZW typu B oraz błonicę i tężec.

W tym okresie kalendarz szczepień dzieci przewiduje następujące szczepienia zalecane: szczepienia na WZW A, ospę wietrzną, zakażenie Neisseria meningitidis, kleszczowe zapalenie mózgu, grypę, ludzkie wirusy brodawczaki (HPV). Szczepienia na grypę należy powtarzać co roku. Jest to spowodowane dużą zmiennością wirusa.

Jak złagodzić u dzieci ból podczas szczepień?
Jak złagodzić u dzieci ból podczas szczepień? [10 zdjęć]

Szczepienia są podstawą profilaktyki zdrowotnej u dzieci, gdyż pozwalają chronić je przed najbardziej

zobacz galerię

4. Szczepienia dla 19- latków

Do szczepień obowiązkowych zalicza się szczepienie przeciwko błonicy i tężcowi. Kalendarz szczepień zalecanych praktycznie się nie zmienia. Dochodzi do niego jedynie szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze