Trwa ładowanie...

Niebezpieczeństwo szczepień

Szczepienia ochronne wpływają na ograniczenie chorób zakaźnych na świecie. Jednak nadal nie wszystkie społeczeństwa chętnie przystępują do tych szczepień. Przede wszystkim boimy się niepożądanych odczynów poszczepiennych. Tymczasem występują one bardzo rzadko, a dokładne informacje na temat reakcji poszczepiennych możemy uzyskać od lekarza. Poza tym należy pamiętać, że skutki choroby, której można było uniknąć dzięki szczepionce, są dużo poważniejsze niż reakcje poszczepienne.

spis treści

1. Szczepionka przeciwko grypie

Jest to najpopularniejsza szczepionka, którą najlepiej przyjmować na początku sezonu zachorowań. Co roku jesteśmy narażeni na inny typ wirusa grypy, dlatego każdego roku szczepionka przeciw grypie ma inny skład. Właśnie skład szczepionek zależy od rodzaju drobnoustroju.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Reakcja po szczepieniu na grypę występuje naprawdę bardzo rzadko. Są to bezpieczne szczepionki zarówno dla najmniejszych dzieci, które nie przekroczyły dwóch lat i kobiet w ciąży. Dzisiejsze szczepionki nie wywołują stwardnienia rozsianego, zapaleń nerwu wzrokowego ani innych chorób.

Kobiety w ciąży są narażone na grypę. Choroba może mieć ostry przebieg, wymagać hospitalizacji, niekiedy może doprowadzić do zgonu. Powikłania grypy są bardzo niebezpieczne nie tylko dla przyszłej mamy, ale także dla jej dziecka. Aktualnie szczepienia zaleca się w II i III trymestrze. Jeśli występuje duże ryzyko zachorowania na grypę, lekarze zazwyczaj zalecają szczepienie już w I trymestrze – istnieje małe ryzyko, aby szczepionka zaszkodziła płodowi.

Skład szczepionek przeciwko grypie zawiera antygen jaja kurzego, dlatego szczepionka nie jest polecana osobom, u których po spożyciu białka wystąpiła reakcja anafilaktyczna.

2. Szczepienia ochronne u dzieci

Jeśli nie ma żadnych niepokojących przeciwwskazań do podania szczepionki, dziecko należy zaszczepić. Niekiedy lekarz stwierdza niedobór odporności i w takiej sytuacji należy zrezygnować ze szczepienia. Dzieci z HIV są szczepione i ściśle badane pod kątem efektywności i bezpieczeństwa szczepionki. U tych dzieci zaobserwowano częstsze występowanie odczynu poszczepiennego niż u ich rówieśników z dobrym układem immunologicznym.

Dzisiejsze rodzaje szczepionek są bezpieczne, pewne powikłania zdarzają się tylko w rzadkich przypadkach. W razie wątpliwości przystąpienia do szczepienia ochronnego, należy poradzić się lekarza.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Szczepienie a alkohol
Niebezpieczeństwo szczepień
Niebezpieczeństwo szczepień
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza