Trwa ładowanie...

Zakorkowała przełyk. Lekarze zamarli, gdy wykonali tomografię

 Katarzyna Prus
14.07.2023 14:40
Ośmiornica zakorkowała przełyk. Lekarze byli w szoku
Ośmiornica zakorkowała przełyk. Lekarze byli w szoku (Facebook / Getty Images)

Do szpitala trafił mężczyzna, który skarżył się na wymioty i problemy z połykaniem. Podczas badania wyszła na jaw szokująca przyczyna tych dolegliwości. Lekarze odkryli, że w jego przełyku jest żywe zwierzę.

spis treści

1. Po jedzeniu nie mógł przełykać

Mieszkaniec Singapuru trafił do szpitala z powodu problemów z przewodem pokarmowym. Mężczyznę męczyły wymioty i trudności z połykaniem. Przyczyna jego dolegliwości okazała się niezwykła.

Lekarze, którzy badali pacjenta byli w szoku, gdy odkryli co tkwi w jego przełyku. Mężczyzna źle się poczuł od razu po posiłku. Zaczął wymiotować i poczuł, że nie może swobodnie przełykać. Przerażony nietypowymi objawami, od razu pojechał do szpitala.

Podczas tomografii komputerowej okazało się, że w przełyku 55-latka tkwi gęsta masa. To ona była przyczyną blokady, z którą nie mógł sobie poradzić pacjent.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Wynik kolejnego badania mógł wprawić lekarzy w osłupienie. Gdy wykonali gastroskopię, okazało się, że gęsta masa to ośmiornica, w dodatku żywa.

2. Ośmiornica zakorkowała przełyk

Ośmiornicę wykryto między przełykiem a żołądkiem mężczyzny. Obrazy z kamery endoskopowej zostały udostępnione przez American Gastroenterological Association Institute. Widać na nich, że zwierzę zakorkowało przełyk, dlatego mężczyzna miał po jedzeniu tak poważne problemy.

Między przełykiem a żołądkiem wykryto ośmiornicę
Między przełykiem a żołądkiem wykryto ośmiornicę (AGA Institute)

Początkowo lekarze próbowali przepchnąć ośmiornicę do żołądka, ale okazało się, że nie jest to takie proste. Ośmiornica przykleiła się mackami do ścian przełyku. Zbyt duży nacisk mógł się skończyć jego perforacją.

Wprowadzili więc endoskop do żołądka, a następnie tak nim manewrowali, by wciągnąć tam ośmiornicę. By ją chwycić użyli specjalnych kleszczyków.

Zabieg zakończył się sukcesem i obyło się bez powikłań. Pacjent został wypisany po dwóch dniach do domu.

Lekarze zaznaczają, że 10-20 proc. takich przypadków wymaga zabiegu endoskopowego, a ok. 1 proc. operacji.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze