Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Fakty i mity na temat trądziku młodzieńczego

Fakty i mity na temat trądziku młodzieńczego
Fakty i mity na temat trądziku młodzieńczego (pixabay)

W trakcie kariery lekarz medycyny estetycznej i dermatolog spotyka bardzo wiele mylnych porad i stwierdzeń na temat trądziku młodzieńczego. Szare mydło zamiast żelu do mycia twarzy, czy spirytus jako tonik? A może krótki pobyt na solarium? To tylko nieliczne przykłady najciekawszych mitów dotyczących trądziku. Dowiedz się, jakie są największe błędy, przenoszone z pokolenia na pokolenie w sprawie leczenia trądziku oraz co jest prawdą i powinno być śmiało praktykowane.

spis treści

1. Mity

1.1. Trądzik sam zniknie

Nie. Nieleczony trądzik często ustępuje tylko na jakiś czas. Zmiany zapalne pozostawione same sobie mogą się pogłębiać i pozostawić nieestetyczne blizny, których pozbycie się często zajmuje mnóstwo czasu i środków.

1.2. Wyciskanie "pryszczy" wyleczy chorobę

Wyciskanie krost nie jest dobrym pomysłem, ponieważ w ten sposób usuwamy tylko ich część, która znajduje się w naskórku, a zazwyczaj tkwią one w głębszych warstwach skóry. Wyciskanie wywołuje również stany zapalne i prowadzi do mikroubytków w skórze, powodując tworzenie się mikroblizn. Trudno też o zachowanie właściwej higieny podczas tego "zabiegu", stąd często pojawiają się różne zakażenia.

1.3. Wyciskanie zaskórników przez kosmetyczkę jest bezpieczne

Zobacz film: "Przebieg wizyty u dermatologa"

Z powodów, o których pisałam wyżej, korzystanie z tego sposobu pozbywania się objawów trądziku w gabinetach kosmetycznych także nie przynosi pożytku. 

1.4. Najlepsza na trądzik jest maseczka z aspiryny

Jej zalety wychwalają różne magazyny i portale internetowe dla kobiet. To prawda, że ta maseczka usuwa zanieczyszczenia ze skóry, ale to tylko doraźna pomoc. Jeśli walczysz z trądzikiem i masz problemy ze skórą, udaj się do dermatologa. Przyczyn chorób skórnych nie usunie żadna maseczka. Oczywiście nie powinny jej stosować przede wszystkim osoby uczulone na aspirynę.

1.5. Słońce leczy zmiany

Pozytywne oddziaływanie promieni ultrafioletowych można dostrzec u około 60 proc. osób cierpiących na trądzik. Słońce łagodzi stan zapalny i sprawia, że przebarwienia i nierówności skóry stają się mniej widoczne. Być może sama jednak zauważyłaś, że poprawa kondycji twojej skóry osiągnięta dzięki opalaniu nie trwa długo. Objawy szybko wracają, zazwyczaj ze zdwojoną siłą.

1.6. Trądzik to problem nastolatków

Przekonanie to jest częściowo prawdziwe. Trądzik dotyka głównie dziewcząt i chłopców w okresie dojrzewania. Nierzadko pojawia się jednak u osób wieku 35–50 lat, głównie pod wpływem zmian hormonalnych, stresu, nieprawidłowej pielęgnacji skóry oraz innych schorzeń.

1.7. Najlepiej dezynfekować "pryszcze" spirytusem

Wielu ludzi jest święcie przekonanych, że po wyciśnięciu krosty trzeba to miejsce przemyć alkoholem, na przykład perfumami czy wódką, a najlepiej spirytusem. Wierzą oni też, że to świetny sposób na usunięcie małych świeżych krostek, ale nie jest to prawda. Niestety alkohol ma właściwości wysuszające, co pogarsza stan skóry i spowalnia proces gojenia się blizn. Rany po krostkach powinny zostać dobrze nawilżone, co poprawi elastyczność skóry, która będzie się szybciej regenerowała.

Leczenie trądziku
Leczenie trądziku (Pixabay.com)

1.8. Częste mycie zmniejsza łojotok

Niestety nie. Jeżeli myjesz twarz trzy, cztery razy dziennie, przesuszasz skórę i narażasz ją na podrażnienie. W ten sposób nie zmniejszysz łojotoku, wręcz przeciwnie – pobudzisz gruczoły produkujące sebum do wzmożonej pracy.

1.9. Makijaż pogarsza sprawę

Wiele kobiet żywi błędne przekonanie, że mając trądzik, absolutnie nie powinny stosować makijażu. Jeśli i Ty do nich należysz, mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Możesz się malować, pod warunkiem, że robisz to we właściwy sposób. Make-up powinien składać się z dwóch warstw – podkładu i sypkiego pudru lub pudru w kamieniu. Ważne jest to, by oba te kosmetyki miały lekką konsystencję – wtedy ukryjesz trądzik, nie zatykając porów – i dało się je nakładać za pomocą gąbeczki i pędzla. Pamiętaj również o częstym myciu i dezynfekowaniu tych przyborów, na przykład octeniseptem.

2. Fakty

2.1. Stres nasila trądzik

Wiąże się to z jego wpływem na produkcję "hormonu stresu", czyli kortyzolu, a także androgenów (również u kobiet), których zbyt duży poziom zwiększa wydzielanie sebum, substancji o kluczowym znaczeniu dla powstawania trądziku. 

2.2. Kosmetyki na bazie alkoholu zaostrzają objawy trądziku

Alkohol zawarty w środkach do pielęgnacji cery przesusza i podrażnia skórę, co wpływa na zaostrzenie objawów choroby.

2.3. Palenie papierosów nasila trądzik

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, rzuć palenie. Jego wpływ na częstsze pojawianie się dokuczliwych zmian trądzikowych został udowodniony naukowo. 

2.4. Trądzik jest uwarunkowany genetycznie

Wiele wskazuje na to, że trądzik można odziedziczyć.

2.5. Peelingi zmniejszają trądzik

Dzięki regularnie wykonywanym peelingom złuszczony zostaje obumarły naskórek, skóra staje się gładka, jaśniejsza i lepiej dotleniona. Zabiegi te regulują również nadmierne złuszczanie, co ogranicza powstawanie zaskórników.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze