Trwa ładowanie...

Farmakoterapia i psychoterapia przy depresji

Połączenie farmakoterapii z psychoterapią jest najbardziej korzystną dla pacjenta metodą leczenia depresji. Pierwsze leki przeciwdepresyjne pojawiły się na rynku 50-60 lat temu. Od tego czasu opracowano wiele skutecznych leków na depresję różniących się od siebie profilem klinicznym, mechanizmem działania oraz profilem działań niepożądanych. Działania niepożądane leków można wykorzystać w działaniach terapeutycznych - np. w depresji, która przebiega ze spowolnieniem ruchowym chorego można zastosować leki aktywizujące. Z kolei w przypadku pacjentów zmagających się z trudnościami w zasypianiu i lękami, mogą sprawdzić się leki nasenne, uspokajające. Warto pamiętać, że działanie przeciwdepresyjne leków ujawnia się dopiero po upływie czasu. Na efekty w postaci poprawy nastroju trzeba zwykle poczekać przynajmniej 3-4 tygodnie, dlatego tak ważne jest, by w tym okresie pacjent zaczął uczęszczać na psychoterapię. Spotkania z psychoterapeutą pomagają choremu w radzeniu sobie z objawami depresji. Psychoterapia spełnia ważną rolę w procesie leczenia, jest bowiem pomocna w ustaleniu przyczyn spadku nastroju. Aby psychoterapia była skuteczna, potrzeba czasu. Niestety, może się to wiązać z dużymi kosztami, dlatego wielu chorych decyduje się wyłącznie na farmakoterapię. Należy jednak uświadomić sobie, że połączenie tych dwóch metod leczenia depresji przynosi najlepsze rezultaty.

Na temat leczenia depresji wypowiada się psychiatra Agnieszka Jamroży.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Fototerapia
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza