Feta: narkotyk – działanie, objawy zażycia, przedawkowanie

Narkotyk potocznie znany jako feta, to nic innego jak amfetamina. Zażywanie fety jest niebezpieczne i prowadzi do daleko idących konsekwencji. Warto zatem wiedzieć, jak feta działa i jak poznać, czy ktoś ją zażył.

spis treści

1. Feta: narkotyk – działanie

Feta (narkotyk) działa pobudzająco na osobę, która go zażyła, dość szybko, powodując uzależnienie psychiczne. Stan ten utrzymuje się przez długi czas. Reakcję organizmu na zażycie fety można zaobserwować już po trzech minutach. Efekt ten jest powodowany sposobem przyjęcia narkotyku – wciągnięcie go przez śluzówkę nosa powoduje szybki odzew organizmu. Feta przyjmowana doustnie uwalnia się w organizmie siedmiokrotnie dłużej. Błyskawicznie, wręcz natychmiastowo, bo już po maksymalnie piętnastu sekundach, feta oddziałuje na organizm wstrzyknięta do krwioobiegu.

Zobacz film: "Jak spawić, żeby narkoman przestał brać?"

Czas działania fety (narkotyku) określa się, uśredniając, na około trzy godziny. Warto podkreślić, iż zależy on od przyjętej dawki, "doświadczenia" osoby przyjmującej fetę – czy jest to pierwszy, czy kolejny raz – oraz od ogólnego stanu organizmu.

Narkotyki i seks
Narkotyki i seks

Narkotyki bez wątpienia wpływają na seksualność człowieka. Na etapie eksperymentowania dana osoba może...

zobacz galerię

Pobudzenie, jakie uzyskuje się przez zażycie fety (narkotyku) to tylko jedno z działań. Bezpośredni związek ma z tym bezsenność. Ponadto ten, kto go przyjmie staje się bardziej skoncentrowany, łatwiej zapamiętuje, odczuwa duży komfort psychiczny – czuje się pewny siebie i nie ma poczucia lęku. Co więcej, osoba pod wpływem działania amfetaminy staje się agresywna, czego powodem może być nadmierna nerwowość i rozdrażnienie. Zażycie amfetaminy powoduje także dyskomfort fizyczny – przez ciało osoby pozostającej pod wpływem fety przebiegają liczne dreszcze, co sprawia, że taki człowiek czuje się jakby chodziły po nim insekty.

2. Feta: narkotyk – objawy zażycia

Zasadne podejrzenie o to, że ktoś jest pod wpływem fety, czyli narkotyku, może budzić zarówno jego zachowanie, jak i wygląd. Jednostka wykazuje wówczas ponadprzeciętne pobudzenie i nadaktywność, popada w stan euforii, nie odczuwa głodu. Uwagę zwracają także powiększone źrenice, dość szybki oddech, który jest skutkiem wysokiego ciśnienia, a także częste oddawanie moczu.

Zobacz też:

3. Feta: narkotyk – przedawkowanie

Branie amfetaminy może mieć bardzo złe skutki i siać spustoszenie w organizmie. Jednostka pozostająca pod jej wpływem może mieć halucynacje, które przypominają objawy schizofrenii, przestaje kontrolować swoje zachowanie, a także odczuwa ogólne przemęczenie organizmu, co objawia się (po przestaniu działania fety) długotrwałym snem.

Przedawkowanie fety - narkotyku skutkuje śmiercią. Osoba, która zażyła zbyt dużą dawkę fety odczuwa ból klatki piersiowej, który może prowadzić do zapaści, a także uszkodzenia struktury mózgu. Możliwe jest także wystąpienie paraliżu mięśni układu oddechowego, który zwykle przeradza się w uduszenie lub zatrzymanie akcji serca. Zdarza się, iż na skutek halucynacji, osoby, które przedawkowały amfetaminę popełniają samobójstwo.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy