Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Iwona Radziejewska-Choma

Fotoodmładzanie - wskazania, przeciwwskazania, opis zabiegu, pielęgnacja po zabiegu, zalety

Fotoodmładzanie - wskazania, przeciwwskazania, opis zabiegu, pielęgnacja po zabiegu, zalety
Fotoodmładzanie - wskazania, przeciwwskazania, opis zabiegu, pielęgnacja po zabiegu, zalety

Fotoodmładzanie twarzy jest zabiegiem, który nie tylko poprawia zewnętrzny wygląd skóry, ale także ją leczy. Promieniowanie UVA to jedna z głównych przyczyn starzenia się skóry. Każda kobieta chciałaby spowolnić proces starzenia się, jednak zarówno czas, jak i promienie słoneczne pozostają nieubłagane. Na twarzy pojawiają się zmarszczki, skóra traci jędrność i gęstość, uwidaczniają się przebarwienia. Jednak światło, tak jak przyspiesza starzenie, potrafi również ten proces odwrócić. Dzięki zabiegom fotoodmładzania, skóra może uzyskać młodszy, świeższy i bardziej atrakcyjny wygląd skóry.

spis treści

1. Charakterystyka fotoodmładzania

Fotoodmładzanie to zabieg, który przy wykorzystania oddziaływania fali elektromagnetycznej o długości mieszczącej się w spektrum promieniowania świetlnego, spowalnia procesy starzenia się skóry. Proces starzenia powoduje utratę dużej liczby włókien kolagenowych oraz włókien elastynowych, rozluźnienia w obrębie struktur. Skóra staje się mniej jędrna, a na cerze zaczynają być widoczne pierwsze zmarszczki. Zabieg fotoodmładzania, będący jednym z zabiegów kosmetyki kosmetycznej polega na naświetlaniu naskórka przy użyciu intensywnego pulsującego światła (ang. Intense Pulse Light).

W trakcie wykonywania zabiegu dochodzi do biostymulacji tkanek, dzięki czemu naskórek staje się bardziej elastyczny, promienny. Metoda pozwala również zamknąć nadmiernie rozszerzone pory, usunąć zmiany naczyniowe w obrębie naskórka,

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Laserowe odmładzanie skóry twarzy sprawia, że zmarszczki są mniej widoczne. Zabieg wpływa również na poprawienie kolorytu oraz gęstości skóry. W celu zwiększenia efektu fotoodmładzania twarzy, zabieg trzeba powtarzać cyklicznie, od 4 do 6 razy.

2. Wskazanie do fotoodmładzania

Fotoodmładzanie jest jedną z najczęściej wybieranych metod, ponieważ działanie jest całkowicie bezinwazyjne i bardzo bezpieczne.

Do wskazań fotoodmładzania należą:

  • spowolnienie procesów starzenia się;

  • zmarszczki,

  • zmiany trądzikowe;

  • zmiany naczyniowe;

  • przebarwienie słoneczne;

  • rozszerzone pory;

  • trądzik różowaty,

  • rumień.

Zabieg polecany jest również wszystkim tym, którzy nie chcą korzystać z bardziej radykalnych zabiegów chirurgii lub medycyny estetycznej, np. botoksu czy innych wypełniaczy, boją się zabiegów z użyciem igły, a chciałyby wprowadzić do swojej pielęgnacji działania prewencyjne w celu zapobiegnięcia zbyt wczesnemu procesowi starzenia się skóry.

3. Przeciwwskazania do fotoodmładzania

Chociaż fotoodmładzanie jest zabiegiem bezpiecznym i nieinwazyjnym, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Fotoodmładzanie nie jest wskazane dla osób stosujących środki farmaceutyczne, zwiększające wrażliwość na światło.

Do zabiegu nie można także przystąpić w przypadku, gdy ma się świeżą opaleniznę. Fotoodmładzanie twarzy niewskazane jest kobietom z nieuregulowaną: cukrzycą, nadciśnieniem, a także karmiącym piersią i będącym w ciąży.

Wśród innych przeciwwskazań do zabiegu specjaliści wymieniają:

  • łuszczycę,
  • epilepsję,
  • bielactwo nabyte,
  • schorzenia endokrynologiczne,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi.

Fotoodmładzanie twarzy jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym i niewywołującym skutków ubocznych. Doskonale sprawdzi się dla osób, które boją się bardziej radykalnych zabiegów z użyciem igły, ale również tych, którzy chcą uniknąć operacji plastycznej.

4. Jak wygląda zabieg?

Fotoodmładzanie to jeden z rodzajów zabiegów dermatologicznych. Emitowane światło o niskiej gęstości powoduje rozgrzanie skóry, co powoduje skracanie oraz przebudowę włókien kolagenu. Dodatkowo, w trakcie zabiegu z użyciem intensywnego pulsującego światła dochodzi do pobudzenia komórek oraz produkcji nowego kolagenu i elastyny. Kolagen jest odpowiedzialny za napięcie skóry oraz redukcję zmarszczek.

Niestety zanika wraz z upływem lat, a to przyczynia się do procesu starzenia się skóry. Fotoodmładzanie może być zastosowane na dowolnej części ciała, jednak najczęściej zabiegowi poddaje się skórę twarzy, szyi, ramion i dekoltu oraz dłoni. Fotoodmładzanie jest bezinwazyjne, dlatego już następnego dnia po zabiegu kobieta może powrócić do swojej normalnej aktywności fizycznej.

Przed samym zabiegiem skóra smarowana jest żelem do USG, po czym poddaje się ją działaniu światła lasera. Naświetlaniu towarzyszy lekki dyskomfort i uczucie pieczenia, dlatego też wskazane jest zastosowanie kremu kolagenowego oraz zimnych okładów tuż po zakończeniu zabiegu.

Efekty fotoodmładzania twarzy są podobne do tych, które występują po laserowym usuwaniu zmarszczek.

5. Pielęgnacja po zabiegu redukcji zmarszczek

Fotoodmładzanie to zabieg pozwalający na skuteczną walkę z upływającym czasem, który sprawia, że na twarzy tworzą się zmarszczki i przebarwienia. Dzięki temu zabiegowi kobieta nie musi już bezsilnie poddawać się procesowi starzenia

Kilka minut po wykonaniu zabiegu fotoodmładzania, skóra może stać się lekko zaczerwieniona i obrzęknięta, a po upływie kilku dni zaczyna się lekkie złuszczanie naskórka. Wystarczą dwie lub trzy serie naświetlań, by dostrzec pierwsze efekty fotoodmładzania. Około pięciu zabiegów przeprowadzanych w odstępach 4-6-tygodniowych pozwala uzyskać wyraźną poprawę wyglądu skóry.

W ciągu dwóch-trzech tygodni od fotoodmładzania skóra może być nieco nadwrażliwa. Z tego względu specjaliści radzą unikać w tym czasie:

  • korzystania z sauny,
  • opalania na słońcu,
  • stosowania makijażu,
  • korzystania z sauny,
  • intensywnej aktywności fizycznej.

Pacjentka po zabiegu może wrócić do normalnej pielęgnacji skóry. Trzeba koniecznie pamiętać o prawidłowym nawilżeniu skóry. Ponadto przez kilka dni należy unikać promieni UV.

Sprawdź, jak prawidłowo dbać o skórę twarzy
Sprawdź, jak prawidłowo dbać o skórę twarzy [11 zdjęć]

Aby te wszystkie drogie kosmetyki nawilżające i upiększające mogły zadziałać, należy najpierw usunąć

zobacz galerię

6. Zalety fotoodmładzania

Na skórze twarzy odbija się zmęczenie, stres, nałogi oraz brak snu. Wszystkie te czynniki wpływają na to, że skóra zaczyna się szybciej starzeć. Proces starzenia się skóry można zatrzymać przez zabieg fotoodmładzania, który sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna.

Zabieg ten likwiduje zmiany naczyniowe jak rozszerzone naczynka, tzw. pajączki, zmiany trądzikowe, w tym zmiany po trądziku różowatym, a także skłonności do rumienienia się.

Odmładzanie twarzy laserem niszczy wszelkie zmiany pigmentowe, takie jak zaczerwienienie skóry, przebarwienia, piegi, plamy starcze czy posłoneczne. Warto uświadomić sobie, że fotoodmładzanie twarzy jest mniej inwazyjne niż peelingii chemiczne i dermabrazja laserowa. Zabieg jest krótki, trwa od 20 do 40 minut. Stymuluje on produkcję kolagenu, białka będącego składnikiem skóry. Składnik ten odpowiada za odpowiednią elastyczność, jędrność i napięcie naszej skóry.

Musisz to wiedzieć

Fotoodmładzanie twarzy jest nieinwazyjną i bezpieczną metodą na odnowę skóry. Co ważne, podczas zabiegu nie dochodzi do zdarcia warstwy naskórka, jak ma to miejsce podczas głębokiego peelingu lub dermabrazji laserowej. Po fotoodmładzaniu można bez obaw myć twarz za pomocą wody i zwykłych, łagodnych dla skóry kosmetyków. Zabieg fotoodmładzania to dobry pomysł dla osób, u których pojawiły się pierwsze oznaki fotostarzenia skóry, takie jak płytkie zmarszczki oraz przebarwienia. Efekt zabiegu to napięta, delikatniejsza i bardziej gładka skóra.

7. Ile kosztuje zabieg fotoodmładzania?

Wiele osób zastanawia się, ile tak naprawdę kosztuje zabieg fotoodmładzania. Metoda pozwalająca zredukować zaczerwienienie skóry, zmarszczki, plamy słoneczne, przebarwienia jest niezwykle skuteczna, a jej cena nie jest specjalnie wygórowana. Możliwe jest poddanie się zabiegowi fotoodmładzania twarzy, który trwa godzinę i kosztuje około 1000 złotych. Naświetlanie pojedynczej zmianie i usunięcie pojedynczego przebarwienia to z kolei koszt około 100 złotych.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze