Trwa ładowanie...

Ftalany uznane za niebezpieczne dla zdrowia

Powodują problemy z płodnością i nieprawidłowy rozwój narządów płciowych. Uznaje się je za winne zachorowań na raka hormonozależnego oraz problemy z układem nerwowym. Ftalany od wielu lat masowo stosowane w przemyśle, nareszcie zostały uznane za szkodliwe dla zdrowia przez Unię Europejską.

1. Wpływ ftalanów na zdrowie

Ftalany, czyli sole i estry kwasu ftalowego, to z medycznego punktu widzenia substancje endokrynnie czynne. Oznacza to, że bezpośrednio wpływają na gospodarkę hormonalną człowieka, zaburzając jej pracę i prowadząc do różnego rodzaju schorzeń.

Przeczytaj koniecznie

Zobacz film: "Co warto kupić? Nawilżacze powietrza"

Badania przeprowadzone w 2014 roku na Uniwersytecie Kolumbia w Stanach Zjednoczonych dowiodły również, że ftalany mają wpływ na poziom intelgencji u dzieci. Naukowcy stwierdzili, że siedmiolatki, których matki będąc w ciąży oddychały zanieczyszczonym tymi związkami powietrzem, mają o ok. 7 punktów niższe IQ niż ich rówieśnicy, których matki oddychały powietrzem czystszym. Taka różnica w poziomie inteligencji może mieć wpływ na osiągnięcia szkolne dzieci.

Mimo to, kwasy i sole kwasy ftalowego są powszechnie używane w przemyśle. Ich rolą jest zmiękczanie tworzyw sztucznych, które dzięki temu nie łamią się i nie kruszą, a przy tym nabierają elastyczności i trwałości. Poza tym, związki te są dość tanie, a przez to chętnie stosowane.

2. Gdzie znajdziemy ftalany?

Na chwilę obecną ftalanów nie można używać jedynie w produktach pielęgnacyjnych przeznaczonych dla niemowląt i zabawkach, które mogą być wkładane do ust.

Ftalany używane są jednak w różnych gałęziach przemysłu. Najczęściej przez firmy wytwarzające produkty z polichlorku winylu. Mowa tutaj o płytkach podłogowych, elewacjach typu siding, zasłonach prysznicowych. Ale nie tylko.

Sole i estry kwasu ftalowego stosuje się także w wyrobach medycznych: skrzykawkach, cewnikach, drenach, również przy produkcji opakowań oraz w akcesoriach sportowych i kosmetykach (lakiery do włosów, szampony). Również zabawki przeznaczone dla starszych dzieci mogą zawierać te szkodliwe dla zdrowia substancje.

Teraz ma to się zmienić. W ramach programu REACH (Rejestracja, Ewaluacja, Autoryzacja i Restrykcja Substancji) Unia Europejska wciągnęła cztery chemikalia należące do grupy ftalanów na listę substancji endokrynnie czynnych. Chodzi o DEHP, DIBP, DIDP oraz BBP.

Jak mówi Lisette van Vliet z Sojuszu dla Zdrowia i Środowiska, to historyczny moment, ponieważ unijny system REACH po raz pierwszy uznał chemikalia za substancje niebezpieczne dla zdrowia, które powinny być pod ścisłą kontrolą z powodu ich szkodliwości dla systemu endokrynnego człowieka.

Dodanie ftalanów do listy substancji endokrynnie czynnych oznacza, że będzie ich można używać tylko i wyłącznie po uzyskaniu specjalnej autoryzacji od Komisji Europejskiej. Starać będzie mógł się o nią dany producent tylko po przeprowadzeniu szczegółowych badań nad "oceną wpływu substancji na zdrowie".

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza