Trwa ładowanie...

Jakość spermy w Europie. Polacy nie wypadają najlepiej

Naukowcy wzięli pod lupę spermę Europejczyków. Jakość była gorsza od spodziewanej. Największą ilością plemników mogą pochwalić się Hiszpanie. Jak na tle reszty kontynentu prezentują się Polacy?

1. Zła jakość spermy w Szwajcarii

Badacze z Uniwersytetu w Genewie sprawdzili jakość nasienia współczesnych mężczyzn. Analizowano ilość plemników u Szwajcarów. Wyniki porównano z dostępnymi danymi na temat innych nacji.

W badaniu spermy wzięło udział 2,5 tys. szwajcarskich mężczyzn w wieku od 18 do 22 lat. Próbki pobierano od nich po co najmniej dwudniowej abstynencji seksualnej.

Zobacz film: "Oliwa z oliwek zamiast viagry"

Zaskakujący zabójcy spermy
Zaskakujący zabójcy spermy [8 zdjęć]

W tym wypadku problem stanowią paragony. Około 40% z nich pokrytych jest bisfenolem A (BPA) – rakotwórczą

zobacz galerię

Wyniki były zaskakujące. Według WHO optymalne stężenie plemników powinno wynosić od 20 do 250 mln plemników na mililitr spermy. Wyniki w Europie oscylują obecnie między 41 a 62 mln/ml. Szwajcarzy z rezultatem rzędu 47 mln/ml są przy dolnej granicy.

Porównanie jakości spermy w Europie pod względem ilości plemników
Porównanie jakości spermy w Europie pod względem ilości plemników

Ustalono, że tylko 38 proc. Szwajcarów osiąga pod względem ilości plemników pułap uznawany za poprawny. U 60 proc. zaobserwowano problemy, takie jak zbyt mała ilość plemników, ich niewłaściwa ruchliwość lub nieprawidłowa budowa.

17 proc. badanych mężczyzn miało stężenie plemników poniżej 15 mln/ml, co oznacza zburzenia płodności i może powodować problemy z zapłodnieniem partnerki.

Badacze podkreślili, że zbyt mała ilość plemników w spermie może skutkować również rozwojem raka jądra.

Szwajcarscy naukowcy zauważyli, że odnotowany rezultat plasuje ich rodaków na jednej z najniższych pozycji, biorąc pod uwagę resztę Europy. Stan spermy Szwajcarów określono jako "krytyczny".

Polacy również nie mają się czym szczycić. Dane Polskiej Akademii Nauk mówią o 40-50 mln plemników w mililitrze spermy. Oznacza to, że na tle innych państw europejskich, plasujemy się poniżej średniej.

Dostępne są dane porównawcze z 8 krajów w Europie. Na podium, pod względem największej ilości plemników w spermie znajdują się z dużą przewagą Hiszpanie (62 mln/ml), a następnie kraje bałtyckie: Estonia (57 mln/ml) i Litwa (55 mln/ml).

Kolejną, czwartą lokatę zajęła Finlandia z rezultatem średnio 48 mln/ml.

Na piątym miejscu uplasowali się Szwajcarzy - 47 mln/ml, za nimi Niemcy (44 mln/ml), Norwegia i Dania (obydwa kraje z wynikiem 41 mln/ml).

Dane szwajcarskie opracowano w 2019 roku. Pozostałe informacje zbierano na przestrzeni lat 2002-2012.

2. Pogarszająca się jakość spermy w Europie

Tendencję spadkową, jeśli chodzi o jakość spermy, obserwuje się w Europie od lat. Mówi się, że to efekt współczesnego stylu życia, złej diety, chemicznych dodatków do żywności, używek, otyłości, a także skutek wszechobecnych zanieczyszczeń.

W 2017 r. naukowcy potwierdzili, że plemników sukcesywnie ubywa w Ameryce Północnej, Europie, Australii i Nowej Zelandii. Na przestrzeni 40 lat ich średnia ilość zmniejszyła się o połowę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Naukowcy ostrzegają przed pogarszającą się jakością spermy w Europie
Naukowcy ostrzegają przed pogarszającą się jakością spermy w Europie (123rf.com)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza