Trwa ładowanie...

Objawy Helicobacter pylori – symptomy, choroby układu pokarmowego, rola diety

Objawy zakażenia Helicobacter pylori są związane z układem pokarmowym. Helicobacter pylori jest bowiem bakterią, która wywołuje choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jakie choroby układu pokarmowego wywołuje helicobacter pylori? Jakie dolegliwości powinny nas zaniepokoić?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Objawy helicobacter pylori

Helicobacter pylori to bakteria, która wywołuje choroby układu pokarmowego. Niekiedy objawy helicobacter pylori nie są wyraźnie zauważalne. Wówczas możemy mówić o łagodnym zapaleniu błony śluzowej żołądka.

Zakażenie może jednak prowadzić do wytwarzania enzymu zwanego ureazą. Ureaza rozkłada mocznik do amoniaku i dwutlenku węgla. W rezultacie zobojętnia sok żołądkowy. Helicobacter pylori może również doprowadzić do zaniku błony śluzowej żołądka. Mówimy wówczas o zapaleniu zanikowym.

Dowiedz się więcej:

Najczęstsze objawy wywołane obecnością Helicobacter pylori w organizmie to: ból w nadbrzuszu, wymioty, nudności, gorączka, wzdęcia, niestrawność, gorsze samopoczucie i biegunka.

Objawy helicobacter pylori to między innymi ból brzucha
Objawy helicobacter pylori to między innymi ból brzucha

2. Choroby układu pokarmowego

Helicobacter pylori może doprowadzić do rozwoju takich chorób układu pokarmowego jak: zapalenie błony śluzowej dwunastnicy i żołądka, choroby wrzodowej dwunastnicy, raka żołądka, choroby wrzodowej żołądka.

Zakażenie bakterią może doprowadzić również do rozwoju chorób niezwiązanych z układem pokarmowym, np. choroby płuc, astmy, udaru mózgu, choroby Parkinsona, a także autoimmunologicznego zapalenia tarczycy.

Jak uniknąć kłopotów z przewodem pokarmowym?
Jak uniknąć kłopotów z przewodem pokarmowym? [10 zdjęć]

Jedzenie tłustego, smażonego jedzenia może skutkować biegunką. Tłuste mięso, sosy czy słodkie, kremowe...

zobacz galerię

3. Dieta przy Helicobacter pylori

Przy podejrzeniu zakażenia, należy skonsultować się z lekarzem i podjąć odpowiednie leczenie. Warto pamiętać, że poza przyjmowaniem leków farmakologicznych, istotnym czynnikiem, który wpływa na zwalczenie Helicobacter pylori, jest odpowiednia dieta. Należy pamiętać, aby nie doprowadzić do uczucia głodu. Regularne odżywianie się to podstawa przy tej chorobie. Uczucie głodu sprawia, że nasz organizm produkuje więcej kwasu solnego. Przejedzenie również nie służy choremu. Przerwy między jednym posiłkiem a drugim powinny wynosić około 3 godzin.

Ważny jest również sposób jedzenia. Przy objawach Helicobacter pylori należy jeść powoli i dokładnie przeżuwać każdy kęs. Dobrze jeżeli jedzenie jest gotowane na parze, w wodzie lub duszone, czyli lekkostrawne. Należy także pamiętać o piciu minimum 2–3 l płynów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.