Trwa ładowanie...

Herbata z kopru włoskiego nie tylko dla dzieci. Dlaczego warto ją pić i w jakich dolegliwościach pomoże?

 Aleksandra Miłosz
01.01.2019 19:44
Herbata z kopru włoskiego nie tylko dla dzieci. Dlaczego warto ją pić i w jakich dolegliwościach pomoże?
Herbata z kopru włoskiego nie tylko dla dzieci. Dlaczego warto ją pić i w jakich dolegliwościach pomoże?

Każda mama wie, że gdy jej dziecko męczy bolesna kolka, największym sprzymierzeńcem będzie herbatka z kopru włoskiego. Chociaż maluchy piją ją raczej niechętnie, ulga w dolegliwościach układu pokarmowego przychodzi bardzo szybko. Okazuje się, że właściwości herbaty z kopru mogą pomóc też w dolegliwościach dorosłych, np. w przypadku wysokiego poziomu cukru we krwi.

Koper włoski to roślina, która była stosowana już przez starożytnych Greków i Rzymian. Uważali, że zapewnia długowieczność i siłę fizyczną. Obecnie fenkuł używany jest w kuchniach na całym świecie. Doceniamy walory smakowe jego nasion, liści i bulwy. Oprócz wyjątkowego smaku, koper ma też szereg właściwości prozdrowotnych.

1. Na trawienie

Fenkuł to skuteczna broń na dolegliwości trawienne. Koper pozbędzie się kolki, wzdęć i skurczów żołądka, łagodząc napięcie mięśni gładkich okalających układ pokarmowy. Co więcej, napar z nasion kopru włoskiego pomoże złagodzić bolesność żołądka i skurcze mięśni, występujące przy zespole jelita drażliwego, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, chorobie Crohna i innych chorobach powodujących nieprawidłowości w pracy układu pokarmowego.

Dlaczego warto jeść koper włoski?
Dlaczego warto jeść koper włoski? [7 zdjęć]

Ma lekko słodki, anyżkowy smak. Warzywo uprawia się w rejonie Morza Śródziemnego i często wykorzystuje

zobacz galerię
Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

2. Na bolesne miesiączki

Bolesne miesiączki, powodujące często migreny i bóle kręgosłupa, to problem wielu kobiet. Większość z nich, aby przetrwać bolesny tydzień, musi stosować leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Niestety, po ich przyjęciu od 10 do 20 proc. spośród pań nie odczuwa zmniejszenia dolegliwości bólowych.

Badanie przeprowadzone w 2012 r. przez irańskich naukowców potwierdziło, że u tych kobiet ból zmniejszył się po stosowaniu herbaty z kopru włoskiego. Lekarze przypuszczają, że dzieje się tak, ponieważ fenkuł rozluźnia macicę, niwelując jej skurcze, a co za tym idzie zmniejsza ból.

3. Wyreguluje poziom cukru we krwi

Wielu lekarzy zaleca codzienne picie herbaty z kopru włoskiego osobom, których problemem jest wahający się poziom cukru w organizmie. Badania przeprowadzone w Bangladeszu potwierdzają, że ekstrakt z nasion kopru obniża poziom glukozy we krwi i działa podobnie jak standardowe leki przeciwhiperglikemiczne. Jeśli więc chorujesz na cukrzycę, insulinooporność lub inną chorobę uzależnioną od poziomu cukru we krwi, pij przynajmniej 2-3 filiżanki herbaty z kopru włoskiego dziennie.

Zobacz także:

4. Kto powinien unikać herbaty z kopru włoskiego?

Chociaż fenkuł uważany jest za jedno ze zdrowszych warzyw, okazuje się, że niektórzy mogą być na niego uczuleni. Badania naukowców pozwoliły też na wysnucie teorii, że koper włoski ma działanie estrogenne, co oznacza, że działa na organizm podobnie, jak żeński hormon płciowy – estrogen. Jeśli więc jesteś w ciąży lub cierpisz na chorobę, w której estrogen odgrywa kluczową rolę, lepiej zrezygnuj z herbaty z kopru.

W sklepie znajdziemy wiele gotowych herbat z kopru włoskiego. Jeśli w ich składzie nie znajdziemy innych dodatków, możemy po nie sięgnąć. Możemy też przygotować herbatę z nasion kopru. Łyżeczkę nasion zalej gorącą wodą i parz 10 minut pod przykryciem. Już 2 filiżanki dziennie przyniosą korzyści zdrowotne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze