Hipertermia: objawy, leczenie, pierwsza pomoc
Hipertermia, czyli przegrzanie organizmu, może być wywołana czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Jest to bardzo poważny stan, który wymaga szybkiej interwencji lekarskiej. Jak objawia się hipertermia?
1. Hipertermia – przyczyny
Przegrzanie organizmu najczęściej zdarza się latem, mimo iż w Polsce panuje klimat umiarkowany. Jeśli jednak temperatura przekracza 31°C i towarzyszy jej wysoka wilgotność powietrza, pojawić się mogą objawy hipertermii. To stan, w którym temperatura wewnątrz organizmu przekracza 41°C i i bezpośrednio zagraża życiu.
Najbardziej narażone na przegrzanie są niemowlęta oraz osoby starsze, w przypadku których ośrodek termoregulacji nie funkcjonuje prawidłowo. Hipertermia u dziecka zawsze jest stanem bardzo niebezpiecznym i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.
Są różne postacie hipertermii, a wśród nich: przegrzanie umiarkowane, przegrzanie wyczerpujące i udar cieplny.
Pierwszym objawem hipertermii jest uczucie gorąca i znaczne osłabienie. Z czasem pojawiają się ból i zawroty głowy, a także mdłości, zaburzenia widzenia i świadomości. Serce pracuje intensywnie, mogą pojawić się problemy z oddychaniem. Chory może stracić przytomność.
Do hipertermii przyczynić się mogą również gorące kąpiele, długie przebywanie w saunie i zakładach przemysłowych (hutach, kuźniach). Przegrzaniu organizmu sprzyja też nadmierny wysiłek fizyczny oraz przyjmowanie niektórych leków, m.in. antyhistaminowych, moczopędnych, antydepresyjnych i rozszerzających naczynia. Ryzyko hipertermii wzrasta u osób odwodnionych i pod wpływem alkoholu.
2. Hipertermia – leczenie
W przypadku hipertermii bardzo istotne jest, by jak najszybciej wezwać lekarza. Chory powinien zostać jak najszybciej przetransportowany w zacienione miejsce. Pierwsza pomoc w hipertermii zakłada również delikatne schładzania organizmu poprzez podanie do picia chłodnej wody mineralnej (o ile chory jest przytomny). Nigdy nie wolno przykładać do ciała osoby przegrzanej okładów z kostek lodów czy mrożonek. Może się to skończyć szokiem termicznym.
W szpitalu leczenie hipertermii polega na specjalistycznym schładzaniu organizmu, w czym pomóc może dożylne podanie chłodnych płynów lub „zimne” płukanie żołądka, jamy otrzewnej oraz pęcherza moczowego. Nieustannie monitorowane są jego parametry życiowe. Pacjentowi podaje się też elektrolity oraz nawadnia jego organizm.
3. Hipertermia onkologiczna
Kontrolowana hipertermia może również być jedną z metod leczniczych. Stosuje się ją przede wszystkim w onkologii, jak również w terapii nadciśnienia tętniczego, łuszczycowego zapalenia stawów czy chronicznego bólu pleców.
Hipertermia w leczeniu nowotworów złośliwych zmniejsza ryzyko przerzutów, podnosi jakość życia chorego oraz zmniejsza objawy chemio- i radioterapii. Działa też przeciwbólowo.
Hipertermia w onkologii jest obecnie uznana jako jeden z głównych filarów postępowania. Prowadzi ją 260 ośrodków medycznych. Nie jest jednak czymś nowym, bo o celowym przegrzewaniu organizmu w celu leczenia określonych chorób wspominał już Hipokrates.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.