Przejdź na WP

HIV i Aids

HIV jest bardzo groźnym wirusem powodującym AIDS. Do tej pory nie udało się opracować skutecznej szczepionki, prace nad nią ciągle trwają. Wirusem HIV możemy zarazić się poprzez kontakt z wydzielinami oraz krwią drugiej osoby. Główną drogą zakażenia jest stosunek seksualny. Jeszcze do niedawna, kiedy wiedza o HIV i AIDS była nikła, wyróżniano grupy ryzyka. Znaleźli się w nich przede wszystkim homoseksualiści, którzy stereotypowo uznawani byli za niezwykle rozpustnych, a ich techniki seksualne za wyjątkowo sprzyjające zakażeniu, oraz narkomani dokonujący wstrzyknięć narkotyków do krwioobiegu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

W trakcie odkrywania natury wirusa oraz wywoływanej przez niego choroby, zaczęto mówić o zachowaniach ryzykownych. Należy do nich przede wszystkim bujne życie seksualne. Ciągłe zmiany partnerów oraz seks z przypadkowymi osobami, bez zabezpieczenia prezerwatywą, grozi zakażeniem. Prezerwatywa jest jedynym środkiem antykoncepcyjnym, który zabezpiecza przed przeniknięciem wirusa pomiędzy partnerami. Dużym problemem jest też niekontrolowanie się, zwłaszcza prowadząc nieuregulowane życie seksualne.

Badania na obecność wirusa we krwi może zrobić każdy, a placówki wykonujące te badania są ogólnodostępne. Świadomość nosicielstwa i przyjmowanie leków może uchronić przed dalszym rozwojem choroby, oraz pozwolić na normalne życie w społeczeństwie.

Następny artykuł: Choroby oportunistyczne

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy